اعتماد/متن پيش رو در اعتماد منتشر شده و بازنشر آن در آخرين خبر به معناي تاييدش نيست

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پايان معاملات هفته‌اي که گذشت با ۳۸ هزار واحد کاهش نسبت به هفته قبل از آن به عدد يک‌ميليون و ۴۸۸ هزار واحد رسيد. همچنين در معاملات روز گذشته نيز اين شاخص با ريزش شديد 37 هزار و 991 واحدي نسبت به روز چهارشنبه همراه شد و به رقم يک ميليون و 450 هزار واحد سقوط کرد. در اين مدت بخشي از پول‌هاي حقيقي از بازار سرمايه خارج شدند که البته کارشناسان پيش‌بيني کرده بودند، اين روند با نامعلوم بودن آينده مذاکرات همچنان ادامه‌دار خواهد شد. اگرچه که برخي ديگر بر اين باورند که اصلاح‌هاي اخير بورس مي‌تواند رواني و نشات گرفته از جو رواني باشد که پيرامون آينده مذاکرات وجود دارد اما آنچه مهم است، پرداختن به روندي است که نه تنها بر بازار سرمايه که بر ساير بازارها نيز تاثير مي‌گذارد.

در معاملات روز گذشته براي دومين روز متوالي ارزش خالص تغيير مالکيت حقوقي به حقيقي بازار منفي شد و 845 ميليارد تومان پول حقيقي از بورس خارج شد. اين عدد نسبت به روز چهارشنبه گذشته بيش از 100 درصد افزايش داشته است. 
تحليل‌هاي غالب بر اين است که اولا صاحبان سهام بازار جذاب‌تري را پيدا کرده‌اند و ثانيا آينده‌اي براي بازار سرمايه متصور نيستند و پيش‌بيني کرده‌اند که ممکن است اين بازار نيز به سرنوشت سال گذشته و کاهش چند ده درصدي شاخص دچار شود. در اين صورت پول‌هاي خارج شده از بازار سرمايه نه تنها به نوسانات قيمتي در ساير بازارها دامن مي‌زند، بلکه مي‌تواند موجبات نااطميناني به اين بازار را بيش از گذشته افزايش دهد. البته که به باور کارشناسان بورسي به نظر مي‌رسد بازار سرمايه ۲ الي ۳ ماهي در همين محدوده درجا بزند تا تکليف نرخ بهره و مذاکرات سياسي و همچنين عملکرد ۶ ماهه شرکت‌ها در مهرماه مشخص‌ شود. به گفته کارشناسان، اگر متغير جديدي به بازار وارد نشود، دورنماي آرامي براي بورس مي‌توان ترسيم کرد، دورنمايي که در آن نه خبري از ريزش‌هاي سنگين باشد و نه رشدهاي شارپي که در سال گذشته تجربه شد.
 
بازار هيجان‌زده
مهيار بقايي، کارشناس بازار سرمايه در مورد ريزش‌هاي روز گذشته بورس به «اعتماد» گفت: با نشست سازمان همکاري شانگهاي بازار کمي هيجاني شد، اما درحال حاضر شايعات زيادي در بازار مطرح است از جمله اينکه با تغيير رييس کل بانک مرکزي ممکن است نرخ بهره بانکي افزايشي شود يا اينکه ممکن است نرخ دلار دچار نوسان شود (هرچند که اين نرخ فعلا روي 27 هزار تومان باقي مانده است).
بقايي ادامه داد: البته سال مالي برخي کارگزاري‌ها و تسويه اعتباري آنها هم در اين ريزش‌ها بي‌تاثير نبوده است، اما سخناني که در مورد قيمت‌هاي دستوري سيمان و فولاد و... نيز مطرح شده موثر بوده، هر چند ممکن است طي روزهاي آينده بازار به تعادل نسبي دست يابد.

استارت بازار خرداد ماه نيز از سوي حقوقي‌ها زده شد
اين کارشناس بازار سرمايه با بيان اينکه هر چه صادرات شرکت‌ها افزايش يابد درآمد شرکت‌ها هم رشد خواهد کرد، افزود: مسلما اين نشست و توافق بر حضور ايران در سازمان همکاري شانگهاي بر مراودات تجاري شرکت‌ها تاثيرگذار خواهد بود و به نفع شرکت‌هاي بورسي صادراتي است.
بقايي با بيان اينکه بازار سرمايه ما حقوقي‌محور است، تصريح کرد: بررسي‌هايي که از اين بازار صورت مي‌گيرد، نشان مي‌دهد که استارت بازار خرداد ماه نيز از سوي حقوقي‌ها زده شد اما نرخ ارز، عامل اثرگذار ديگر بر روند بازار سرمايه است و بايد گفت اقتصاد ايران در حال پوست‌اندازي است به گونه‌اي که اگر قبلا گفته مي‌شد دلار زير 20 هزار تومان نداريم امروز همه به اين باور رسيده‌اند که دلار زير 25 هزار توماني نداريم و در اين دوران گذار همچنان ترس اين وجود دارد که اين نرخ به زير 25 هزار تومان برسد و اين اتفاق هر بار در حال رخ دادن است.

چشم‌انداز اقتصاد ايران تورمي است
وي ادامه داد: چشم‌انداز اقتصاد ايران تورمي است، دولت وعده احداث سالانه يک ميليون واحد مسکوني داده که اجراي اين طرح هم تورم‌زا بوده و مجال کاهش نرخ ارز را نمي‌دهد. همچنين در صورت رفع تحريم‌ها، صنايع بسياري به دنبال اجراي طرح‌هاي توسعه‌اي ناتمام خود و نوسازي ماشين‌آلات خواهند بود که اين اقدام هم اثر افزايشي بر نرخ ارز خواهد داشت.
اين کارشناس بازار سرمايه با تاکيد بر اينکه سرمايه‌گذاران بايد اين موضوع را مدنظر قرار دهند که قيمت ارز در کوتاه‌مدت نمي‌تواند بيانگر کليت اقتصاد کشور باشد، گفت: با توجه به فعاليت مستمر شرکت‌ها در طول سال‌ها، بنابراين بايد قيمت ارز را با توجه به واقعيات اقتصادي تخمين زد.


به رشد معاملات در پاييز خوشبينم
اين کارشناس بازار سرمايه با بيان اينکه به رشد معاملات در پاييز خوشبينم، تصريح کرد: اين احتمال که شاخص بورس در فصل بعدي بين 1500 تا 1700 واحد برسد، زياد است اما در زمستان ممکن است باز هم با ريزش‌هاي بورس مواجه شويم که اين موضوع هم فروش اوراق‌هاي دولت براي جبران کسري بودجه‌اش خواهد بود که ممکن است اواخر زمستان و فروردين و ارديبهشت ماه آينده شاخص‌هاي بورس کمي افزايش پيدا کند و پس از آن مجدد شاخص‌ها به سمت استراحت و اصلاح بروند.
اين کارشناس بازار سرمايه در مورد انتشار اوراق در نيمه دوم سال از سوي دولت خاطرنشان کرد: اين اتفاق باعث افزايش نرخ بهره بانکي مي‌شود و افزايش نرخ بهره رابطه معکوسي با بورس دارد و اين موضوع در زمستان با شتاب زيادي انجام خواهد شد. او با بيان اينکه در چند وقت اخير نيز نرخ سود بانکي کمي رشد داشته است، گفت: روند بازار سرمايه در ماه‌هاي آينده، وابسته به چند عامل مهم ازجمله نرخ سود (بهره) در اقتصاد است. اگر بانک مرکزي نرخ سود سپرده‌هاي بانکي را افزايش دهد، تعمدا رشد اقتصادي را کند مي‌کند و اين کار تاثير شديدي بر بازار بورس و سهام دارد، چراکه کاهش رشد اقتصادي منجر به کاهش رشد سودآوري و در نتيجه قيمت‌هاي پايين‌تر سهام مي‌شود.

بورس 1400 و ماقبل با سال‌هاي آينده متفاوت خواهد بود
بقايي با بيان اينکه بورس 1400 و ماقبل آن نسبت به بورس سال‌هاي آينده با تغييراتي همراه خواهد شد، گفت: در بورس امسال و سال‌هاي قبل نرخ دلار در همه معاملات محاسبه مي‌شد، اين در حالي است که ممکن است در سال‌هاي آينده نرخ يوان را در معاملات خود محاسبه کنيم نه نرخ دلار را، زيرا از اوايل سال آينده احتمال اينکه همه ثبت سفارش‌ها بر اساس يوان چين انجام شود، بسيار بالاست.
او با بيان اينکه در حال حاضر با در نظر گرفتن ابهام نتيجه مذاکرات، نمي‌توان پيش‌بيني بلندمدتي داشت، ادامه داد: در حال حاضر براي شرکت‌ها سودسازي در حال اتفاق است و اين روند ادامه دارد، هر چند در ظاهر شايد يک هجوم فروش و نگراني ديده شود اما در کل اتفاق خرداد ماه نشان داد که شرکت‌ها راه خودشان را مي‌روند.
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar