آخرین خبر/متن پیش رو در  واشینگتن پست منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست.

غرب برای گفتگو با ایران فرصت زیادی ندارد 

به گزارش واشینگتن پست، دولت بایدن امیدوار بود توافق چندجانبه 2015 را احیا کند که این توافق توانایی ایران برای تولید سلاح هسته‌ای را در ازای لغو تحریم‌ها محدود کرده بود. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در سال 2018 به منظور تشدید تحریم‌ها علیه ایران از توافق خارج شد.  این خبرگزاری ادامه داد که پس از پنج روز مذاکرات بی‌ثمر بین ایران و متحدان اروپایی و ایالات متحده در وین طی هفته گذشته، احیای توافق 2015 بیش از هر زمان دیگری بی‌ثمر به نظر می‌رسد. اکنون بایدن باید با برای اتفاقات بعدی در خاورمیانه آماده شود. انتظار می رود که مذاکرات روز چهارشنبه آتی از سر گرفته شود. بنابراین، هنوز احتمالی توافق مرحله ای وجود دارد و ایران  با نظر اروپا و ایالات متحده مبنی بر بازگرداندن تدریجی توافق اولیه از طریق امتیازات متقابل فکر کند. 
اگرچه ایران رسماً از توافق 2015 خارج نشده است، اما اخیراً غنی سازی اورانیوم خود را بسیار فراتر از آنچه توافق اجازه می داد، افزایش داده است. به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران در تأسیسات هسته‌ای زیرزمینی فردو غنی سازی را به 20 درصد رسانده است که طبق توافق 2015 قرار بود از آن تاسیسات استفاده نکند. اینکه بدانیم ایران درحال انجام چکاری است بسیار سخت است، زیرا دسترسی محدودی به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده است.
در این شرایط، به نظر می‌رسد که ایران جلسات وین را فرصتی برای ابراز نارضایتی از ایالات متحده می‌داند. از میان تمام مشکلاتی که دولت ترامپ برای جانشین خود یعنی بایدن ایجاد کرد، چشم انداز رویارویی با ایران یکی از سخت‌ترین آنهاست. واشینگتن پست در ادامه نوشت، توافق 2015 هر چند ناقص و پرمخاطره بود، اما حداقل برای اجتناب از این سناریو زمان خرید. با این حال، اکنون اسرائیل با عصبانیت نظاره گر اتفاقات است.
با توجه به رویکرد روسیه و چین که توافق اولیه 2015 را تایید کرده بودند، دولت بایدن گزینه‌های زیادی ندارد. بایدن با مهارت باید گزینه‌های محدود موجود را مدیریت می‌کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar