شرق/متن پیش رو در شرق منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

 هشت سال از سال 92 و رد صلاحیت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری آن سال از سوی شورای نگهبان گذشته است؛ اما همچنان زوایای این اتفاق نامعلوم مانده و قطعا بهترین نهاد برای پاسخ‌گویی به این ماجرا شورای نگهبان است. اتفاقی که در حال فراموشی بود، در نزدیکی انتخابات ریاست‌جمهوری امسال دوباره به یادها آمد. اواخر تابستان بود که حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت احمدی‌نژاد، در گفت‌وگویی اعلام کرد: «در دوران وزارتم درباره یکی از شخصیت‌ها بررسی‌هایی در کف خیابان انجام دادم که نشان می‌داد اگر این آقا بیاید، رأی می‌آورد. در بررسی‌هایم تأیید صلاحیت و رد صلاحیت آن فرد و هزینه‌-فایده هرکدام از آنها را مشخص کردم؛ سپس جمع‌بندی کردم و این جمع‌بندی را به دستگاه‌هایی که باید، ارائه کردم و در نهایت شورای نگهبان از من دعوت کرد بیایم و این هزینه-فایده را توضیح دهم که رفتم و در دو صفحه این موضوع را به آنان گفتم».


همان زمان عباسعلی کدخدایی، سخنگوی وقت این شورا، در یک نشست مطبوعاتی درباره این اظهار نظر گفته بود: «طبق قانون مراجع مختلف باید گزارش‌هایی را که در اختیار دارند، برای شورای نگهبان ارسال کنند؛ اما این گزارش‌ها تنها جنبه کارشناسی دارد. گاهی گزارش‌ها دقیق نبوده و شورای نگهبان نیز خلاف آن نظر داده است. دو نفر از اعضای دیگر شورای نگهبان غیر از من نیز این خبر را تکذیب کردند. فیلم جلسه بررسی صلاحیت آقای هاشمی‌رفسنجانی را به همراه برخی از اعضای شورای نگهبان بازبینی کردیم و آقای مصلحی چیزی را که گفته بودند، در آن جلسه بیان نکردند. ان‌شاءالله در زمان مناسبی آن فیلم را منتشر خواهیم کرد. البته ایشان مواردی را که از او نقل‌قول شده بود، تکذیب کردند». سخنان مصلحی چنان بود که در همان زمان فیلم کوتاهی از مرحوم هاشمی منتشر شد که متعلق به چند روز بعد از رد صلاحیت او از انتخابات بود. در آن فیلم او در 80‌سالگی بر‌خلاف ادعای شورای نگهبان در ناتوانی جسمی و کهولت سن برای ریاست‌جمهوری که دلیل رد صلاحیتش بیان شده بود، در حال ورزش دیده می‌شد. در قسمتی از این فیلم آیت‌الله هاشمی دلیل واقعی عدم احراز صلاحیت را موضوعی دیگر می‌داند و آن را به نیروهای نظامی و امنیتی نسبت می‌دهد. حدود چهار ماه از آن سخنان و وعده انتشار فیلم گذشته؛ اما هنوز خبری نشده است، همین شد که سخنگوی جدید شورای نگهبان نیز در آخرین نشست خبری خود باز با همان پرسش مواجه شد. طحان‌نظیف نیز در پاسخ به این سؤال که فیلم جلسه منتشر خواهد شد یا نه، گفت:‌ «صحبت‌هایی درمورد رد صلاحیت مرحوم هاشمی‌رفسنجانی بوده است که نفی شده و این موضوع فرایندی دارد که باید طی شود و بنده نیز پیگیری می‌کنم».

البته مرحوم هاشمی‌ دو سال بعد از رد صلاحیتش از نقش حیدر مصلحی در‌این‌باره گفته بود: «آقای مصلحی، وزیر وقت اطلاعات، با معاونانش به آنجا (شورای نگهبان) رفته بودند. آیین‌نامه آنها اجازه نمی‌دهد که در بحث‌های انتخاباتی کسی از خارج باشد. با حضور مصلحی مخالفت شده بود که نباید او باشد. خیلی اصرار شده بود که گفتند پس معاونان نباشند و خود مصلحی باشد. یکی از اعضای خبرگان به من خبر داد که مصلحی در جلسه آنها گفته که ما صبح و ظهر و شب به‌ طور مرتب آرای آقای هاشمی را رصد می‌کنیم که ساعت به ساعت بالا می‌رود و الان به 70 درصد رسیده است و در این چند روز تا انتخابات اگر همین‌طور بالا برود، ایشان از 90 درصد بالاتر می‌رود و ما مصلحت نمی‌دانیم؛ چون اگر ایشان بیاید، همه رشته‌های دوره‌های ما را پنبه می‌کند». بعد از سخنان مصلحی، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور وقت، نیز به آن واکنش نشان داد و در توییتی نوشت: «اظهارات دیرهنگام ‌وزیر اطلاعات‌ ‌دولت دهم‌ تأمل‌برانگیز است. چه جریانی با چه رویکردی مصلحت نظام را در ‌رد صلاحیت‌ آیت‌الله ‌هاشمی‌رفسنجانی‌ که به شهادت تاریخ از استوانه‌های انقلاب و نظام بود، می‌داند؟ بر‌اساس چه گزارش‌ها و مستنداتی درباره مهم‌ترین مسائل کشور حتی در ‌شورای نگهبان‌ تصمیم‌سازی و تصیم‌گیری می‌شود؟ با اندیشه انقلاب، منطق ‌جمهوریت‌ و ‌قانون اساسی‌ ‌میزان رأی مردم‌ و انتخاب مدیران توانمند حق آنان است، چه مصلحتی بالاتر از این برای ‌ایران‌؟ حتی ‌امنیت‌ و ‌اقتدار‌ کشور هم با ‌انتخابات حداکثری‌ تأمین می‌شود و هر تقصیر و قصوری در این مهم لطمه به کیان جمهوری اسلامی ایران است. از تاریخ پند بگیریم و نادیده‌گرفتن قانون و ‌حقوق اساسی ملت‌ را در قبال مصلحت‌سنجی‌های امنیتی و سلیقه‌های سیاسی تهدیدی برای ‌جمهوریت‌، ‌مردم‌سالاری‌، ‌عدالت‌، ‌آزادی‌ و ‌امنیت ملی‌ بدانیم. به‌عنوان رئیس ستاد مرحوم آیت‌الله ‌هاشمی‌رفسنجانی‌ در انتخابات ریاست‌جمهوری ٩٢، از شورای محترم نگهبان می‌خواهم که برای جبران حقوق پایمال‌شده و احترام به ‌افکار عمومی‌ به‌ جای هرگونه پاسخ‌گویی غیرمؤثر، اقدام به انتشار فیلم و صوت کامل آن جلسه مهم کند». محمد هاشمی‌رفسنجانی، برادر مرحوم هاشمی، نیز سخنان مصلحی را تأیید کرده و گفته بود: «براساس اطلاعات ما آنچه آقای مصلحی گفته حقیقت دارد. همان سال ٩٢ و در روزهای حد فاصل رد صلاحیت آقای هاشمی تا برگزاری انتخابات، سه نفر از اعضای شورای نگهبان که بهتر است اشاره‌ای به نام آنها نکنم، خدمت ایشان آمدند و درست همین داستان را از جلسه شورا گفتند که ماجرا این‌طوری شده و آقای مصلحی چنین کاری کرده است». هشت سال از جلسه رد صلاحیت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و چند ماه از وعده سخنگوی سابق شورای نگهبان برای انتشار فیلم آن جلسه گذشته است؛ فیلمی که پخش کامل آن می‌تواند یکی از اتفاقات و سؤالات مهم و سیاسی بعد از انقلاب را پاسخ دهد. البته سخنگوی جدید این شورا نیز وعده آینده را داده است و بهتر است فعلا برای دسترسی به این فیلم، عنوان یک فیلم معروف را به یاد بیاوریم: «شاید وقتی دیگر».

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar