وطن امروز/متن پیش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

 وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، در دیدارهای جداگانه با همتایان و مسؤولان ارشد دیگر کشورها به گفت‌وگو نشست. نشست چندجانبه به منظور پیگیری کنفرانس بغداد و دیدار و گفت‌وگو با وزیر خارجه اتریش، از مهم‌ترین برنامه‌های امیرعبداللهیان در نیویورک بود. به گزارش «وطن‌امروز»، مهم‌ترین برنامه حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران عصر سه‌شنبه به وقت محلی (بامداد چهارشنبه به وقت تهران) نشست چندجانبه درباره عراق بود. در این نشست که به ریاست «فؤاد حسین» وزیر خارجه عراق در محل اقامتگاه سفیر عراق در نیویورک برگزار شد، وزرای خارجه و نمایندگان ارشد جمهوری اسلامی ایران، اردن، عربستان سعودی، ترکیه، کویت، مصر، قطر، فرانسه، مسؤول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپایی، دبیرکل اتحادیه عرب، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس حضور داشتند. امیرعبداللهیان طی سخنانی در این نشست اظهار داشت: گردهمایی مجدد ما در این نشست، این نکته را یادآوری می‌کند که برای برون‌رفت از بحران‌ها و مشکلات و رفع سوءتفاهمات و اختلافات، مسیر و راه‌حلی جز دیپلماسی و گفت‌وگو وجود ندارد. وی خاطرنشان کرد: در نبود گفت‌وگو و مذاکره، فرصت‌ها، امکانات و منابع کشورها و دولت‌های منطقه به جای توسعه و پیشرفت، برای نظامی‌گری هزینه می‌شود و در نتیجه بحران، تنش و جنگ همچنان ادامه می‌یابد. رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر گفت‌وگوهای درون‌منطقه‌ای تاکید داشته است. وزیر امور خارجه بیان کرد: ما همواره تأکید کرده‌ایم برای ایجاد ثبات و امنیت منطقه نیازمند ترتیبات امنیتی درون‌زا و بومی هستیم. 
امیرعبداللهیان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برگزاری نشست بغداد را اقدام مهمی در حمایت از صلح و توسعه در منطقه می‌داند، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است بتواند فضای مناسبی را برای همکاری‌های منطقه‌ای بویژه در مناسبات اقتصادی فراهم کند. مبارزه با تروریسم، مقابله با مواد مخدر، همکاری در بخش انرژی، تامین امنیت دریانوردی و همکاری در حل بحران‌های زیست‌محیطی از جمله موارد همکاری است که کشورهای منطقه می‌توانند درباره آن گفت‌وگو کنند. وی گفت: بار دیگر تأکید می‌کنم اولویت دولت جدید جمهوری اسلامی ایران، تقویت و توسعه روابط با همسایگان و کشور‌های منطقه است و امیدوارم اینگونه نشست‌ها و دیدارها فصل جدیدی از همکاری و مشارکت اهل منطقه را برای صلح به همراه داشته باشد. در این نشست همچنین مقرر شد نشست بعدی در اردن برگزار شود. شرکت‌کنندگان همچنین بر حمایت از دولت و ملت عراق و بازسازی این کشور و اقدامات این دولت در تقویت امنیت و ثبات عراق تأکید کردند. 
 
* وزیر خارجه اتریش: مایلیم میزبان مذاکرات هسته‌ای باشیم
 وزیر امور خارجه ایران در ادامه دیدارهایش در نیویورک با «الکساندر شالنبرگ» همتای اتریشی خود دیدار و گفت‌وگو کرد. وی در این ملاقات، با قدردانی از اهدای واکسن توسط اتریش به ایران و مرور آخرین وضعیت روابط دوجانبه، بر علاقه‌مندی ایران به گسترش هر چه بیشتر روابط اقتصادی از جمله روابط مالی و بانکی با اتریش تأکید و اعلام کرد: دولت جدید آمادگی دارد روابط با اتریش را به بهترین سطح برساند. امیرعبداللهیان با تأکید بر اراده تهران برای تعریف متوازن روابط با اروپا، اظهار داشت: مناسبات اروپا با ایران نباید تابعی از نوع رفتار و نگرش غیرسازنده آمریکا به ایران باشد. وزیر خارجه اتریش نیز در این ملاقات اظهار داشت: وین همواره به دنبال بسط و گسترش روابط با ایران بوده است و هیچ سقفی برای ارتقای روابط قائل نیست. وی با اعلام این خبر که معاون وزارت خارجه اتریش بزودی به ایران سفر خواهد کرد، خواستار رایزنی‌های منظم‌تر ۲ کشور شد. وزیر خارجه اتریش همچنین عنوان کرد: اتریش علاقه‌مند است همچون گذشته میزبان مذاکرات هسته‌ای در وین باشد. ‌امیرعبداللهیان همچنین در نیویورک با وزرای خارجه سوییس، کرواسی و فنلاند دیدار و گفت‌وگو کرد. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar