صبح نو/متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

 «احمد روح‌الله‌زاد»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به ابعاد حمله پهپادی به پایگاه تروریستی آمریکا در سوریه و اهمیت آن، عنوان کرد: پایگاه نظامیان تروریستی آمریکا در جنوب‌شرقی سوریه و منطقه التنف در مرز عراق، اردن و سوریه واقع شده است و مساحت تقریبی 50کیلومترمربع را به اشغال خود درآورده است، این پایگاه به‌نوعی شاهراه و نقطه تلاقی عراق، سوریه، اردن و دریای مدیترانه است و آمریکا با ایجاد آن به‌دنبال این است تا نیروهای مقاومت نتوانند از این گذرگاه عبور و مروری داشته باشند.
وی تصریح کرد: آمریکا به‌دنبال این است تا دسترسی زمینی ایران به عراق، سوریه، لبنان و دریای مدیترانه با محدودیت روبه‌رو شود. این امر باعث شد تا محور‌مقاومت پیشروی در بوکمال و القائم را در دستورکار قرار دهد و با کمک هم‌پیمانان و متحدان سوری و عراقی خود تروریست‌ها را خارج کرد و راهی زمینی را ایجاد کنند؛ راهی که طولانی است اما برخی محدودیت‌ها را کاهش می‌دهد.
 وی ادامه داد: ارتش آمریکا با  محدود کردن 50کیلومترمربع در منطقه التنف اقسام پایگاه‌های نظامی و تجهیزات و نیرو مستقر کرده است. علاوه بر این از این طریق گروه‌های تروریستی را در این منطقه به پناه خودش قرار داده تا در مواقع لازم از آن‌ها در حمله به اهدافی در سوریه یا عراق بهره‌گیری کند. از سویی دیگر، مثلث سه‌گانه اردن، عراق، سوریه موجب شده است تا با بهره‌گیری از مرزهای اردن هرگونه اقدامات تروریستی یا جابه‌جایی نفرات و تجهیزات و حتی پشتیبانی که می‌خواهد انجام می‌دهد، بدون اینکه کسی بخواهد مزاحمش شود، پس این پایگاه حیاتی از این جهات برای آمریکا مهم محسوب می‌شود.
این کارشناس مسائل سیاسی در پاسخ به اینکه چرا تروریست‌های آمریکایی، ایران را عامل این‌گونه حملات به پایگاه خود در سوریه معرفی می‌کنند، گفت: آن‌گونه که سخنگوی پنتاگون آمریکا مدعی شده، ایران پشت این ماجرا قرار دارد اما اعلام کردند که پهپادها ازسوی ایران پرواز نکردند، اما هرچه باشد نیروهای مقاومت که تعداد آن‌ها هم در منطقه کم نیستند، توان انجام چنین عملیات‌هایی را دارند که بعضا شاهد بودیم و هستیم برخی از آن‌ها بر اجرای این‌گونه عملیات‌ها تاکید می‌کنند. نیرو‌های همسو با ارتش سوریه مسوولیت این حمله را برعهده گرفتند و هدف‌شان از این اقدام، تغییر معادلات در این منطقه بوده است.آمریکایی‌ها و اسرائیل بارها به مواضع مقاومت حمله می‌کردند اما پاسخی دریافت نمی‌کردند. این پاسخ نوعی بازدارندگی به حملات تروریستی آمریکا و اسرائیل به سوریه است. این عملیات، همچنین نوعی هشدار به رژیم‌صهیونیستی هم بود، به این معنی که ادامه تجاوزشان ممکن است با پاسخ مقاومت در درون فلسطین اشغالی و چه‌بسا غزه یا کرانه باختری مواجه شود و دیگر حملات یک‌طرفه نخواهد بود.
روح‌الله‌زاد یادآور شد: اما آنچه مهم است باید دانست که مقاومت درصدد یک بازدارندگی جدید است تا امنیت اسرائیل بیشتر مورد تهدید قرار گیرد و به حامی آن آمریکا بگوید که اگر رژیم‌صهیونیستی علیه مقاومت عملیاتی انجام دهد، آمریکا باید هزینه‌های آن را پرداخت کند؛ هزینه‌هایی که با حمله به پایگاه‌های نظامی او در منطقه صورت می‌گیرد. حمله به التنف خسارات زیاد انسانی در برداشته است چراکه به محل خوابگاه نظامیان در این پایگاه حمله شده است؛ موضوعی که مورد تایید سنتکام قرار گرفته اما ازآنجاکه نمی‌خواهند تعداد تلفات انسانی خودشان را اعلام کنند همانند حمله به عین‌الاسد میزان خسارات و تلفات آن را در مدت‌زمانی طولانی اعلام خواهند کرد کمااینکه سخنگوی پنتاگون دیروز بر پیچیدگی این عملیات و برخی خسارات ناشی از آن صحه گذاشت. آمریکا در نظر دارد تا به‌صورت آرام‌آرام و در طول زمان به واقعیت اشاره کند.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar