ایران/متن پیش رو در ایران منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

دیمیتری سواستاپولو/ انتشار گزارش‌هایی پیرامون تست دو سلاح اتمی‌ مافوق صوت جدید توسط چینی‌ها، امریکا را نگران کرده زیرا دولت جو بایدن فکر نمی‌کرد رقیب شرق آسیایی‌اش به چنین سرعتی در ساخت اینگونه سلاح‌ها و وسایل مهارکننده سیستم‌های موشکی نائل شده و سخت‌افزارهای نظامی‌اش را اینطور صیقل زده باشد. یکی از این آزمون‌ها روز 27 جولای رقم خورد و چین موشکی با شتابی 5 برابر سرعت صوت را آزمایش کرد. حالا سران نظامی امریکا معتقدند که چینی‌ها در راه ساخت این جنگ‌افزار مدرن به چنان مهارت و دانشی دست یافته‌اند که می‌تواند آنها را در رقابت شدید نظامی‌شان با غربی‌ها از آنان پیش بیندازد. شاید نگاهی به گذشته، قدری از ابهام‌های امروز را هم پاسخ بدهد.
در عصر جنگ سرد بین امریکا و اتحاد جماهیر شوروی، روس‌ها یک سیستم بمباران هوایی را که در مدار نصب می‌شد، صاحب چنان کارایی و قدرت اتمی‌ای کردند که از موشک‌های بالستیک و قاره‌پیما نیز بیشتر بود. این سیستم می‌توانست از حوزه رصد دستگاه‌های یابنده سیستم‌های موشکی خارج بماند و هرگاه هم که غربی‌ها به سرکردگی امریکا چنین کاری را ناقض قواعد زمان صلح انگاشتند، مسکو مدعی شد که این سیستم‌ها، نفی‌کننده توافقنامه‌های فعالیت در فضا و محیط در برگیرنده کره خاکی نیست.
اینک چینی‌ها همین امر را تجربه و تکرار کرده‌اند با این فرق که موشک ساخت آنها پس از پرتاب شدن می‌تواند طول مسیری بیش از موشک‌های قاره‌پیما را طی کند. جفری لوئیس یک متخصص سلاح‌های اتمی در انستیتوی مطالعات بین‌الملل در مونتری مکزیک می‌گوید: «چیزی که چینی‌ها ساخته و آزموده‌اند، همانند سفینه‌ای فضایی مجهز به سلاح اتمی و دارای هوش و اطلاعات لازم برای تشخیص مسیر حرکتش و شلیک به سوی هر هدف مورد نظر است.» یک وجه مشترک روسیه، امریکا و چین، توانایی همه آنها در ساخت مافوق صوت‌ها است اما چین و روسیه موشک‌هایی را هم می‌سازند که به قوای اتمی مجهزند. کشورهایی مانند انگلیس، فرانسه، استرالیا، هند و کره شمالی هم در حال کار روی این گونه وسایل و ساخت آنها هستند ولی امریکا با وجود افزایش بودجه نظامی- فضایی‌اش هنوز این گونه موشک‌ها را دغدغه اول خود نمی‌شناسد و وقتش را بابت آن تلف نمی‌کند. کمپانی‌های معروف سازنده سیستم‌های ضد تهاجمی مانند لاکهید، نورتروپ و رایتئون امریکا و بابی انگلیس نیز توجه خود را به مافوق صوت‌ها معطوف کرده‌اند اما چین با ساخت و به آزمون گذاشتن‌ موشک مافوق صوت ویژه خود، یک بار دیگر غربی‌ها را پشت سر گذاشته و رقبایش را غافلگیر و مضطرب کرده است.
امروز حتی متخصصان امریکایی این پرسش را دارند که چطور چین می‌تواند چنان موشک‌های اتمی دوربرد و سفینه‌آسایی بسازد که قادرند امریکا را هم هدف بگیرند اما طیف عملکرد موشک‌های امریکایی حتی کره شمالی را هم چندان نگران نمی‌کند زیرا آنها سیستم‌هایی را دایر کرده‌اند که طیف عمل آنها از محصولات نظامی امریکا هم گسترده‌تر است. اکنون امریکا دغدغه حملاتی را دارد که انجام آن در چهارچوب توانایی‌های چین است و حتی اگر به مرحله اجرا درنیاید، می‌تواند هشداری بزرگ به غربی‌ها باشد. جاشوا پولوک، یک کارشناس مستقر در مرکز مطالعات بین‌الملل میدلبری امریکا می‌گوید: «هوشمندی موشک‌های جدید ساخت چین به حدی است که حتی سیستم‌های مدرن ردیاب تعبیه شده در کشتی‌های امریکا در غرب دریای پاسیفیک قادر به رصد کردن آنها نیست. اینها نشانه‌ای روشن از بیدار شدن دیرهنگام امریکا از خوابی است که سبب شده رقبایش در زمینه‌ای از آن پیشی گیرند که گمان می‌کرد در آن یک پیشتاز غیرقابل دستیابی است.»

ترجمه وصال روحانی

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar