کیهان/متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
ابتکار در مطلبی نوشت: پس از دعوت دولت از مردم برای ورود به بورس شاهد سرازیر شدن حجم بالای نقدینگی به بازار بودیم. بسیاری از سهام‌داران با امید کسب سودهای کلان در بورس همه دارایی‌هایشان را وارد بازار کردند. عده‌ای از خودرو خود گذشتند و برخی‌ها نیز حتی خانه‌های‌شان را فروختند و با هزاران امید و آرزو وارد بازار شدند اما ریزش شدید شاخص تمام نقشه‌های سهام‌داران را نقش برآب کرد. در آن زمان کارشناسان معتقد بودند که دارایی سهام‌داران‌،راهی برای پوشش کسری بودجه دولت شد و می‌گفتند سهامداران نباید قربانی مشکلات اقتصاد شوند و همچنین دولت‌ها نباید کسری بودجه را به قیمت از بین بردن دارایی‌های خانوار جبران کنند.... دولت قبل قرار بود واگذاری‌هایی را انجام بدهد اما گذاشت شاخص از ۵۰۰ به ۲ میلیون برسد و در اوج بازار این واگذاری‌ را انجام داد و افرادی که اعتماد کردند و سهام خریدند متضرر شدند.
در گزارش دیگر این روزنامه آمده است: بنابراین باید گفت که این سهامداران هستند که هنوز چوب اعتماد به جمله معروف همه چیز خود را به بورس بسپارید را می‌خورند در حالی که سوءاستفاده از اعتماد آنها همچنان ادامه دارد و فکری برای آن نشده است.
گفتنی است روحانی رئیس‌جمهور سابق 16 مرداد 99 (تنها چند روز قبل از آغاز سقوط بورس ) طی سخنانی در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت گفت: «با شرایطی که بورس نشان می‌دهد اوضاع بهتر خواهد شد؛ مردم باید همه چیز را به بورس بسپارند!» رئیس‌دولت تدبیر و امید در اردیبهشت 99 هم در جلسه هیات دولت گفت: «در زمینه واگذاری‌ها در بورس قدم‌های خوبی برداشته شده و در روزهای آینده شاهد فروش ETF‌ها از سوی وزارت اقتصاد خواهیم بود. هر فرد می‌تواند 2 میلیون تومان سهام خریداری کند... بازهم خبرهای خوبی در بورس برای مردم داریم. این یکی از راه‌های حرکت اقتصادی است. یکی از راه‌ها بانک‌ها و بازار سرمایه است.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar