فرارو/متن پیش رو در فرارو منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

فریدون مجلسی کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه رویکرد طرف‌های برجامی در آستانه آغاز مذاکرات وین فاصله زیادی با هم دارد، گفت: برگزاری مذاکرات وین در شرایطی که ایران و غرب در دورترین فاصله نسبت به یکدیگر ایستاده‌اند، تقریبا توافق را غیر ممکن کرده، در این رابطه با توجه به مواضعی که دولت رئیسی نیز اتخاذ کرده، شانس رسیدن به تفاهم تقریبا به صفر رسیده است.

وی افزود: در حال حاضر ایران و آمریکا با یکدیگر به دلیل مسائل ایدئولوژیک و گفتمانی مشکلات بسیار زیادی دارند، بنابراین نمی‌توان امیدی به برقراری ارتباط بین دو کشور داشت، زیرا که برای تفاهم بر سر احیای برجام، باید با آمریکا به توافق رسید.

مجلسی اظهار داشت: در دیدار اخیر که رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران با مقامات دولت رئیسی داشت، بر سر همین اختلافاتی که عنوان شد، توافقی صورت نگرفت، با توجه به مواضع کشور‌های اروپایی، در گفتگو‌های ۸ آذر به نظر نمی‌رسد، توافقی در کار باشد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل اضافه کرد: به نوعی می‌توان گفت دو طرف به خوبی این موضوع را می‌دانند که اساس مذاکرات زیر سوال رفته و به نوعی برای خالی نبودن عریضه این گفتگو‌ها انجام می‌شود، زیرا هیچگونه نشانه‌ای از امید برای رسیدن به توافق وجود ندارد، با توجه به مواضع دو طرف می‌توان نتیجه گرفت که ایران و غرب مانند دو خط موازی در راستای هم حرکت می‌کنند و هیچگاه به نقطه‌ای نمی‌رسند که بتوانند با هم به توافق دست پیدا کنند.

این دیپلمات سابق کشورمان خاطر نشان کرد: در نهایت می‌توان نتیجه گرفت که مذاکرات ۸ آذر در ماه‌های آینده فرسایشی خواهد بود، اما در نهایت نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت.
 
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar