آفتاب یزد/متن پیش رو در آفتاب یزد منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

روزنامه وطن امروز طی گزارشی مدعی شده است که وزارت خارجه کشورمان برای معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر اخیرش به ایران، مراسم تولد برگزار کرده است. این روزنامه نوشت: «انریکه مورا معاون جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنجشنبه هفته گذشته با سفر به تهران با علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت‌وگو کرد. در این نشست مقرر شد رایزنی‌ها طی ۲ هفته آینده در بروکسل ادامه یابد و معاون وزیر امور خارجه در این نشست گفت ایران برای مذاکرات جدی که نتیجه آن توافق عملی و نه توافق کاغذی باشد، همواره آماده است. البته شنیده‌های خبرنگار «وطن‌امروز» حاکی است در جریان سفر انریکه مورا به تهران و دیدار با معاون سیاسی وزیر امور خارجه، یک جشن تولد برای انریکه مورا تدارک دیده شده بود! اقدامی که با توجه به وضعیت مناسبات ایران و طرف مقابل بر سر برجام و همین‌طور با توجه به خلف وعده اروپا و آمریکا برای اجرای تعهدات‌شان در برجام و طلبکاری آن‌ها برای فشار بر ایران، اقدام بجایی نبود کما اینکه مقامات اروپایی پس از این دیدار در تهران لحن طلبکارانه خود را در قبال ایران ادامه دادند. به عنوان مثال وزارت خارجه فرانسه در ادامه اتهام‌زنی‌های بی‌اساس، ضمن درخواست از تهران برای همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تاکید کرد ایران باید تمام اقدامات ناقض توافق هسته‌ای را متوقف کند. این در حالی است که طرف‌های غربی قدم اول را در راه نقض توافق با ایران برداشتند و جمهوری اسلامی ایران با استعانت از قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران توانست اقدام متقابل انجام دهد. جمهوری اسلامی ایران با توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و تثبیت پیشرفت‌های هسته‌ای خود طی این مدت، ضمن‌عدم وقت‌کشی توانست برگ برنده‌ای موثر در برابر طرف غربی برای مذاکرات آینده داشته باشد. به عبارت دیگر اجرای قانون مجلس توانست در برابر بدعهدی‌های اروپا و آمریکا، موازنه را درست کرده و به نفع ایران رقم بزند تا بتواند امتیازات بیشتری در زمینه رفع تحریم‌ها به دست آورد. »


 واکنش کاربران
هنوز در این باره مسئولان توضیحی ارائه ندادند اما واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته است. به خصوص آنکه اگر این اتفاق در دولت قبل رخ می‌داد برخی از این اصولگرایان جنجال به پا می‌کردند.
یکی از کاربران در این باره نوشته است: «زمان روحانی یه عکس تو مجلس باهاش گرفتن چه بوق و کرنایی کردن همین آقایون اصولگراها و روزنامه‌های اصولگرا. حالا چرا ساکتین».
کاربر دیگری گفته است: «می‌خوام بدونم اگه اینکارا ظریف انجام میداد کیهان واکنشش چی بود؟».
یکی دیگر از کاربران اینطور می‌نویسد: «بعضی‌ها اصلاح‌طلبان رو مسخره می‌کردند که با موگرینی سلفی می‌گرفتند، حالا کاشف به عمل اومده که وزارت خارجه دولت جدید برای انریکه مورا تولد گرفته». دیگری نوشت: «‎این کار در این برهه از زمان بسیار اشتباه بود و پیام بدی را مخابره می‌کند. فکر کنم دوستان وزارت خارجه هم به اشتباه کارشون پی بردند».
کاربران دیگر نوشته اند: «یک مورد فقط یک مورد نشان بدهید که یک مقام ارشد اتحادیه اروپا برای یکی از مقامات سیاسی کشورمان در جریان یک سفر دیپلماتیک، کیک تولد گرفته باشد.»، «جشن تولد وزارت‌خارجه دولت رئیسی برای انریکه مورا را کجای دلمون بذاریم؟ مواظب باشید با این عکس بازی‌ها و کارای شکلی توی محتوا بازی نخوریم».
در این میان کاربرانی هم هستند که با این اقدام موافقند. آن‌ها نوشته اند: «این گونه رفتارها رامی توان به نوعی جزئی از روند مذاکرات دانست که می‌تواند در روند مذاکراتی که این آقایان درآن دخیل هستند، تا اندازه‌ای تاثیرگذار باشد. به تعبیری دیگر این رفتارها نوعی آداب دیپلماتیک است»، «می نویسند چرا ‎وزارت ‎امور ‎خارجه در جریان مذاکره با ‎انریکه ‎مورا معاون سیاست خارجی ‎اتحادیه ‎اروپا برایش جشن تولد گرفته است؛ اگر در جهت جلب نظر طرف مذاکره و منافع ملی باشد چه اشکالی دارد؟».

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar