آرمان ملی/متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
 
دور هفتم مذاکرات احیای برجام از 8 آذر در هتل کوبورگ وین در حال برگزاری است و طرفین برجام برای رسیدن به توافقی جامع و مشترک در حال تلاش هستند. در همین راستا طی روزهای گذشته در میانه مذاکرات، کارگروه رفع تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا و کارگروه هسته‌ای در سطح کارشناسی تشکیل شده که با توجه به ماموریت کارگروه‌ها به راهکارها و راه حل‌هایی برای حل مسائل اختلافی در مذاکرات بپردازند.  این در حالی است که طی پنج شنبه و جمعه نیز این مذاکرات ادامه پیدا کرد و طرفین راهکارها، برنامه‌ها و متون پیشنهادی خود را برای رسیدن به توافق ارائه کردند.  با این حال مذاکرات احیای برجام بعضا نیز دست‌خوش برخی جریان‌سازی‌های رسانه‌ای از سوی صهیونیست‌ها قرار گرفت و جوسازی‌ها تا جایی پیش رفت که برخی اخبار در روز مذاکرات به این سمت رفت که هیات‌های آمریکایی و اروپایی پنجشنبه به پایتخت‌هایشان باز می‌گردند و روند مذاکرات مثبت نیست اما ظاهرا طرف های مقابل این جوسازی‌ها را جدی نگرفتند و مذاکرات در سطوح سیاسی و کارشناسی به طور دو جانبه و چندجانبه ادامه پیدا کرد. چنانکه وزارت امور خارجه روسیه نیز با انتشار بیانیه‌ای بر لزوم بازگشت سریع به چارچوب اصلی توافق هسته‌ای تاکید کرده و گمانه‌زنی‌ها مبنی بر در بن بست به سر بردن مذاکرات وین را رد کرد.  در بخشی از این بیانیه آمده است: «کسانی که ادعا می‌کنند ما در یک بن بست قرار داریم، اشتباه می‌کنند.»

گرچه این پایان ماجرا نبود و اعضای برجام همچنان به تلاش‌های خود برای کاهش اختلافات و افزایش نقاط اشتراک تلاش کرده و می‌کنند. در این میان هر چند طرفین مذاکرات را سازنده و رو به جلو عنوان می‌‌کنند اما به اذعان همه طرفین مذاکرات به کندی پیش می‌رود چرا که هر چند ایران متون ارائه شده در 6 دور قبلی مذاکرات را صرفا پیش نویس سند خوانده اما اطلاعات رسیده حاکی است که کشورهای غربی حاضر در مذاکرات که پیش از شروع دور جدید بر ضرورت پیگیری پیش‌نویس‌های اولیه در شش دور مذاکره قبلی تاکید داشتند، خود هنوز هیچ‌گونه ابتکاری را روی میز مذاکرات قرار نداده و عملا باعث کُند شدن روند مذاکرات شده‌اند. همین عدم آمادگی طرف‌های اروپایی نیز عملا باعث کند شدن بی‌دلیل روند مذاکرات شده و مسیر رو به جلوی آن را دچار سکته کرده است. لذا با وجود اینکه ایران از ابتدا اعلام کرده دست‌یابی به توافق خوب را قربانی سرعت در مذاکرات نخواهد کرد اما با توجه به عدم آمادگی طرف‌های غربی برای پیشبرد مذاکره‌ای حرفه‌ای، راهگشا و نتیجه‌محور، باید مطابق روال گذشته در انتظار شدت گرفتن بازی مقصریابی غربی‌ها علیه ایران باشیم. قدر مسلم هر چه مذاکرات فرسایشی‌تر باشد رسیدن به توافق سخت‌تر خواهد شد. مطالبات طرفین مشخص است و همه نیز با آگاهی به وین آمده‌اند پس به نظر می‌رسد که اتلاف وقت جایز نیست و باید مذاکرات را با سرعت بیشتری به جلو هدایت کرد. 
   پایان بخش اول مذاکرات دور هفتم 
روز گذشته آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزیران خارجه ایران و 4+1 به ریاست انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و علی باقری، رئیس هیأت مذاکره‌کننده ایران در محل هتل کوبورگ وین برگزار شد. در این نشست که با شرکت هیأت‌های ایران، نمایندگان 4+1 (روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) و اتحادیه اروپا برگزار شد، شرکت‌کنندگان به بررسی نتایج به دست‌آمده و پیشرفت‌های صورت‌گرفته در این دور از گفت‌وگوها با توجه به متون ارائه‌شده از سوی جمهوری اسلامی ایران پرداختند. با توجه به درخواست برخی از هیأت‌ها برای بازگشت به پایتخت‌های‌شان جهت مشورت و دریافت دستورالعمل‌های تازه، در این نشست مقرر شد تا در گفت‌وگوها وقفه‌ای ایجاد شده و گفت‌وگوها دوشنبه هفته آینده بعد از بازگشت هیأت‌ها از پایتخت‌هایشان، از سر گرفته شود. این در حالی است که پیشتر منابع خبری گفته بودند پس از پایان یافتن تنها دو جلسه میان دو کارگروهی که بر روی پیشنهاد ایران کار می‌کرده‌اند روز جمعه قرار است جلسه کمیسیون مشترک برجام تشکیل شود. طبق شنیده‌های غیررسمی، هیأت‌های اروپایی خواستار موکول شدن مذاکره به زمانی دیگر و بازگشت به پایتخت‌های خود شده‌اند. درخواست اروپایی‌ها برای ترک زودهنگام جلسه مذاکرات پس از برگزاری تنها دو جلسه کارشناسی از منظر ناظران به عنوان عدم جدیت طرف اروپایی ارزیابی می‌شود.  این در حالی است که جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین در تماسی با وزیرخارجه کشورمان این رویداد را که اکنون همه هیات‌های مذاکره کننده از آلمان ، چین، روسیه، فرانسه، انگلیس و بویژه جمهوری اسلامی ایران با جدیت برای رسیدن به تفاهم در وین تلاش می‌کنند را مهم  خوانده و گفته «به مورا تاکید کرده‌ام که در ارتباط سازنده و فعال با مذاکره‌کننده ارشد ایرانی و همه هیات‌ها برای رسیدن به توافق تلاش کند.» بورل همچنین آمادگی خود و همکارانش در اتحادیه اروپا را برای کمک به حل مشکل اعلام کرده است. 
 درباره اراده و نیت غربی‌ها خوش‌بین نیستیم
وزیر امورخارجه کشورمان درباره مذاکرات هسته‌ای در وین با تاکید بر این که ما از مذاکره جدی و یک توافق خوب استقبال می کنیم و باید طرف‌های مقابل از خود حسن نیت نشان دهند، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با عزم جدی و دستورکار روشن و منطقی شده به وین رفته است، اما درباره اراده و نیت آمریکا و سه کشور اروپایی خوش بین نیستیم. حسین امیرعبداللهیان گفت: مقامات آمریکا از یک طرف درخواست مذاکره و بازگشت به برجام را دارند، اما از طرف دیگر افراد و موسسات ایران را هم‌زمان تحریم جدید می‌کنند. امیرعداللهیان افزود: مهم این است که این مذاکرات نتیجه داشته باشد و طرف های غربی جدیت و حسن نیت خود را در میز مذاکره و عمل نشان دهند. 
 ایران متن پیشنهادی خود را در وین تحویل داد
مذاکره‌کننده ارشد ایران اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران متن پیشنهادی خود را در قالب دو موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه و مسائل هسته‌ای تحویل داده است. علی باقری  اظهار داشت: مفاد پیش نویس شامل کلیه پیشنهادات و مواضع تیم مذاکره‌کننده ایرانی است. معاون وزیر امورخارجه ادامه داد: شاخص‌ها و ملاک‌هایی که برای بیان مواضع خودمان لازم بود را در این دیدارها مطرح کردیم و آنها هم درباره دیدگاه های ما سوالاتی داشتند، تلاش شد تا به آنها پاسخ داده شود. معاون وزیرخارجه کشورمان اظهار کرد: دو سند را در اختیار طرف مقابل قرار دادیم، سند اول درباره لغو تحریم‌ها و دیگری اقدامات هسته‌ای ایران. طرف مقابل باید اینها را بررسی کند و آمادگی لازم را پیدا کند تا وارد مذاکرات جدی درباره این متن‌ها شود. باقری عنوان کرد: با نمایندگان 4+1 موضوعاتی را طرح کردم و هشدار دادم که تلاش شود اجازه ندهند رویکرد و نگاه بازیگران خارجی بر مذاکرات تاثیر بگذارد. وی درباره زمان پاسخ 4+1 به دو سند ایران گفت: امیدواریم در کوتاه‌ترین زمان به جمع بندی درباره این دو سند برسند. ما اعلام کردیم گفت وگوها می‌تواند ادامه یابد، ما در وین هستیم. آنها نیاز دارند که اسناد را بررسی کنند اما اگر آماده باشند برای ادامه و استمرار در همین دور ما مانعی نداریم و در تماسی که با آنها داریم، وضعیت بررسی این اسناد و جدول زمانی رسیدگی به آن مشخص می‌شود. رئیس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان عنوان کرد: ما بر موارد اختلافی که از قبل باقی مانده تاکید داریم، در برخی موارد هم کاستی‌های سند پیش نویس قبلی را یادآور شدیم و برخی نکات در پیش نویس است که با اسنادی که مورد قبول طرفین است مغایرت دارد و ضروری است تا درباره آنها هم مذاکره شود.  

علی باقری با بیان این‌که از زمانی که  دو پیش‌نویس را ارائه کرده‌ایم، جلسات متعددی را با طرف‌های دیگر در وین برگزار کرده‌ایم، گفت: انتظار داریم طرف‌های دیگر پاسخ‌های حقوقی و دلایل منطقی خود را به پیشنهادهای ما ارائه کنند. وی با اشاره به اینکه در حال مذاکره برای دستیابی به یک توافق جامع هستیم که راه را برای بازگشت کشوری که از توافق خارج شده است هموار کند، تاکید کرد: به دنبال رفع تحریم‌های ناعادلانه و غیرقانونی آمریکا هستیم. رئیس تیم مذاکره کننده ایران تاکید کرد توافق هسته ای با وجود تمام شوک‌هایی که متحمل شده، همچنان معتبر است و شواهد نشان می‌دهد که عضوی که از توافق خارج شده، اکنون خواهان توافق است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar