فرارو/متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

 در مراسمی که اخیراً در بیت المقدس برگزار شد، تعدادی از افراد حاضر در کابینه دونالد ترامپ و همچنین سیاستمداران صهیونیست حامی بنیامین نتانیاهو شرکت کردند که اگر چه رسماً یک گردهمایی سیاسی نبود، اما برخی تحلیلگران آن را نخستین گام جدی ترامپ و نتانیاهو برای بازگشت مجدد به قدرت می‌دانند.
 
شهر بیت المقدس، این هفته میزبان یک نشست در ظاهر معمول، اما با ماهیتی تأمل برانگیز بود که در آن برخی از اعضای کابینه دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده و همچنین برخی از سیاست مداران صهیونیستی حامی بنیامین نتانیاهو، شرکت داشتند. نکته تأمل برانگیز در این نشست حضور حلقه نزدیکان دو زمامدار سیاسی سابق در آمریکا و اسرائیل است که در کسب مجدد قدرت ناکام مانده و اکنون زمزمه‌هایی در خصوص تلاش برای بازگشت دوباره آن‌ها به عرصه سیاسی مطرح است.

به گزارش فرارو، این هفته برای چند ساعت کوتاه در بیت المقدس، حلقه نزدیکان دونالد ترامپ، در یک مراسم جمعی پُر زرق و برق دور هم جمع شدند. یکی از حاضران در حالی که ایوانکا ترامپ و جارد کوشنر غرق در خوش و بش و خداحافظی با همتایان اسرائیلی خود بودند، گفت: «خانواده سلطنتی می‌رود». در موزه جدید Tolerance که این مراسم در آن برگزار شد، از دختر و داماد رئیس جمهور سابق ایالات متحده، استیو منوچین، وزیر خزانه داری سابق، مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق و دیگر اعضای کابینه ترامپ بخاطر تلاش هایشان در برقرای پیمان موسوم به «صلح ابراهیم» با اعراب، تقدیر شد.

چراغ‌های رومیزی عظیم و مشکی، چهره برخی مهمانان عجیب و غریب این مراسم، از جمله پیتون منینگ، ستاره NFL و جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا را به ما نشان می‌داد. کل این رویداد یک حس «آلیس در سرزمین عجایب» را تداعی می‌کرد که گویی حاضران از پشت شیشه به بیرون نگاه کرده و به واقعیتی جایگزین تبدیل شده اند که در آن دونالد ترامپ هنوز رئیس جمهور ایالات متحده و بنیامین نتانیاهو هنوز نخست وزیر رژیم اسرائیل بود.

از لحاظ تئوری، این جشن به افتخار راه اندازی «مرکز فریدمن برای برقراری صلح از طریق قدرت» برگزار شده بود، سازمانی که توسط دیوید فریدمن، سفیر سابق ایالات متحده در اسرائیل تاسیس شد که هدف آن پیشبرد توافقنامه موسوم به «صلح ابراهیم» بود که در سپتامبر ۲۰۲۰ و با میانجیگری ایالات متحده، برای عادی سازی روابط بین اسرائیل و برخی کشور‌های اسلامی از جمله امارات متحده عربی، بحرین، سودان و مراکش منعقد شده بود. اما در عمل به نظر می‌رسد که این مراسم، یک گردهمایی برای رسیدن مجدد ترامپ به قدرت و یا مطرح کردن مایک پمپئو، به عنوان بدیلی برای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری بعدی آمریکا باشد. فردی که در این مراسم جایزه‌ای را به پاس تلاش هایش در پیشبرد توافقنامه ابراهیم نیز دریافت کرد.

نکته جالب توجه این بود که در طی این مراسم برخی از حاضران با صدای بلند آرزو می‌کردند که پمپئو در سال ۲۰۲۴ برای ریاست جمهوری آمریکا کاندیدا شود و این حالتی است که گفته می‌شود اگر ترامپ نتواند به هر دلیل دوباره نامزد شود، یک گزینه محتمل خواهد بود. برخی نیز صریح‌تر بودند؛ سالیوان آدامز، میلیادر آمریکایی که یکی از روسای اصلی این جلسه بود، در خلال تشویق‌های مداوم حضار گفت: «ما امیدوار که رئیس جمهور پمپئو بتواند دستاورد‌های ارزشمند دولت ترامپ را ادامه دهد». وی افزود که «من فکر می‌کنم مایک پمپئو و معماران توافقنامه ابراهیم باید نامزد اصلی صلح نوبل امسال باشند.»

در این مراسم خبری از اعضای کابینه روسای دولت‌های فعلی آمریکا و رژیم اشغال گر قدس یعنی جو بایدن و نفتالی بنت نبود و به نظر می‌رسد تنها یک عضو کابینه رژیم صهیونیستی، یعنی ایلت شاکد، وزیر کشور، در جلسه حضور داشته است. فریدمن در مصاحبه کوتاهی با سی ان ان در این مراسم گفت که او با اعضای دولت ترامپ که برای این مراسم اعزام شده بودند در تماس نزدیک بوده و واداشتن آن‌ها برای سفر طولانی به اسرائیل کار دشواری نبوده است. کوشنر و ترامپ ساعت ۴ صبح روز دوشنبه به محل رسیدند و عصر همان روز آنجا را ترک کردند. فریدمن تأکید کرد که با «جارد، ایوانکا، منوچین، پمپئو و دیگر اعضای دولت ترامپ»، مناسبات بسیار نزدیکی دارد.

کوشنر، ایوانکا ترامپ و دیگر اعضای دولت ترامپ، پیشتر به همراه نتانیاهو در پارلمان اسرائیل و در جریان مراسم آغاز به کار «گروه موافقت نامه ابراهیم» شرکت کرده بودند. این گروه که از بیش از ۱۰۰ نماینده پارلمان رژیم اشغال گر قدس تشکیل شده، قصد دارد روی تدابیری برای گسترش توافقنامه ابراهیم کار کند. در حالی که مراسم عصر گاهی در موزه جدید Tolerance شبیه به یک کمپین انتخاباتی برای دونالد ترامپ بود، رویداد صبح کنست احساس تجمع انتخاباتی نتانیاهو را داشت. تقریباً هر بار که نام نخست وزیر سابق اسرائیل ذکر می‌شد، بخشی از حضار با تشویق پُر هیاهو پارلمان را به لرزه در می‌آوردند، اما هنگام نام بردن از نفتالی بنت یا جو بایدن، خبری از این هیاهو‌ها نبود.

وقتی نتانیاهو با همسرش در میانه مراسم وارد پارلمان شد، با اینکه سفیر مراکش در حال سخنرانی بود، صحن مجلس به یکباره شاهد تشویق‌های بی امان نخست وزیر سابق شد. نتانیاهو نیز در سخنرانی خود با ترفند‌های خاص و نقل از قطعاتی از کتاب و سخنرانی‌های قدیمی خود، بیان داشت که چگونه می‌توان با استفاده از صلح دل ملت‌های عرب را به دست آورد. نتانیاهو با قدردانی از کار‌هایی که دولت ترامپ برای دستیابی به چنین معامله‌ای انجام داد، گفت که معتقد است ترامپ و کوشنر به همراه بقیه اعضای دولت سابق آمریکا، «تاریخ را تغییر داده اند». چند دقیقه بعد نتانیاهو، نفتالی بنت، نخست وزیر فعلی رژیم صهیونیستی را نیز هدف انتقادات خود قرار داد و گفت او: «نخست وزیر واقعی نیست».

هم برای نتانیاهو و هم برای حلقه نزدیکان ترامپ، این روزی بود که با لذت به گذشته خود نگاه می‌کردند و به آن می‌بالیدند، اما به نظر می‌رسد این نشست تنها برای یادآوری گذشته‌ای که قدرت در دستان آن‌ها قرار داشت. این نشست بیش از هر چیز یک پایکوبی خوشبینانه برای طی کردن مسیری است که آن‌ها را مجدداً به قدرت باز می‌گرداند. اما این بار ماجرا تنها مربوط به یک کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا نیست که نیازمند حمایت لابی یهودی برای پیروزی در انتخابات است. همچنین در اینجا هم خبری از یک کاندیدای حزب صهیونیستی نیست که هواخواهی یک رئیس جمهور آمریکا را بخواهد.

ماجرا بر سر دو جریان سیاسی غیر مستقر است که می‌خواهند در میانه انتقادات شدید، به قدرت بازگردند. نه دونالد ترامپ در قدرت است تا از نتانیاهو حمایت کند و نه نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل است که هوای ترامپ را داشته باشد. مهمتر از آن، این دو حتی نماینده جریان معمول سیاسی در نظام‌های سیاسی خود نیستند و به گونه‌ای جریانی متفاوت و خارج از عرف را نمایندگی می‌کنند. حالا گویی این دو، دست به دامان یکدیگر شده اند تا مسیر رسیدن مجدد به قدرت را برای خود هموار سازند، اما اینکه به چه شکل می‌خواهند با یکدیگر این مسیر را طی کنند، هنوز بر کسی روشن نیست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar