خبرآنلاین/متن پیش رو در خبرآنلاین منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

در حالی که مذاکرات بر سر توافق هسته ای جدید با ایران در وین آغاز شده است، وزیر امور خارجه اسرائیل مشغول یک تور تبلیغاتی در لندن و پاریس است. لاپید روز دوشنبه پس از دیدار با وزیر امور خارجه انگلیس گفت، ایرانی ها فقط به یک دلیل به این مذاکرات می آیند: آنها می خواهند تحریم ها برداشته شود. او به غرب توصیه کرد که فریب نخورند.

نشریه اشتاندارد اتریش در مقاله ای نوشت: در حالی که مذاکرات بر سر توافق هسته ای جدید با ایران در وین آغاز شده است، وزیر امور خارجه اسرائیل مشغول یک تور تبلیغاتی در لندن و پاریس است. لاپید روز دوشنبه پس از دیدار با وزیر امور خارجه انگلیس گفت، ایرانی ها فقط به یک دلیل به این مذاکرات می آیند: آنها می خواهند تحریم ها برداشته شود. او به غرب توصیه کرد که فریب نخورند.

 نفتالی بنت نیز روز دوشنبه هشدار داد که آمریکا و اروپا در خطر فریب خوردن از سوی رژیم تهران هستند. وی خطاب به قدرت های مذاکره کننده گفت: تسلیم این باج خواهی هسته ای نشوید. در غیر این صورت، تهران برای مسیر مصمم خود به سمت انرژی هسته ای پاداش خواهد گرفت.

اسرائیل در جریان مذاکرات وین چیزی برای به دست آوردن ندارد، اما چیزهای زیادی برای از دست دادن دارد. در اسرائیل این نگرانی وجود دارد که شرکای مذاکره کننده تعهدات مبهمی را از سوی تهران به قیمت کاهش گسترده تحریم ها بخرند. تل آویو با نگرانی و عصبانیت شاهد است که دولت بایدن علاقه زیادی به راه حل مذاکره نشان داده، اما در عین حال هیچ طرح جایگزینی ارائه نکرده است. یک افسر ارشد اسرائیلی می گوید اگر از مداخله نظامی صحبتی نباشد، تهران تشویق می شود تا با [گستاخی] بیشتر رفتار کند.

پاتریک کلاوسون، کارشناس مسائل ایران می گوید: «جهان کم کم به این واقعیت عادت می کند که ایران در حال پیشرفت هایی است که در گذشته غیرقابل قبول بود و امروزه به سادگی نادیده گرفته می شود». دلایل متعددی برای این امر وجود دارد. یک افسر اسرائیلی آن را اینگونه توصیف کرد: "آمریکا فقط به کووید، چین و تغییرات اقلیمی علاقه مند است."

ایران طی چند ماه گذشته برنامه هسته ای خود را به شدت گسترش داده است. دولت جدید اسرائیل، سیاست ایران در زمان نتانیاهو را شکست خورده می بیند. درست است که همه می دانند که حمله نظامی بدون آمریکا امکان پذیر نیست و بایدن علاقه چندانی به آن ندارد، اما تل آویو انتظار داشت واشنگتن حداقل به صورت لفظی این گزینه را به روشی قطعی تر تصدیق کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar