شرق/متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
 
 تیم ملی فوتبال زنان ایران، اولین گام در مرحله انتخابی رقابت‌های قهرمانی آسیا را محکم برداشت. شاگردان مریم ایراندوست که در گروه G مرحله انتخابی با تیم‌های اردن و بنگلادش هم‌گروه شده‌اند، توانستند در اولین دیدار با نتیجه 5 بر صفر از سد بنگلادشی‌ها عبور کنند و امیدشان برای رسیدن به رقابت‌های جام ملت‌های آسیا را که قرار است در هند برگزار شود، زنده نگه دارند. با‌این‌حال، برای محقق‌شدن این رؤیا، آنها نیاز دارند روز شنبه در دیداری حیاتی از سد اردن نیز بگذرند. طبق قواعد موجود، فقط تیمی می‌تواند راهی مرحله نهایی این رقابت‌ها شود که در گروهش صدرنشین شود. حالا به طرز عجیبی همه چیز بین ایران و اردن در این گروه برابر شده؛ چون اردنی‌ها هم دقیقا مثل ایران موفق شدند در نخستین دیدار این گروه با 5 گل از سد بنگلادش عبور کنند. برنده دیدار روز شنبه که قرار است از ساعت 13:30 به وقت تهران برگزار شود، خیالش برای رسیدن به هند راحت خواهد شد.
از تعطیلی تا اولین برد پس از 900 روز
تیم ملی فوتبال زنان ایران در شرایطی موفق شده اولین گام در مرحله انتخابی را با موفقیت پشت سر بگذارد که در فدراسیون قبلی مورد بی‌توجهی و بی‌مهری قرار گرفته بود و نزدیک به دو سال و نیم فعالیت‌های این تیم به حالت تعلیق درآمد؛ حتی کار به جایی رسید که فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، تیم زنان ایران را از رنکینگ جهانی خارج کرد. بی‌مهری به آنها تا پایان دوره ریاست مهدی تاج بر فدراسیون فوتبال ایران ادامه داشت تا اینکه آنها بالاخره با روی‌کار‌آمدن فدراسیون جدید، تجدید قوا کرده و به رنکینگ فیفا برگشتند. بعد از این مورد، اردوی تیم ملی فوتبال زنان ایران هم تشکیل شد و فوتبالیست‌های ایرانی زیر نظر مریم ایراندوست به فعالیت خود در تیم ملی ادامه دادند. برگزاری دو اردوی منظم و البته چند بازی دوستانه پیش از رقابت‌های انتخابی، همه چیز را به روال سابق برگرداند. با وجود وقت اندکی که در اختیار کادر فنی قرار گرفته بود، آنها هم با اعمال برنامه‌های فشرده سعی کردند دختران ایرانی را از لحاظ ذهنی و جسمی مهیای این تورنمنت کنند. به این موارد باید حضور چند بازیکن لژیونر ایرانی در ترکیب تیم ملی را هم زیر ذره‌بین برد تا مشخص شود فوتبال زنان ایران در صورت توجه می‌تواند دستاوردهای بهتری هم داشته باشد. نتیجه این شد که ملی‌پوشان ایرانی بالاخره بعد از دو سال و نیم بی‌برنامگی موفق شدند بعد از نزدیک به 900 روز اولین پیروزی‌شان در یک مسابقه را هم جشن بگیرند. آن‌طور که ورزش سه نوشته، از آخرین پیروزی تیم ملی فوتبال زنان ایران دقیقا 900 روز می‌گذرد؛ آنها آخرین‌بار مقابل فلسطین در مرحله دوم مسابقات انتخابی المپیک به برتری 9 بر صفر دست پیدا کردند و پس از آن در پنج مسابقه بعدی مقابل چین‌تایپه، بلاروس و ازبکستان (سه مسابقه) نتوانستند به پیروزی برسند و چهار شکست و یک تساوی در کارنامه ملی‌پوشان فوتبال زنان ایران به ثبت رسید.
خواهران غریب
نادیده‌گرفتن دختران فوتبال ایران به اندازه کافی در دو، سه سال اخیر آزاردهنده بوده است. تعداد زیادی از آنها عصر نیمچه طلایی را می‌توانستند در تیم ملی داشته باشند که اصولا با از رده خارج‌شدن این تیم، این فرصت هم از کف رفت. با‌این‌حال از زمان تشکیل این تیم تا‌کنون، همچنان بی‌‌مهری‌ها به آنها ادامه دارد. همین چند روز پیش و در واقع پیش از سفر آنها به ازبکستان برای حضور در رقابت‌های انتخابی بود که یکی، دو نماینده مجلس با تحریک افرادی خاص، به‌جای روحیه‌دادن به دختران ایرانی که قریب به دو سال نادیده گرفته می‌شدند، به لباس‌های شیک آنها «گیر» داده و آن را در تضاد با عرف جامعه دانستند. این‌طور شد که بازی تیم ملی فوتبال زنان ایران شروع نشده، حواشی بر متن غلبه کرد. اگرچه حمایت گسترده جوانان از لباس‌های تیم ملی در فضای مجازی، کمی جو به‌وجود‌آمده را تعدیل بخشید، ولی فوتبالیست‌های ایرانی فکرش را نمی‌کردند حالا که حمایتی از نمایندگان مجلس نگرفته‌اند، این‌طور مورد هجوم از سوی عده‌ای از آنها قرار بگیرند. به غیر از این مورد، رفتار عجیب فدراسیون فوتبال ایران با این دخترها نیز کمی غربت آنها را پررنگ‌تر کرده است. در شرایطی که تعدادی از مسئولان فدراسیون فوتبال ایران به لیتوانی سفر کرده تا در کنار تیم ملی فوتسال کشور باشند، کسی از اعضای بلندپایه فدراسیون، دختران ایرانی را در مسیر به ازبکستان همراهی نکرده تا به آنها دلگرمی دهد. ظاهرا مسئولان فدراسیون فوتبال حضور در لیتوانی، یک کشور اروپایی را به حضور در ازبکستان آن‌هم برای یکی، دو دیدار ترجیح داده‌اند. جالب آنکه فهرستی از افراد مرتبط و غیرمرتبط کنار تیم ملی فوتسال ایران در لیتوانی منتشر شده که خودش به حواشی موجود در فدراسیون فوتبال ایران دامن زده است. اگرچه فدراسیون جدید تیم ملی فوتبال زنان ایران را به رنکینگ فیفا برگردانده، برای آنها پرواز چارتری گرفته و حتی به لباس‌های آنها هم سروسامان بسیار منظمی بخشیده، ولی این بی‌اعتنایی به رقابت‌های انتخابی یکی دیگر از نقدهای بجایی است که می‌شود از مسئولان فدراسیون فوتبال داشت. عجیب آنکه حتی نایب‌رئیس زنان فدراسیون فوتبال نیز تیم ملی فوتبال زنان را در این رقابت‌ها همراهی نکرده و در تهران مانده است؛ ماندگاری‌اش در تهران هم بدون حرف‌و‌حدیث نبوده و در فضای مجازی شایعه‌های زیادی درباره دلیل همراهی‌نکردن تیم ملی از سوی نایب‌رئیس بانوان مطرح شده است. هرچه باشد، به نظر می‌رسد این تیم ملی و این نسل از دختران فوتبال ایران نیاز به حمایت مادی و معنوی بیشتری دارند؛ چه از سوی مسئولان سیاسی و چه نهادهای ورزشی. البته قصور و کم‌کاری مسئولان فدراسیون فوتبال ایران در این مسیر، آن‌هم در این مقطع زمانی، می‌تواند تبدیل به نقطه‌ای تاریک در کارنامه آنها شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar