صبح نو/متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

 «فؤاد ایزدی»، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به صدور بیانیه ضدایرانی که ازسوی انگلیس و رژیم‌صهیونیستی، صادر شده، تصریح کرد: شاید آنچه در این دور از مذاکرات اهمیت یافته، مواضع ضد ایرانی انگلیس و رژیم‌صهیونیستی است که بیانیه‌ای هم دراین‌باره صادر می‌کنند، مواضع مشترک انگلیس و اسرائیل، خیلی حرف برای گفتن دارد، ازاین‌جهت که با یکدیگر همراه هستند. هفته گذشته اروپایی‌ها پس از سفر آقای گروسی یک بیانیه مشترک دادند؛ بیانیه‌ای که به گفته خودشان، قرار است به تعهدات‌شان عمل کنند. البته اینگونه بیانیه‌ها درحالی منتشر یا در کنار رژیم‌صهیونیستی بیان می‌شود که روز گذشته سالگرد شهادت دکتر محسن فخری‌زاده از دانشمندان ایرانی بود که او را ترور و حتی سایت‌های هسته‌ای را بمب‌گذاری یا تخریب کردند. صدور چنین بیانیه مشترک که ازسوی انگلیس و رژیم‌صهیونیستی در این روزها صادر می‌شود، علنا اذعان می‌کند، یکی از کشورهای 1+4 یک می‌آید، با رژیم‌صهیونیستی اینگونه بیانیه می‌دهد، یعنی به‌نوعی اسرائیل، بازوی عملیاتی چهار بعلاوه یک، می‌شود.وی ادامه داد: می‌خواهند وانمود کنند و بگویند؛ آنجا  که روی کاغذ موفق نمی‌شوند، رژیم‌صهیونیستی را می‌فرستیم تا آنجا را منفجر کند. این خیلی حرف بزرگی است. باوجوداینکه صهیونیست‌ها دست‌شان به خون دانشمندان هسته‌ای کشورمان آغشته است. همزمان این حرف‌ها را می‌زنند و از صهیونیست‌ها حمایت می‌کنند.این استاد دانشگاه تصریح کرد: نکته دوم این است که به نظر می‌رسد؛ آمریکا و اروپا از برجام عبور کردند. شاید شک و شبهه نسبت‌به اروپا وجود داشت ولی الان متوجه می‌شویم که اروپایی‌ها هم از برجام عبور کردند. شاید دغدغه‌هایی در سال94 نسبت به برجام و مذاکرات هسته‌ای داشتند. موضوعاتی راجع به اراک و فردو و... داشتند. اکنون آن دغدغه‌ها دیگر نیست چراکه سانتفیوژها کمتر از 19هزار شده است. غربی‌ها درواقع می‌خواهند موضع جدید بگیرند، به این خاطر است که الان نیز می‌گویند که یک توافق قوی‌تر می‌خواهیم.  این حرف «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس هم هست که اخیرا سخنرانی کرده است ولی نمی‌توانند علنا بگویند که از برجام عبور کردیم. می‌گویند که می‌خواهیم برگردیم.


 غرب به دنبال «مقصرشناسی» ایران در مذاکرات است
ایزدی، یادآور شد: می خواهند زمانی که درخواست های فراتر از برجام دادند و ایران هم قبول نکرد داستان «مقصرشناسی» ایران را دنبال کنند. غربی ها در واقع، می خواهند، ایران را متهم کنند. اگراین حرف هایی که زدیم درست باشد موضوع مهم در این مذاکرات جنگ تبلیغاتی است که این روزها از سوی رسانه های غرب می توان دید.


خالی بودن تیم حرفه ای رسانه ای در کنار تیم مذاکره کننده
این کارشناس مسائل بین الملل، تاکید کرد: بنابراین لازم است یک تیم رسانه ای قوی در کنار تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان باشد. چراکه دعوای اصلی بر سر تبلیغات است و باید یک سخنگو برای مدیریت رسانه ای و ارتباط با رسانه ها وجود داشته باشد.


سم‌پاشی رسانه‌های غربی در برجام
 درواقع آمریکا می‌خواهد امتیازهای جدیدی از ایران بگیرد، یا اینکه خود برجام را عوض کند. ورود کاخ سفید با این نگاه و سیاست است، به این خاطر است که از حضور رسانه و تبلیغات به‌صورت گسترده بهره می‌برند و اینگونه القا می‌کنند که آمریکا می‌خواهد امتیاز بدهد، تا اگر ایران نپذیرفت به‌سمت تبلیغات و اجماع‌سازی علیه ایران یا سم‌پاشی پیش روند.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar