دنياي اقتصاد/فصل انتخابات فرانسه از اين هفته آغاز شد و نامزدهاي رياست‌جمهوري پيشنهادهاي خود را مطرح يا رويدادهاي تبليغاتي برگزار کردند. به نوشته روزنامه نيويورک‌تايمز، اما شخصي که در صحنه نمايش انتخابات خوش درخشيده است، يک نامزد يا حتي يک سياستمدار نبود، بلکه يک نويسنده راست‌گرا و ستاره تلويزيوني بوده که تحت تاثير دونالد جي ترامپ بوده است.


اريک زمور از جمله افراد مشهور تلويزيوني فرانسوي است که در شبکه خبري سي‌نيوز، يک کانال شبيه به فاکس‌نيوز فعاليت مي‌کند و به همين دليل است که به‌عنوان يکي از مشهورترين چهره‌هاي تلويزيوني فرانسه شناخته شده است. او در اين برنامه‌ها به‌دليل تحريک نفرت نژادي دو بار بايکوت شده است. اين هفته او پوشش خبري و رسانه‌اي انتخاباتي را براي انتخابات آينده در ماه آوريل آغاز کرد. يک نظرسنجي که روز چهارشنبه منتشر شد، نشان مي‌دهد محبوبيت او در بين راي‌دهندگان بالقوه افزايش يافته و نامزدهاي معروف مانند شهردار پاريس را شکست داده است. در حالي که به‌نظر مي‌رسد رسيدن به کاخ اليزه براي او دور از دسترس باشد، اما مي‌تواند در رقابت دونفره قابل انتظار بين امانوئل مکرون و مارين لوپن راستافراطي ملي‌گرا اختلالاتي ايجاد کند. زمور ۶۳ ساله، يکي از پرفروش‌ترين نويسندگان فرانسوي، پنج‌شنبه کتاب جديدي با عنوان «فرانسه هنوز آخرين کلمه خود را نگفته است» منتشر کرد که روي جلد آن دستاني ديده مي‌شود که پرچم فرانسه را به دست گرفته است. زمور در يک مصاحبه تلفني کوتاه گفت که جلد آن برگرفته از کتاب «دوباره عالي» ترامپ است؛ کتابي که سال ۲۰۱۵ منتشر شد و برنامه سياسي وي را قبل از پيروزي در انتخابات سال بعد ترسيم کرد. ترامپ نيز در جلد آن نقشه برجسته‌اي به پرچم آمريکا داده بود. زمور مي‌گويد که جلد تنها چيزي نبوده که او از ترامپ الهام گرفته باشد. درحالي‌که زمور مدت‌هاي طولاني در برابر اين شايعه که وي نامزد انتخابات رياست‌جمهوري خواهد شد، سکوت کرده بود، در اين ماه سيگنال قوي ارسال کرد که وي نامزد انتخابات رياست‌جمهوري خواهد شد و او نيز مانند ترامپ از تلويزيون پا به اين عرصه خواهد گذاشت. زمور گفت: «بديهي است که نقاط مشترکي وجود دارد. به‌عبارت ديگر کسي که کاملا خارج از سيستم حزبي است و هرگز حرفه سياسي نداشته و علاوه بر اين، درک کرده است که نگراني‌هاي اصلي طبقه کارگر مهاجرت و تجارت است.»

انتخابات رياست‌جمهوري فرانسه دو مرحله‌اي است و دو نفر برتر در دور دوم با هم رقابت خواهند کرد. مکرون در سال ۲۰۱۷، به رقابت نهايي با لوپن رسيد که او را توانست با راي راست‌هاي معتدل‌تر و سنتي شکست دهد. اما حضور زمور که ديدگاه‌هاي راست‌گرايانه دارد، مي‌تواند اين تعادل را به هم بريزد. نيکولاس لبورگ، استاد علوم سياسي که متخصص در راست و راست افراطي است، مي‌گويد: «سياست در فرانسه کاملا غيرقابل پيش‌بيني شده است.» اين کارشناس تصريح مي‌کند: «اين شرايط بسيار نامتعادل است. زيرا اين وضعيت مي‌تواند با کسب چند امتياز به سود زمور و در نهايت به انتخاب شدن يک رئيس‌جمهور جمهوري‌خواه و شکست مکرون منجر شود.» يک نظرسنجي که روز چهارشنبه منتشر شد نشان داد که ۱۰ درصد از راي‌دهندگان در دور اول انتخابات از زمور حمايت مي‌کنند؛ درحالي که يک هفته قبل از آن ۷درصد و در ماه جولاي ۵درصد بود. اين به معني کم شدن آراي مکرون در بين راست‌گراهاي سنتي است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar