وطن امروز/ « هم‌اکنون وقت مسؤولیت‌پذیری اجتماعی است » عنوان یادداشت روزنامه وطن امروز به قلم مصطفی خدابخشی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
 
طی روزهای گذشته شهر تهران مانند بسیاری از شهرهای دیگر در کشور از وضعیت قرمز کرونایی خارج شده و آمار مرگ‌‌و‌‌میر و ابتلای روزانه به کرونا در آن، روند نزولی به خود گرفته است. 
کاهش آمار مرگ‌و‌میر در این کلانشهر نتیجه افزایش میزان واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است که اگر این ۲ امر به صورت همزمان در دستور کار قرار نمی‌گرفت، امروز باید شاهد رکوردشکنی‌های دردناک در تعداد فوتی‌ها بودیم و تعداد بیشتری از همشهریان‌مان را از دست می‌دادیم. یقینا شرایط حاضر یک شرایط ناپایدار و شکننده است و در صورتی که مساله مهم و اساسی رعایت پروتکل‌های بهداشتی مورد توجه دستگاه‌ها و شهروندان قرار نگیرد، باید چشم‌انتظار اوج‌گیری دوباره این ویروس منحوس در کشور بویژه تهران باشیم. مسؤولیت‌پذیری اجتماعی کلیدواژه‌ای مهم در این بخش است. یعنی هر کدام از ما در قبال یکدیگر احساس مسؤولیت کرده و سلامت دیگری را سلامت خود بدانیم. 
در میدان مبارزه با کرونا زدن ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی همچنان ابزار و رفتاری کارآمد به حساب می‌آید که با رعایت آن می‌توان هزینه‌های سنگین جانی و مالی مترتب بر بیماری کرونا را به کمترین حد خود رساند. زمینگیر کردن «کووید-19» نیازمند مسؤولیت‌پذیری هر یک از شهروندان است و در صورتی که رعایت پروتکل‌های بهداشتی به عنوان یک رفتار غالب در بین آنان مورد توجه قرار گیرد و آمار رعایت‌ها در این بخش به بیش از 70 درصد برسد، می‌توان چشم‌‌انتظار بود در روزهای آینده شهر، شهروندان کمتری را از دست بدهد. 
توجه به این نکته ضروری است که داشتن شهر سالم در گرو داشتن شهروندان سالم است لذا مدیریت شهری و شهرداری تهران در شرایط پاندمی بیماری دارای وظایفی حساس و کلیدی هستند. بر اساس آمار، یک‌هشتم جمعیت کشور در تهران سکونت دارند لذا مدیریت شهری به منظور افزایش تاب‌آوری شهری باید در راستای تحقق مسؤولیت اجتماعی خود تدابیری جدی را برای مبارزه با این ویروس منحوس بیندیشد و از ظرفیت‌های گسترده شهرداری برای مبارزه با این بیماری استفاده کند. 
ضرورت این امر آنجا مشخص می‌شود که هر گونه کوتاهی در مبارزه با کرونا می‌تواند بازگشت به وضعیت قرمز بیماری را به همراه داشته باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar