وطن امروز/متن پیش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
 
رئیس دستگاه قضا گفت: مسأله بورس از سوی سازمان بازرسی کل کشور و دادستان کل کشور در گذشته دنبال شده است اما به نظر من کفایت نمی‌کند و عقیده دارم بسیاری از موضوعات اگر یک‌ بار دنبال شوند و سپس رها شوند، به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید. چند هفته است روند شاخص کل بازار سرمایه نزولی است و همین موضوع اعتراضات سهامداران را باعث شده است. البته سقوط شاخص مسبوق به سابقه است اما در این بین برخی تحلیل‌ها وجود دارد که این روند غیرعادی است. حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای با اشاره به اهمیت رسیدگی به وضعیت بورس تاکید کرد: مسأله بورس از سوی سازمان بازرسی کل کشور و دادستان کل کشور در گذشته دنبال شده است اما به نظر من کفایت نمی‌کند و عقیده دارم بسیاری از موضوعات اگر یک ‌بار دنبال شوند و سپس رها شوند، به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید. 
وی اضافه کرد: کماکان به ذهن می‌رسد و قرائن و شواهد اینگونه حکایت می‌کند که یک روال عادی و متعارف در بورس رقم نمی‌خورد، بنابراین بار دیگر رسیدگی به این موضوع را درخواست می‌کنم. دستور مکتوب این موضوع به رئیس سازمان بازرسی کل کشور هم ابلاغ شد، گزارشات قبلی خود را به‌روز کرده و این موضوع را دنبال، پیگیری و تعقیب کنید و اگر تخلف و جرمی رخ داده است، به هیچ‌وجه قابل بخشش و اغماض نیست. 
رئیس دستگاه قضا عنوان کرد: تعداد کثیری از مردم به ما اعتماد و پول خود را وارد بورس کردند و حالا متضرر شده‌اند. بخشی از این ضرر‌ها در بورس طبیعی است، زیرا باید آموزش می‌دیدند و توجه و رعایت می‌کردند اما به هر صورت بسیاری از افراد تقریبا هستی خود را وارد بورس کردند و با مشکل جدی مواجه شدند، بنابراین بازرسی کل کشور به گزارش‌های قبل اکتفا نکند و این موضوع را به صورت جدی دنبال و پیگیری کنید و اگر تخلف و جرمی رخ داده بود آن را به دادگستری و مسؤولان ذی‌ربط گزارش کنید. 
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: دادستان کل کشور هم این موضوع را رها نکند و در شورا‌های عالی بورس و سایر جلسات مجدد آن را پیگیری کند. فرضا اگر مشخص شد هیچ اشکالی هم وجود نداشت، باز هم برای مردم به صورت شفاف روشن شود. در حال حاضر برای مردم این ذهنیت وجود دارد که تخلفاتی شده است. 
وی افزود: اگر پس از بررسی مشخص شد هیچ چیز خلافی وجود ندارد، مسؤولان ذی‌ربط برای مردم شفاف آن را توضیح دهند. در نتیجه در این موضوع به صرف گزارش اکتفا نکنید، پیگیری کنید و به مسؤولان ذی‌ربط مکتوب اعلام کنید، به بنده هم اعلام کنید تا دنبال کنم و ان‌شاء‌الله به نتیجه برسیم. 
رئیس قوه‌ قضائیه در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع انبار سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی اشاره کرد و گفت: انبار سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی نمونه‌ای است که با پیگیری خوب پیش رفته است و نشان می‌دهد اگر موضوعات پیگیری شود، کار پیش می‌رود. از دولت محترم تشکر و تقدیر می‌کنم که به این موضوع ورود خوبی داشتند و معاون اول رئیس‌جمهور از نزدیک دیدند و کارگروهی تشکیل دادند، وزیر اقتصاد به میدان آمدند و اقدامات بسیار خوبی انجام شده و در حال انجام است که همه بر اثر پیگیری‌های انجام شده رقم خورده‌ است. 
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: رؤسای کل دادگستری ما در این زمینه ورود خوبی داشتند، در دولت هم همین‌طور بوده است. از مسؤولان سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی تشکر می‌کنم که خوب به میدان آمدند. 
وی در پایان تصریح کرد: امیدواریم این اقدامات ادامه داشته باشد. بسیاری از اموال به مزایده گذاشته می‌شود و بسیاری در حال تعیین‌تکلیف شدن است. در موضوع بورس هم درست است که ماهیت کار کاملا متفاوت است اما باید کار و همکاری و هم‌افزایی اینچنینی و همه‌جانبه انجام شود و به صرف گزارش به آن اکتفا نشود. دولت و وزارت اقتصاد و سازمان اموال تملیکی تدبیر کنند که این موارد تکرار نشود. دادسرا‌ها و دادستان‌های کشور و وزیر دادگستری نیز نظارت کنند تا چنین مسائلی تکرار نشود. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar