صبح نو/متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

دکتر محمد مرندی، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به رویکرد رییس‌جمهوری نسبت‌به برجام در سخنرانی نشست سالانه سازمان ملل متحد اظهار کرد: از صحبت‌های آقای رئیسی برمی‌آمد که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تغییر نکرده است؛ به این معنا که بنا نداریم از برجام خارج شویم اما رییس‌جمهوری به‌طور مقتدرانه‌تر در مقایسه با دولت گذشته صحبت می‌کند. وی با بیان اینکه اظهارات مقتدرانه آقای رئیسی لازم است، اضافه کرد: اگر قرار باشد برجام اجرا شود، دول غربی باید بپذیرند که تمامی بندهای این معاهده را اجرا کنند چون در غیر این صورت، منفعتی متوجه ما نخواهد شد. مرندی افزود: اگر قرار باشد کشورهای غربی در عین به‌دست‌آوردن امتیازات جدید بعضی تحریم‌ها علیه کشورمان را محفوظ نگه دارند، برای ما غیرقابل‌پذیرش خواهد بود. متاسفانه در مذاکرات وین پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، غربی‌ها این مساله (کسب امتیازات جدید بدون رفع تحریم‌ها) را از ما خواستند و رییس‌جمهوری پیشین با اقتدار کافی در برابر اینگونه زیاده‌خواهی‌ها برخورد نکرد.
مرندی با بیان اینکه ادبیات رییس‌جمهوری درباره برجام ارزشمند است، تاکید کرد: این نوع ادبیات مقتدرانه، درعین‌حال بهانه‌ای به دست غربی‌ها نمی‌دهد که فرضا بگویند مقصر اصلی ایران است یا ایران می‌خواهد برجام را زیر پا بگذارد. این نوع ادبیات، پیشتر ازسوی رهبری نظام هم استفاده می‌شد اما متاسفانه آقای روحانی به هر دلیلی از این ادبیات استفاده نمی‌کرد و همین مساله، وجود ضعف را به‌طرف مقابل القا می‌کرد.


کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به رویکرد آمریکا در قبال برجام پس از سخنان رییس‌جمهوری ایران در نشست سالانه سازمان ملل متحد گفت: در شرایط فعلی نسبت‌به اجرای برجام ازسوی آمریکایی‌ها خوشبین نیستم؛ به این معنا که تغییری در مناسبات داخل آمریکا یا در سیاست خارجی این کشور دیده نمی‌شود که نشان بدهد آن‌ها می‌خواهند به آنچه در برجام تعهد دادند، عمل کنند.
مرندی با بیان اینکه نباید فراموش کرد که به اذعان مسوولان سیاست خارجی دولت آقای روحانی، آقای اوباما برجام را اجرا نکرد، گفت: در شرایط فعلی بایدن دارد سیاست‌های ترامپ را اجرا می‌کند و بنابراین، دلیلی نمی‌بینم که بخواهیم با خوش‌بینی به مذاکرات آتی برجام نگاه کنیم. کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: درعین‌حال جمهوری اسلامی ایران دارد کار عاقلانه‌ای می‌کند به این معنا که به شرط پذیرش تمام تعهدات و پذیرش اجرای برجام ازسوی غربی‌ها، ایران هم به تعهدات خود عمل خواهد کرد.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar