اعتماد/متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

محمدحسین لطف‌الهی/ یاهونیوز در گزارشی تلاش کرده تصویری از درون دولت ترامپ ارایه دهد که بر اساس آن رییس‌جمهور ایالات متحده در بیشتر اوقات به دنبال گزینه‌هایی جدید برای ضربه زدن به ایران بوده و این سازمان سیا و پنتاگون بودند که در تمام این مدت می‌کوشیدند با کنترل رییس‌جمهور امریکا مانع از انجام اقداماتی شوند که ممکن بود به آغاز جنگ با ایران منجر شود. به‌رغم تاکید چندباره در این گزارش بر عدم تمایل پنتاگون به آغاز جنگ با ایران، مقام‌های دفاعی پیشین تلاش داشتند، بگویند که سازمان سیا کاری علیه ایران انجام نمی‌داد در صورتی که این مسوولیت در ابتدا به آنها واگذار شده بود.

مقام‌های ارشد سابق ایالات متحده می‌گویند: دونالد ترامپ رییس‌جمهور پیشین این کشور در واپسین ماه‌های دولت خود اقدام به امضای دستوری اجرایی کرده بود که به پنتاگون اجازه می‌داد با ابزارهایی نظیر خرابکاری، پروپاگاندا و عملیات روانی فشارها علیه ایران اقدام کند.
به گفته این مقام‌های سابق، هدف از راه‌اندازی این کارزار مخفیانه که از سوی نیروهای عملیات ویژه ارتش هدایت می‌شد، این بود که «شهروندان ایرانی باورشان را به دولت خود از دست بدهند» و «احساس شایستگی و ثبات نظام ایران» به چالش کشیده شود. بر اساس گزارش یاهونیوز، یک مقام پیشین در این خصوص گفته است این طرح که در نهایت به یک «بسته 200 صفحه‌ای از گزینه‌ها» تبدیل شد شامل «چیزهایی بود که موجب می‌شد ایرانی‌ها در کنترل خود بر کشور، یا توانایی‌شان در جنگیدن، دچار تردید شوند.اما این جنگ شامل یک عملیات مستقیم نظامی نمی‌شد.»
این مقام آگاه افزوده است که ترامپ زمانی از جزییات طرح پنتاگون آگاه شد که نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020 اعلام شده بود و می‌دانست که این کارزار باید از سوی دولت آینده ایالات متحده پیگیری شود. معلوم نیست آیا دولت بایدن این عملیات‌های تایید شده از سوی ترامپ را دنبال کرده است یا نه. اما با وجود اینکه کاخ سفید قرار است مذاکرات غیرمستقیم با ایران را در وین از سر بگیرد، مقامات امریکایی باید تصمیم بگیرند آیا این کارزار تایید شده توسط ترامپ مذاکرات را به خطر می‌اندازد یا ایران را وادار به یک توافق می‌کند. یاهونیوز نوشته، وزارت دفاع و سازمان سیا از ارایه توضیحاتی در این باره خودداری کردند و کاخ سفید هم پرسش‌ها در این باره را به پنتاگون ارجاع داد.
طبق گفته مقامات پیشین، اگرچه این برنامه شامل ترورهای هدفمند نبود، احتمال جان باختن ایرانی‌ها در عملیات‌های خرابکاری یا دیگر عملیات‌ها به معنای این بود که پنتاگون باید برای آغاز کار تاییدیه رییس‌جمهور را می‌داشت. آنها همچنین می‌گویند، شاخه‌های مختلف «این جنگ غیرعادی» احتیاج به تاییدیه رییس‌جمهور نداشت و می‌‎شد از سوی وزیر دفاع یا دیگر مقامات ارشد پنتاگون تایید شود. این مقامات اظهار کردند: برخی در پنتاگون، به ویژه در ستاد مشترک ارتش، سال‌ها از اجرایی شدن این برنامه‌ها جلوگیری کردند.
به نوشته یاهونیوز این وضعیت باعث اختلاف‌نظرهای حقوقی زیادی در درون دولت امریکا شده بود: «در اوایل ۲۰۱۸ دستوری آشکار در زمینه برخی بخش‌های این کارزار به پنتاگون ابلاغ شد. پنتاگون از هرگونه اقدامی در این باره خودداری کرد. در نهایت پنتاگون با وجود نارضایتی و خشم، دید چاره‌ای ندارد جز اینکه برخی بخش‌های آن‎ را اجرایی کند تا این طور جلوه نکند که کاملا سر ناسازگاری برداشته‌اند یا مقاومت می‌کند. کارزار پیشنهادی به دقت توسط کارکنان حقوقی پنتاگون بررسی شد. یکی از موانعی که در وزارت دفاع وجود داشت، مشروعیت قانونی آن بود، اینکه آیا شامل اقدامات جنگی می‌شد یا نه. همه ‌چیز به تعریف خرابکاری و معنای مشروعیت قانونی بستگی داشت. مقام ارشد پیشین امریکایی نیز در این باره می‌گوید: حقوقدان‌های پنتاگون همچنین روی اقداماتی متمرکز بودند که ممکن بود «احتمال تحریک وقوع یک جنگ را افزایش دهد.» این گزارش نوشته است که این فشار لحظه آخری نتیجه سال‌ها ناامیدی ترامپ از به راه انداختن نوعی درگیری در سایه با ایران بود؛ چراکه «سازمان سیا و وزارت دفاع جلوی تمام اقدامات در این راستا را می‌گرفتند.»
ادعای این مقام پیشین امریکایی در شرایطی مطرح می‌شود که وزارت دفاع ایالات متحده در سال 2019 و به دستور مستقیم رییس‌جمهور اقدام به ترور فرمانده سپاه قدس ایران کرد که طی سفری رسمی به بغداد سفر کرده بود.
مقامات پیشین امریکا می‌گویند، کنت مک‌کنزی فرمانده نیروهای امریکا در خاورمیانه[سنتکام] از حامیان سرسخت این‌گونه اقدامات با تمرکز بر ایران بود اما در عوض، مارک میلی رییس ستاد مشترک ارتش امریکا مدام در روند اجرایی شدن این طرح کارشکنی می‌کرد.
یاهونیوز علاوه بر این می‌نویسد: تدوین طرح چندین سال طول کشیده بود و انجام عملیات‌هایی را شامل می‌شد که اجرایی کردن آن بعد از صدور مجوز از سوی رییس‌جمهور ۶ ماه به طول می‌انجامید. یک مقام سابق پنتاگون گفت: ترامپ در جریان قرار گرفت که هیچ کدام از این اقدامات قرار نیست در دوران او انجام شوند.به گفته این مقام سابق، ترامپ با «یأس فراوان» به اینکه این گزینه‌ها تازه داشتند به او ارایه می‌شدند واکنش نشان داد. این پایگاه خبری در ادامه گزارش‌اش آورده است: کریس میلر، وزیر دفاع موقت پیشین امریکا در این باره گفت: سازمان سیا و وزارت دفاع گزینه‌های خوبی به تصمیم‌گیران ارایه نمی‌دادند، چون فکر می‌کردند ترامپ دیوانه است و اگر ایده‌ای به او می‌دادند، می‌گفت: «انجامش دهید» و به خاطر همین آنها فکر می‌کردن باید کنترلش کنند.
میک مالروی، دستیار وزیر دفاع اسبق امریکا در این خصوص می‌گوید: «دستور شماره یک جیم متیس وزیر دفاع اول دولت ترامپ به من این بود که ما نمی‌خواهیم وارد یک جنگ با ایران شویم.»
یک مقام آگاه دفاعی تصریح می‌کند که در آن زمان، وقتی سازمان سیا از تقابل میان پنتاگون و کاخ سفید در خصوص مساله ایران و همچنین تلاش وزارت دفاع برای جلوگیری از جنگ با ایران آگاه شد، تلاش کرد که با ارایه پیشنهادهایی نظیر «به راه انداختن نزاع داخلی» در ایران یا عملیات مخفی تبلیغاتی به پنتاگون در این راستا کمک کند. این مقام آگاه معتقد است مرکز عملیات ایران در سازمان سیا عملا «هیچ کاری» ندارد.
به گفته او، این وضعیت باعث ایجاد نوعی بی‌اعتمادی میان مسوولان شورای امنیت ملی ایالات متحده و مقام‌های سازمان سیا شده بود و مسوولان شورای امنیت ملی حتی به گزارش سیا در خصوص اینکه «ایران هنوز توانایی دستیابی به سلاح هسته‌ای ندارد» نیز مشکوک بودند.
یک مقام ارشد دولت پیشین به یاهو گفته است که همین روند باعث شد ترامپ به اسراییلی‌ها بگوید: «هرکاری می‌توانید انجام دهید و شما بازوی عملیاتی ما باشید.»
پیش‌تر در گزارشی که یاهونیوز منتشر کرده بود، اعلام شد که دونالد ترامپ در سال 2018 میلادی طی دستوری اجرایی به سازمان سیا اجازه داده بود که اقداماتی نظیر عملیات سایبری و خرابکاری در ایران انجام دهد. اما به نظر می‌رسد برخی مقام‌های پیشین دفاعی ایالات متحده می‌خواهند ناکارآمدی سیا در این زمینه را به عنوان عاملی برای تفویض این وظیفه به پنتاگون عنوان کنند و بگویند گزینه‌های پنتاگون که خیلی دیر به ترامپ ارایه شد، حالا روی میز بایدن است و اوست که باید پیرامون این مساله تصمیم‌گیری کند. طرح این موضوع در آستانه مذاکرات می‌تواند به مثابه تهدید باشد.


ارسال دیدگاه شما
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar