اطلاعات/ « از «حیدر» تا «الهام» علی‌اف! » عنوان ستون «محک» روزنامه اطلاعات به قلم ابوالقاسم قاسم زاده است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

چرخه جنگ روانی از آغاز تشکیل رژیم صهیونیستی در اسرائیل و اتصال آن به سلطه رسانه‌ای و افکارسازی صهیونیستی در آمریکا و اروپا، تنظیم و طراحی شد که تا امروز در اغلب رسانه‌های خارج از کشور اجرا می‌شود تا همگام با اجرای طرح‌های نظامی،‌ امنیتی و سیاسی اسرائیل فعال باشند. 

اکنون این مسیر نظام یافته در کار رسانه‌های خبری بین‌المللی و به‌خصوص شبکه‌های فارسی‌زبان در خارج از کشور با هزینه‌پردازی دلارهای نفتی از سوی چند دولت عربی در منطقه اداره و مدیریت می‌شود. محور اصلی آن زنده نگهداشتن جنگ روانی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران است تا مدام با خبرسازی رسانه‌ای، موج جنگ روانی را به خصوص برای مخاطبان فارسی زبان، زنده نگهدارند و جهت‌گیری تخریبی را با اخبار گوناگون منفی ادامه دهند. در چند کشور همسایه ایران که رژیم صهیونیستی دفتر سیاسی و یا سفارتخانه باز کرده است به ویژه در ترکیه و جمهوری آذربایجان اجرای جنگ روانی برای افکارسازی مردم آنها شدت گرفته است. از نمونه‌های این جنگ روانی زنده نگهداشتن پرخاشگری‌های لفظی «الهام علی اف» رئیس جمهور کشور همسایه ما جمهوری آذربایجان علیه دولت جمهوری اسلامی ایران است که مدام از سوی رسانه‌های در کنترل رژیم صهیونیستی، پژواک داده می‌شود و در صدر اخبار شبکه‌های فارسی زبان خارج کشور قرار می‌گیرد.

اینکه رئیس جمهور جمهوری آذربایجان با جنگ اخیر، بخشی از خاک کشورش را در منطقه «قره باغ» که در جنگ اول با ارمنستان از دست داده بود، باز پس گرفت، سوژه مناسب برای صهیونیسم رسانه‌ای شد تا جنگ روانی جدید علیه ایران را راه‌‌اندازی کند. متأسفانه اصلی‌ترین خوراک جنگ روانی شبکه های صهیونیستی پرخاشگری «الهام علی‌اف» رئیس جمهور آذربایجان علیه ایران شده است.

نگارنده به یاد دارد، زمانی که مرحوم حیدر علی‌اف، پدر آقای الهام علی‌اف، ریاست جمهوری آذربایجان را برعهده داشت، با کودتا و جنگ داخلی «ابوالفضل ائلچی‌اف» مواجه شد و مدتی به ناچار به نخجوان گریخت. در آن زمان جمهوری اسلامی ایران با حمایت همه جانبه از حیدر علی‌اف کمک کرد که او به باکو بازگردد و قدرت را مجدداً به دست گیرد. در آن زمان به خاطر مسئولیتی که در بخش برون مرزی صداوسیما داشتم طرحی رسانه‌ای برای کمک به کشورهای مسلمان رهایی یافته از سلطه «اتحادیه جماهیر شوروی» در بازسازی فنی و برنامه‌ای رادیو ـ تلویزیون این کشورها، ارائه دادم که در دستور کار صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. اجرای این طرح با موافقت و استقبال چند کشور همسایه از جمله ترکمنستان و آذربایجان همراه شد. طرح بعد از دیدارم از کشور آذربایجان تا حدودی خوب پیش می‌رفت تا اینکه با دخالت مسئولین وزارت‌خارجه روسیه با مشکلاتی مواجه شد. در آن زمان دکتر علی لاریجانی رئیس صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران بود. تلاش کردم تا چرایی پس زدن مسئولین رسانه‌ای جمهوری آذربایجان را دریابد. روابط باکو ـ تهران در دوران ریاست جمهوری «حیدر علی‌اف» در سطوح گوناگون عالی بود و ایران از هرگونه کمکی به مردم جمهوری آذربایجان دریغ نکرد. تا اینکه، «حیدر علی‌اف» سفر رسمی به ایران کرد. قرار شد تا در جلسه‌ای با حضور او و آقای هاشمی رفسنجانی، طرح و مشکلات اجرائی ارائه شود. همراه آقای دکتر علی لاریجانی رئیس وقت صداوسیما به جلسه‌ای با حضور دو رئیس جمهوری ایران و جمهوری تازه استقلال یافته آذربایجان دعوت شدیم. در جلسه‌ای که دو رئیس جمهوری و وزراء خارجه دو کشور حضور داشتند. آقای لاریجانی طرح کمک به بازسازی رسانه‌ای جمهوری آذربایجان را ارائه داد. آقای هاشمی رفسنجانی کاملاً سکوت داشت، اما «حیدرعلی‌اف» قبل از آنکه وزیر خارجه‌اش سخنی بگوید با لحن خاصی خطاب به وزیر خارجه‌اش گفت: «گوش کن، این برادرانم هرچه می‌خواهند و می‌گویند را عملی کن، تو شاید ندانی که من هنگامی که در محاصره «ابوالفضل ائلچی‌اف » و کودتای او بودم، چه کمک‌هایی از سوی ایران دریافت کردم تا «ائلچی‌اف» به مسکو گریخت! آن روزهای سخت که در «نخجوان» پناه گرفته بودم، اگر کمک‌های این «قارداش» ـ اشاره به آقای هاشمی ـ نبود از گشنگی تلف می‌شدیم! این برادرم آن روزهای بحرانی، نان و سیب‌زمینی پخته بما می‌رساند تا زنده بمانیم…!» جلسه را سکوت سنگینی فرا گرفت و «حیدر علی‌اف» با بیان این جمله خطاب به وزیر خارجه‌اش «هرچه می‌گویند و می‌خواهند را انجام بده!» صحبت کوتاهش را با دستور به وزیر خارجه‌اش پایان داد. ـ این خاطره را آوردم تا شاید فرزند حیدر علی‌اف، الهام آن را بخواند و الهام بگیرد.

جمهوری اسلامی ایران از آغاز تأسیس جمهوری آذربایجان نه تنها از ارائه هرگونه کمکی به این کشور و مردم آن دریغ نکرده است که در هر دو جنگ اول و دوم «قره باغ» همه تلاش خود را بکار گرفت تا اختلاف‌ها از مسیر مسالمت‌آمیز و بدون جنگ و کشتار حل و فصل شود. جمهوری اسلامی ایران هیچگاه تصرف خاک آذربایجان در منطقه قره‌باغ را به رسمیت نشناخت.

ما و مردم کشور جمهوری آذربایجان یک ملت در دو کشوریم. کشور آذربایجان تنها کشور اسلامی است که بیشتر از ۹۵ درصد مردم آن شیعه دوازده امامی‌اند. تاریخ این کشور حکایت از جانفشانی‌ها و طی مسیر «شهادت» برای استقرار حاکمیت مذهب شیعه را دارد که در این تاریخ همواره درخشیده‌اند.

بخش مهمی از تاریخ زیست آذریها در ایران بزرگ طی شده است. تفکر شیعه با مقاومت و با خون‌های آذری‌ها آبیاری شده است که مرحله به مرحله در برابر دشمنان گوناگون از عثمانی‌ها گرفته تا کمونیست‌های اتحاد جماهیر شوروی ایستادگی و پایداری کردند. در نوشته به اختصار جای شرح و بسط این تاریخ پرافتخار و روشن نیست. اما در پایان، دو تذکر مفید را می‌شمارم.

۱ـ اول به همه کسانی که در این فضای آشفته ناشی از سیاست‌های صهیونیست‌ها و سلطه رسانه‌ای آنها در این روزها قلم می‌زنند و آشفتگی خبری و رسانه‌ای را دو چندان می‌کنند یادآوری می‌کنم که در چنبره توطئه رسانه‌ای شبکه‌های صهیونیستی گرفتار نشوند. «الهام» فرزند «حیدر» از تبار آذریهای شیعه از سرزمین کهن ایران است. الهام علی‌اف، برادر ما است و رئیس جمهوری کشور دوست، مسلمان و شیعه آذربایجان است. هرچند گاهی به حاشیه می‌زند! در شرایطی که صهیونیست‌ها طالبند تا چرخه جنگ روانی علیه ایران را داغ نگهدارند، باید مدّ نظر داشته باشیم، اگرچه در روابط دو سوی خزر از کشور آذربایجان و ایران گاهی اختلاف برداشت‌ها، و نظرپردازی سیاسی پیش آید.

۲ـ و تذکر دوم به الهام علی‌اف، پسر حیدر علی‌اف که بد نیست بار دیگر تاریخ آذری تباری خود را مرور کند که ما یک ملت‌ایم در دو کشور که بالاترین فصول اشتراک تاریخی ملی و مذهبی را داشته و داریم. نباید آب به آسیاب دشمنان هر دو کشور ریخت و هرگز دشمنی و کینه‌ورزی رژیم صهیونیستی را از یاد نبریم.

 
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar