دنیای اقتصاد/متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و مذاکره‌کننده پیشین هسته‌ای در اظهاراتی تاکید کرد: «بازگشت به برجام هنوز امکان‌پذیر است.» ویلیام برنز که در دوران اوباما از مذاکره‌کنندگان ارشد با ایران بود، افزود: «هنوز از طرف آمریکا این آمادگی وجود دارد و بایدن نشان داده است که علاقه دارد این کار انجام شود.» همزمان، رافائل گروسی، مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنانی تاکید کرد که هفته‌های آتی برای برجام «سرنوشت‌ساز» است. او در ادامه از سفر قریب‌الوقوع خود به تهران و دیدار با مقامات سیاسی ایران خبر داد.
 
 رئیس سازمان سیا و مذاکره‌کننده سابق آمریکا در دولت اوباما در اظهاراتی گفت که بازگشت به توافق هسته‌ای و پایبندی به آن امکان‌پذیر است.همزمان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز تاکید کرد شواهدی از غنی‌سازی مخفیانه اورانیوم توسط ایران وجود ندارد.به گفته وزیر خارجه ایران قرار است مذاکرات در هفته جاری از سر گرفته شود. در همین ارتباط ویلیام برنز رئیس سازمان سیا گفت امکان بازگشت به پایبندی کامل به توافق هسته ای (برجام) هنوز وجود دارد.به گزارش «ایسنا» به نقل از پایگاه خبری اردو پوینت، برنز در این باره گفت: هنوز امکان بازگشت به پایبندی کامل به برجام وجود دارد.

علامت سوال بزرگی درباره این وجود دارد که دولت جدید ایران هم به آن تمایل دارد یا نه.هنوز ‌[از طرف آمریکا] آمادگی وجود دارد و رئیس‌جمهور بایدن به وضوح نشان داده است که این کار انجام شود.  بر اساس این گزارش، اظهارات برنز در پی این مطرح می‌شود که در مدت وقفه پیش آمده در آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین، مقامات کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه فرصت بازگشت به توافق هسته‌ای «نامحدود نیست»، مطرح کرده‌اند دولت بایدن دیپلماسی با ایران و در قبال مساله هسته‌ای ایران را ترجیح می‌دهد و برای بازگشتی دوجانبه با ایران به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای آمادگی دارد. پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۱ آمریکا و تشکیل دولت جدید در کاخ سفید، موضوع بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای که دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شده بود، طبق وعده انتخاباتی او در دستورکار سیاست خارجی دولت بایدن قرار گرفت.قدرت‌های جهانی از جمله آمریکا، در ماه‌های گذشته شش دور مذاکرات پیرامون احیای توافق هسته‌ای در وین برگزار کردند.این مذاکرات میان ایران و دیگر اعضای کمیسیون مشترک برجام و با حضور آمریکا درمحل مذاکرات برگزار شد.البته ایران و آمریکا مذاکرات مستقیمی نداشتند و تنها از طریق نمایندگان دیگر کشورهای حاضر در مذاکرات در جریان مواضع یکدیگر قرار می‌گرفتند.

برگزاری دور هفتم این مذاکرات تا پس از تشکیل دولت سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران به تاخیر افتاد.زمان دقیق از سرگیری مذاکرات مشخص نیست، اما ایران اخیرا همزمان با برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل گفته که این مذاکرات می‌تواند در آینده نزدیک از سر گرفته شود. در همین خصوص وزیر خارجه ایران اعلام کرده که مذاکرات در هفته جاری از سر گرفته می‌شود.حسین امیرعبداللهیان روز دوشنبه ۲۶ مهر در گفت‌وگوی تلفنی با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به مذاکرات هسته‌ای نیز اشاره کرد و افزود: مذاکرات اخیر معاون سیاسی وزارت امور خارجه با انریکه مورا مثبت بوده است و در هفته آینده در بروکسل به این گفت‌وگو‌ها ادامه خواهند داد و جمهوری اسلامی ایران از مذاکراتی که نتایج عملی ملموسی داشته باشد حمایت می‌کند و چنانچه اعضای برجام به تعهدات کامل خود عمل کنند ایران نیز به تعهدات خود باز خواهد گشت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar