مردم سالاری/ « فقدان نگاه استراتژیک به مسئله آموزش » عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاری به قلم محمدجواد پهلوان است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

همزمان با آغاز سال تحصیلی اینکه یکی از مرتبط‌ترین و مهم‌ترین وزارتخانه‌های کشور بدون وزیر اداره می‌شود محل تامل است.
زمانی که رئیس‌جمهور محترم کابینه پیشنهادی خود را به مجلس معرفی نمود می‌شد حدس زد که یحتمل گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش نتواند از فیلتر بهارستان عبور کند. از واکنش‌های سرد و توام با تردید نمایندگان نیز معلوم بود که این گزینه باب میلشان نیست و جوان گرایی ابراهیم رئیسی را حمل بر خام‌گرایی کرده‌اند. به هرحال آنچه نباید شد و آن گزینه راهی وزارتخانه نشد تا رئیس دولت گزینه دیگری را معرفی کند لیکن سوگمندانه شاهد هستیم علی‌رغم آنکه رهبری بر تسریع در امور اصرار و تصریح دارند هنوز گزینه بعدی رئیس جمهور برای تکمیل شدن کابینه به مجلس معرفی نشده است.
شاید باید اذعان کنیم که دولت سیزدهم برخی مواقع خیلی کُند عمل می‌کند و معرفی گزینه بعدی برای وزارتخانه آموزش و پرورش یکی از همین امور است. اگر این روزها اخبار مربوط به فرهنگیان و آموزش و پرورش را مرور کرده باشید متوجه می‌شوید که این حوزه به شدت نیازمند مدیری توانمند برای سر و سامان دادن به این وضعیت است. شاهدیم از یکسو خیل عظیمی از معلمان که وظیفه مهمی در آموزش و تربیت فرزندانمان دارند از شرایط حاکم بر خود و معیشت‌شان راضی نیستند و معترضند و از سوی دیگر باتوجه به بحران کرونا و پاندمی یک سردرگمی درخصوص نحوه بازگشایی مدارس وجود دارد.
متاسفانه از شرایط موجود به سادگی می‌توان متوجه شد که به مهمترین وزارتخانه در سیستم آموزشی کشور توجه چندانی نمی‌شود و این در حالیست که در کشورهای توسعه یافته الویت اصلی همین وزارتخانه است و توجه شگرفی به آن می‌شود.
البته منظور بنده فقط مسائل مربوط به چگونگی بازگشایی مدارس و حق و حقوق معلمان و ایضا مسئله رتبه‌بندی نیست. ما به صورت آشکاری در حوزه آموزش فرزندانمان فقدان توانمندی لازم هستیم و سیستم آموزشی‌مان در این مورد باری به هر جهت عمل می‌کند. چه بسا اگر مدیران و مسئولان عالی کشور می‌دانستند این رویکرد و رفتار چه صدماتی در بلند مدت در پی دارد شاید فکری عاجل می‌نمودند.
به رئیس‌جمهور محترم توصیه می‌شود ضمن معرفی فردی توانمند ودلسوز برای این وزارتخانه، مجموعه دولت نیز نگاه ویژه‌ای به مجموعه داشته باشند. یعنی همانطور که ابراهیم رئیسی استانداران ویژه برای دو استان محروم کشور معرفی نموده برای این وزارتخانه که مظلوم واقع شده وزیری ویژه با اختیارات خاص انتخاب و معرفی کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar