آفرینش/ « شما رئیس جمهور ترکیه ای آقای اردوغان! » عنوان یادداشت روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسکری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
 
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در  اظهار نظر اخیر خود پیرامون انجام مانورهای نیروی نظامی ایران در مرزهای شمالی بیان داشت که  " ایران به دلیل روابط آذربایجان و اسرائیل، به تقابل با آذربایجان نمی‌پردازد.
رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: اقدامی که صورت گرفته اشتباه بود. اما به نظر می‌رسد که دولت جدید ایران تنش را ادامه نخواهد داد".
این صحبت ها قطعا مصداق دخالت در امور و منافع ملی و امنیتی ایران است و انتظار می رود وزارت خارجه پاسخ مشخصی به این اظهارات بدهد.
اما از سوی دیگر باید نکاتی را برای دولت ترکیه و شخص اردوغان مشخص کرد تا از حدود خود عبور نکنند و ردای بزرگی در منطقه و در حوزه نفوذ جمهوری اسلامی ایران نداشته باشد.
اگر اقدام اشتباهی رخ داده باشد آن حضور مستقیم و دخالت نظامی و سیاسی ترکیه در کشورهای منطقه می باشد. آنکه در مرزهای شمالی ما در حال تفرقه افکنی و افزایش حساسیت ها می باشد سیاست های توهمی نوعثمانی اردوغان است که از آذربایجان گرفته تا افغانستان کشورهای منطقه را دچار چالش و بی ثباتی کرده است.
نکته دیگر اینکه درست و غلط بودن مانورهای نظامی درون مرزی موضوعی داخلیست و تصمیم آن با نظامیان ایران است و هیچ ارتباطی با دول خارجی ندارد.کما اینکه تعیین سیاست های امنیتی برای ایران در مرزهای شمالی موضوعی نیست که به اردوغان ارتباط داشته باشد. مسلما مستقر و نزدیک شدن اسرائیل در مرزهای ایران از طریق کشورهای همسایه خطری بزرگ  و استراتژیک برای ایران قلمداد می شود.
لذا طبیعی است که نه به آذربایجان و نه به ترکیه این اجازه را  نخواهد داد که دشمن اصلی خود را با عادی سازی به منطقه راه دهند و با کلام دیپلماتیک درصدد عادی سازی این روند باشند.
بدیعی است دستگاه دیپلماسی کشور در این باره موضع مناسبی اتخاذ خواهد کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar