انتخاب/متن پیش رو در انتخاب منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

روزنامه نشنال چاپ امارات در گزارشی با عنوان «دورنمای بازگشت به برجام پس از مذاکرات در حاشیه مجمع عمومی تیره و تار است» نوشت: با وجود یک هفته ملاقات بین دیپلمات های آمریکایی، اروپایی و ایرانی و وعده مبهم دیپلمات ارشد ایران مبنی بر اینکه تهران می خواهد مذاکرات "خیلی زود" از سر گرفته شود، روز جمعه در نیویورک احساس بدبینی به سرنوشت برجام حاکم شد.

در ادامه این مطلب آمده است: حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جدید ایران، تصریح کرد که تهران خواهان اقدام دولت جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا در زمینه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

وی روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت: "ما دولتی عمل گرا هستیم. برای ما کلمات مهم هستند، اما عمل مهمتر است.

امیرعبداللهیان افزود: "ما حتی یک ذره اقدام مثبت [از سوی آمریکا] ندیده ایم."

وزیر خارجه ایران بدون ذکر زمان معین تاکید کرد که تمایل ایران این است که "خیلی زود" با کشورهای طرف توافق به میز مذاکره بازگردد، اما باید "مذاکراتی را ببیند که می تواند منجر به اقدامات مثبت و ملموس شود".

حسین امیرعبداللهیان با اشاره به انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان گفت: "ما در حال بررسی پرونده های مذاکرات وین هستیم و به زودی مذاکرات ایران با کشورهای چهار بعلاوه یک دوباره آغاز می شود."

وی مشخص نکرد که تهران به دنبال چه اقداماتی است، اما به محدودیت های ایالات متحده که مانع دسترسی ایران به دارایی های خود برای خرید دارو شده و همچین بیش از 1600 تحریم دیگر که تیم بایدن از دوران ترامپ حفظ کرده، اشاره کرد.

امیرعبداللهیان نسبت به چشم اندازهای گفتگوی منطقه ای با کشورهای همسایه مانند عربستان سعودی خوشبین تر بود و از جنگ یمن به عنوان یکی از زمینه هایی که دو طرف در مورد آن گفتگو کرده اند، نام برد.

تمایل ایران برای بازگشت به میز مذاکره در حالی مطرح می شود که مذاکره کنندگان آمریکایی فوریت فزاینده ای را در مورد ضرورت از سرگیری مذاکرات برای جلوگیری از افزایش غنی سازی اورانیوم در این کشور ابراز می کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا این هفته هشدار داد که زمان در حال اتمام است.

بلینکن روز پنجشنبه گفت: هر روز که می گذرد، ایران همچنان به اقدامات خلاف برجام، به ویژه ذخیره مقدار بیشتری اورانیوم با غنای بالای 20 درصد و حتی 60 درصد و همچنین چرخاندن سانتریفیوژهای سریعتر ادامه می دهد و به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که بازگشت به پایبندی به برجام دیگر مزایا و دستاوردهای مورد انتظار را نخواهد داشت.. "

یک مقام ارشد آمریکایی نیز به نشریه نشنال گفت که در نهایت، ایران به میز مذاکره باز خواهد گشت. او اما درباره دولت جدید ایران به ریاست ابراهیم رئیسی، ابراز نگرانی کرد.

وی گفت: "ما نگران هستیم که این تیم نیت های متفاوتی داشته باشد. همه کشورهای 1+5 توافق دارند که ما باید به زودی [به مذاکرات] بازگردیم و باید از جایی که در دور ششم آن را متوقف کرده بودیم شروع کنیم، اما هنوز هیچ نشانه ای در مورد زمان بازگشت [ایران] نداریم. همچنین نمی دانیم چه کسی قرار است تیم آنها را هدایت کند و آیا آنها آمادگی ادامه مذاکره از نقطه ای که متوقف شده بود را دارند یا نه. "

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی درباره گزینه های آمریکا در صورت متوقف ماندن مذاکرات، گفت واشنگتن باید این موارد را بررسی کند.

وی افزود: "هر دولتی باید گزینه ها را بررسی کرده و برنامه ریزی کند. ما راه هایی برای مقابله با شرایطی که ایران از بازگشت به مذاکرات خودداری کند، بازگشت خود را برای مدت طولانی به تأخیر اندازد یا با مواضعی ناسازگار با پایبندی متقابل به توافق وارد مذاکره شود، خواهیم داشت. این ترجیح ما نیست، اما ما آماده خواهیم بود."

این مقام آمریکایی افزود: آمریکا و اعضای شورای همکاری خلیج فارس توافق کردند که بازگشت به برجام اقدامی مثبت است، اما برای مقابله با دیگر مسائل مربوط به ایران به دیپلماسی بیشتری نیاز است.

وی گفت: "اعضای شورای همکاری خلیج فارس همه با ما اتفاق نظر داشتند که حتی در صورتی که آمریکا به توافقی با ایران برسد، باید با دیگر فعالیت های [آن] برخورد کند."

او افزود: ایالات متحده در حال حاضر با کشورهای منطقه در این زمینه هماهنگ شده است.

گروه اوراسیا این هفته در آخرین ارزیابی خود گفت با توجه به عدم اطمینان روزافزون در مورد علاقه تهران به بازگشت به توافق و کمبود زمان، احیای برجام در سال جاری بعید است.

این گروه شانس ادامه بن بست در سال 2021 را 70 درصد اعلام کرد این در حالی است که ماه گذشته آن را 45 درصد اعلام کرده بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar