فرارو/متن پیش رو در فرارو منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

در حالی که این روز‌ها حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه در نیویورک به سر می‌برد، در دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار برداشتن گام‌های محکم همه طرف‌ها به ویژه آمریکا برای پایبندی به برجام شد و گفت: اگر دیگران به تعهدات خودشان برگردند و راستی آزمایی شود ما نیز آمادگی داریم اقدامات جبرانی خود را متوقف کنیم. این صحبت‌های وزیر خارجه به نوعی شروط ایران برای انجام تعهدات هسته‌ای خود است.

مذاکرات وین میان ایران و قدرت‌های جهانی پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران متوقف شد. این مذاکرات برای احیای برجام در شش دور برگزار شد. حالا با تشکیل دولت جدید در ایران و تغییرات در وزارت خارجه دور هفتم آن احتمالا در هفته‌های آینده با ترکیب تازه هیات مذاکره کننده ایرانی برگزار می‌شود.
 
 آیا مذاکرات از سر گرفته می‌شود؟
امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا در گفتگو با فرارو با اشاره به سفر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه به آمریکا، اظهار داشت: معمولاً وزرای امور خارجه در حاشیه نشست شورای عمومی سازمان ملل متحد دیدار‌های مختلفی را با مقامات کشور‌های دیگر انجام می‌دهند این بار نیز وزیر امور خارجه ایران بر اساس اعلام وزارت امور خارجه ۵۰ ملاقات را در نیویورک انجام خواهد داد.

وی افزود: در مورد اینکه گفته می‌شود امیرعبداللهیان با اعضای اروپایی برجام و همچنین چین و روسیه قرار است نشست مشترکی را برگزار کند، این موضوع از آن جهت می‌تواند قابل ارزیابی باشد که این نشست در راستای گفتگو‌های برجامی است که در گذشته نیز انجام شده، به بیان دیگر این موضوع می‌تواند ارتباطی به مذاکرات وین نداشته باشد.

ابوالفتح با اشاره به اینکه مذاکرات وین برای بازگشت آمریکا به برجام برگزار می‌شد، گفت: این در حالی است که بر اساس اعلام مسئولین وزارت امور خارجه در مذاکرات با طرف‌های برجامی قرار است در مورد عمل به تعهدات آن‌ها گفتگو شود، موضوعی که در سه سال گذشته نیز روتین انجام شده است، اما به طور کلی به نظر می‌رسد، اگر این نشست برجامی در نیویورک برگزار شود، این موضوع می‌تواند مقدمه‌ای برای از سرگیری مذاکرات وین و بازگشت آمریکا به برجام باشد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر اینکه اصولا مذاکره کردن در حال حاضر فی نفسه نمی‌تواند مشکلی را حل کند، بیان داشت: تقریباً در دور اول مذاکرات وین، ایران و آمریکا به صورت شفاف مواضع خود را اعلام کردند و از دور سوم به بعد عملاً پیشرفتی در مذاکرات صورت نگرفت، به خاطر اینکه دو طرف از مواضع خود عدول نکردند، حال اینکه اگر قرار باشد مذاکرات از سرگرفته شود این موضوع به معنای توافق نیست، زیرا دو طرف همچنان بر خواسته‌های قبلی خود پافشاری می‌کنند و این موضوع تاکنون باعث شده که گفتگو‌های وین به بن‌بست کشیده شود.

وی با بیان اینکه برای احیای برجام، ایران و آمریکا باید به یک تفاهم مشترک دست پیدا کنند، اظهارداشت: از یک طرف آمریکا در وهله اول خواهان بازگشت ایران به تمام تعهدات برجامی است و وهله دوم نیز می‌گوید ایران باید بر سر سایر موضوعات از جمله، مسائل منطقه‌ای، توان موشکی، نفوذ ایران در کشور‌های منطقه و همچنین کمک و حمایت از گروه‌های مقاومت در منطقه مذاکره کند.

ابوالفتح خاطر نشان کرد: به نوعی آمریکا به دنبال برجام پلاس است که این موضوع به نوعی خط قرمز ایران است و اعلام کرده به هیج عنوان مذاکره نمی‌کند، این درحالیست که در موضوع هسته‌ای نیز آمریکا می‌خواهد دوباره بحث و گفتگو را آغاز کند و به برجام ۲۰۱۵ نیز راضی نیست.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل بیان کرد: درسوی مقابل نیز ایران اعلام کرده در قدم اول آمریکا باید تمامی تحریم‌هایی که بعد از خروج ترامپ از برجام وضع شد را بردارد، تا ایران به تعهدات خود پایبند باشد، در حالیکه آمریکا می‌گوید، بخشی از این تحریم‌ها مرتبط با مسائل حقوق بشری، موشکی و... است و ارتباطی با برجام ندارد و آن‌ها را برنمی‌دارد، این موضوع اصلی که است که بر سر برجام بین ایران و آمریکا جریان دارد و تا زمانیکه این موضوعات حل و فصل نشود، امید به احیای برجام بسبار کمرنگ خواهد بود.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar