فرارو/متن پیش رو در فرارو منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

سیامک کاکایی در گفتگو با فرارو درباره بحران ترکیه اظهار داشت: در ماه‌های اخیر روند کاهش لیر برابر دلار ترکیه را در مسیری بحرانی قرار داده است. به طوریکه فضا را برای مخالفان حزب عدالت و توسعه فراهم کرده است تا به راحتی سیاست‌های این حزب و شخص اردوغان را زیر سئوال ببرند. کاهش ارزش لیر دلایل فراوانی دارد. اگر به روند کاهش ارزش لیر در ۴ سال گذشته نگاهی بیاندازیم، معلوم می‌شود در مقابل دلار حدود سه برابر تنزل پیدا کرده است.
 
این کارشناس مسایل ترکیه در ادامه گفت: درباره اینکه چرا لیر تا به این حد با افت مواجه شده است، مشخصا باید به تصمیم‌های اقتصادی‌ای اشاره کرد که اردوغان در طول یکسال اخیر گرفته است. به عنوان مثال در چارچوب این تصمیم‌ها نرخ بهره در چند مرحله کاهش داشته؛ با این توضیح که کاهش نرخ بهره در فضای اقتصاد با این هدف صورت می‌گیرد که بخشی از سرمایه به سمت بازار‌های دیگر سوق پیدا کند و جریان نقدینگی از بانک خارج و به بازار سرمایه تزریق شود. اما در ترکیه این روند به کاهش تورم منجر نشد و قیمت‌ها بالا رفت و ارزش پول ملی با افت شدیدی مواجه شد، تا بستر برای نارضایتی‌های اجتماعی فراهم شود.

او در ادامه تصریح کرد: دلیل دیگر به وجود آمدن این شرایط این است که کرونا صنعت توریسم ترکیه را فلج کرد. از آنجایی که توریسم از مهمترین بخش‌های درآمدی این کشور است، آن‌ها تبعات منفی چشمگیری را در شرایط کرونایی متحمل شدند. همچنین از سیاست‌های نظامی گری دولت اردوغان هم به عنوان یکی از المان‌های موثر در بحران فعلی یاد می‌شود. سیاست نظامی گری موجب کاهش سرمایه گذاری کشور‌های دیگر و در نتیجه، خودنمایی گره‌های کور در فضای اقتصادی ترکیه شده است.

کاکایی تصریح کرد: با توجه به اینکه «اقتصاد» یکی از نشانه‌های بارز حزب عدالت و توسعه محسوب می‌شود که پیشتر این حزب در بهبود وضعیت معیشتی موفق بوده، این روز‌ها با افت شدید ارزش لیر، این مساله به چالشی جدی برای دولت تبدیل شده است و این ذهنیت که «ترکیه به سال‌های پرنوسان پیش برگردد» افکار عمومی در این کشور را درگیر کرده و در نتیجه نارضایتی به نقطه اوج رسیده است.

این چهره خاطرنشان کرد: اگر وضعیت موجود از منظر سیاسی بررسی شود، می‌توان گفت، احزابی، چون حزب جمهوری خلق به رهبری کلیجدار اوغلو و "حزب خوب" وابسته به خانم مرال آکشنر و همچنین حزب دموکراتیک خلق به عنوان مخالفین و رقبای حزب عدالت و توسعه این روز‌ها از شرایط موجود بهره برده و بحث انتخابات زودهنگام را مطرح می‌کنند. استدلال آنها این است که ادامه وضعیت موجود ترکیه را در بحرانی سخت فرو خواهد برد و با همین بهانه دولت اردوغان را به شدت تخریب می‌کنند؛ بنابراین اگر نابسامانی اقتصادی استمرار داشته باشد و دولت نتواند برای کنترل بازار تدبیر‌ی آنی داشته باشد، پیش‌بینی می‌شود دامنه نارضایتی‌ها در شهر‌های مختلف افزایش داشته باشد که چنین حالتی دولت اردوغان را در تنگنا خواهد گذاشت. آنهم در شرایطی که حزب عدالت و توسعه پیشتر دامنه‌ای وسیع از رضایت اقتصادی را تجربه کرده بود.

سیامک کاکایی در پایان گفت: دولت اردوغان امیدوار است، به طریقی کرختی‌های اقتصادی را ترمیم کند تا جامعه دوباره به شرایط آرام و منسجم گذشته برگردد. اما مسیر پیش روی او دشوار می‌نماید. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar