دنیای اقتصاد/منابع خبری از وقوع انفجار انتحاری در شهر قندهار افغانستان حین برگزاری نمازجمعه در بزرگ‌ترین مسجد متعلق به شیعیان در مرکز این ولایت خبر دادند. به گزارش پایگاه طلوع‌نیوز افغانستان، این انفجار روز جمعه توسط عامل انتحاری صورت گرفت و بزرگ‌ترین مسجد شیعیان در استان قندهار در جنوب افغانستان را هدف گرفت. به گفته منابع محلی این انفجار مسجد «امام بارگاه» متعلق به شیعیان را واقع در ناحیه پلیس شهر قندهار هدف گرفت و به هنگام برگزاری نمازجمعه رخ داد. شاهدان عینی تعداد تلفات این انفجار را بالا تخمین زده‌اند؛ اما هنوز آمار دقیقی در این زمینه منتشر نشده است.
 
در همین حال اسکای‌نیوز به نقل از برخی منابع محلی اعلام کرد در این انفجار ۲۰ تن شهید و ۳۲ تن زخمی شدند. این درحالی است که ریانووستی تعداد شهدا را ۲۵ وخبرگزاری آناتولی ۳۰ تن برآورد کردند. الجزیره نیز تعداد شهدا را تا لحظه تنظیم گزارش ۳۳ نفر اعلام کرد. در این شرایط یک پزشک که در محل حادثه حضور داشته، به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که تعداد مجروحان بدحال بسیار بالاست و احتمالا به تعداد شهدا اضافه شود. همچنین هنوز گروهی مسوولیت این انفجار تروریستی را بر عهده نگرفته است. در انفجار پیشین که در مسجد شیعیان رخ داد، گروه داعش خراسان مسوولیت آن را برعهده گرفت. یکی از شاهدان عینی به خبرگزاری فرانسه گفت که صدای سه انفجار را شنیده است، یکی در مقابل در اصلی مسجد، دیگری در منطقه جنوبی و سومی جایی که نمازگزاران وضو می‌گرفتند. نیروهای طالبان پس از بمباران برای بستن تمام راه‌های منتهی به مسجد شتافتند. سخنگوی وزارت کشور طالبان هم گفت: برای تحقیقات بیشتر این رویداد یک تیم ویژه به محل رویداد اعزام شده است. هفته گذشته نیز در جریان انفجاری انتحاری در مسجد «سیدآباد» در منطقه «خان‌آباد» قندوز در شمال افغانستان ۱۲۰ تن کشته و ۲۰۰ تن دیگر زخمی شدند. داعش مسوولیت این انفجار را که محکومیت‌های گسترده را به دنبال داشت، برعهده گرفت. بمب‌گذاری قندوز پس از خروج نیروهای ناتو به رهبری ایالات متحده از افغانستان شدیدترین بمباران بود. خبرگزاری فرانسه اما در گزارش خود جزئیات بیشتری از این حادثه منتشر کرد و نوشت: هنگام انفجار، این مسجد پر از نمازگراران بوده و پس از انفجار دست‌کم ۱۵ آمبولانس در صحنه رویداد دیده شده است. اما مرتضی، یکی دیگر از شاهدان عینی که او هم مانند بسیاری از افغان‌ها از نام مستعار در این گزارش استفاده می‌کند، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که چهار بمب‌گذار انتحاری به مسجد حمله کردند. او با ذکر جزئیات بیشتری گفت: دو نفر بمب‌های خود را در مقابل یک دروازه امنیتی منفجر کردند و به دو نفر دیگر به این طریق اجازه داده شد تا به داخل مسجد بدوند و به نمازگزاران حمله کنند. وی در گفت‌وگوی تلفنی با آسوشیتدپرس گفت که در نمازجمعه به‌طور معمول حدود ۵۰۰ نفر شرکت می‌کردند.

در حدود دو ماهی که گروه طالبان قدرت را در کابل به دست گرفته‌ است، این چندمین حمله خونین انتحاری است که در این کشور رخ می‌دهد. نخستین انفجار در هفته دوم تسلط طالبان بر افغانستان، در نزدیک میدان هوایی (فرودگاه) کابل، زمانی به وقوع پیوست که هزاران نفر تلاش داشتند وارد این فرودگاه شوند. در آن زمان عملیات تخلیه شهروندان خارجی و همکاران افغانشان جریان داشت و بسیاری تلاش داشتند طی همان روند از افغانستان فرار کنند. در آن حمله انتحاری که مسوولیت آن را نیز شاخه خراسان داعش بر عهده گرفت، حدود ۲۰۰نفر از جمله کودکان و زنان باختند. طالبان در روزهای نخست حضور در قدرت اعلام کرده بود که با حضور آنها در ارکان حاکمیت آرامش به این کشور بازخواهد گشت؛ اما هم‌اکنون آمار حملات انتحاری در این چند هفته افزایش یافته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar