اعتماد/متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

بانک مرکزی در گزارشی عنوان کرده که متوسط قیمت واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در آبان به بیش از ۳۲ میلیون تومان رسیده است. 


متوسط قیمت واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در آبان با افزایش ۱.۲درصدی نسبت به مهر ماه به بیش از 
۳۲ میلیون تومان به ازای هر متر مربع رسیده و این در حالی است که ماه گذشته بازار مسکن شهر تهران کاهش اندک ۰.۲درصدی را تجربه کرده بود. به عبارت دیگر بازار مسکن پس از یک دوره خیلی کوتاه کاهش قیمت‌ها، بار دیگر به مدار صعودی بازگشته است، ضمن اینکه اطلاعات ارایه شده توسط بانک مرکزی نشان می‌دهد قیمت مسکن در آبان امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته رشد ۱۷.۱ را نشان می‌دهد.
همزمان با افزایشی شدن قیمت‌ها، رکود در بازار مسکن پایتخت نیز کاهش پیدا کرده است. چنانکه براساس گزارش بانک مرکزی تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی در این ماه نیز نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال قبل ۳۳.۵ و ۶۳.۵درصد افزایش نشان می‌دهد.


در میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران بیشترین و کمترین متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی به ترتیب مربوط به منطقه یک با ۶۹ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان و منطقه ۱۸ با ۱۵ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان بود.واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومانی به ازای هر مترمربع با ۱۷درصد بیشترین سهم را از معاملات داشت. به‌ طور کلی ۶۰درصد معاملات با قیمتی کمتر از میانگین قیمت شهر تهران معامله شدند. همچنین واحدهای مسکونی با زیر بنای ۵۰ تا ۶۰ مترمربع با ۱۶درصد بیشترین سهم را از معاملات داشتند. در مجموع ۵۷.۴درصد واحدهای مسکونی معامله شده مساحتی کمتر از ۸۰ متر مربع داشتند. واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی یک تا یک و نیم میلیارد تومان نیز ۱۹.۳درصد کل معاملات را به خود اختصاص داد. در مجموع ۴۹.۵درصد از واحدهای مسکونی معامله شده آبان ماه، ارزشی کمتر از دو میلیارد تومان داشتند.همچنین در این ماه اجاره واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش ۴۸.۴درصدی را نشان می‌دهد.در این میان هر روز از تعداد واحدهای کمتر از 5 سال ساخت موجود در بازار مسکن شهر تهران کاسته می‌شود که از دلایلی همچون افت ساخت و ساز، کاهش قدرت خرید متقاضیان و کمبود زمین نشأت می‌گیرد؛ در حال حاضر کف قیمت آپارتمان ۵۰ متری کمتر از 5 سال در شهر تهران حدود یک میلیارد تومان است. در این شرایط هم‌اکنون اغلب واحدهای موجود در بازار مسکن پایتخت را خانه‌های بالای ۵ سال تشکیل می‌دهند؛ به‌ طوری که در حال حاضر ۶۷درصد معاملات مربوط به آپارتمان‌های بالای ۵ سال ساخت است. در مهر ماه ۱۴۰۰ واحدهای کمتر از ۵ سال ۳۳درصد از کل معاملات را دربر گرفتند، واحدهای ۶ تا ۱۰ سال ۲۱.۸درصد و واحدهای ۱۶ تا ۲۰ سال ۱۸.۴درصد از کل معاملات را به خود اختصاص دادند که رتبه‌های اول تا سوم را از این نظر داشتند. خانه‌های با عمر بنای ۱۱ تا ۱۵ سال با ۱۳.۸درصد و بیش از ۲۰ سال با سهم ۱۳.۱درصد جایگاه‌های بعدی را در معاملات مهر ماه ۱۴۰۰ به خود اختصاص دادند. سهم واحدهای کمتر از ۵ سال از ۵۸ درصد در سال ۱۳۹۳ به ۳۳درصد در سال ۱۴۰۰ رسیده است.


میانگین قیمت زمین در شهر تهران ۴۵ میلیون تومان در هر متر مربع است. این آمار در زمستان ۱۳۹۹ ارایه شده و شواهد نشان می‌دهد در سال ۱۴۰۰ تورم سنگینی را در بخش زمین نداشته‌ایم. در حال حاضر سازنده‌ها به دلیل نبود تصویری روشن از بازدهی سرمایه در بخش مسکن، سردرگم هستند. در سوی دیگر کمبود زمین در پایتخت به ایجاد فاصله قیمتی بین مسکن و زمین منجر شده است. هم‌اکنون متوسط قیمت مسکن در تهران ۳۱.۶ میلیون تومان و میانگین قیمت زمین ۴۵ میلیون تومان است.
عوامل متعددی بر روند نزولی ساخت و ساز در شهر تهران اثرگذار بوده که مهم‌ترین آن به رشد شدید قیمت مسکن، کاهش قدرت خرید متقاضیان مصرفی و کمبود زمین مربوط می‌شود. به دنبال خروج تقاضای مصرفی، خرید و فروش‌های سرمایه‌گذاری نیز به تدریج دچار افت شده است؛ به‌طوری که هم‌اکنون بازار مسکن شهر تهران به یک‌سوم ظرفیت معمول خود رسیده و در مهر ماه ۱۴۰۰ فقط ۵۴۷۱ معامله مسکن در شهر تهران انجام شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar