کیهان/متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
در دیدار دکتر ولایتی با وزیر خارجه سوریه، بر توسعه همکاری‌ها و همچنین توسعه روابط راهبردی تاکید شد.
 
دکتر علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه دیدار و درخصوص روابط دو کشور و مسایل بین‌المللی و منطقه‌ای گفت‌وگو کردند.
ولایتی در این دیدار که بشار الجعفری معاون وزیر خارجه و اتباع خارجی این کشور نیز  حضور داشتند، ضمن تاکید بر روابط راهبردی دو کشور، بر ضرورت تمرکز ویژه به منظور ارتقاء و گسترش همه‌جانبه روابط ایران و سوریه تاکید کرد و گفت: راه ایستادگی و مقابله با دشمنان در سوریه ادامه دارد و اتحاد کشورهای عضو جبهه مقاومت طی سال‌های اخیر موجب شده که در این منطقه بسیار حساس که مورد طمع آمریکا و در گذشته انگلیس بوده، بتوان در مقابل ادامه سلطه بیگانگان اقدامات موثر، موفق و بی‌سابقه‌ای را محقق کرد.
وی افزود: نتایج بسیار مفید و مبارکی که از شکل‌گیری مقاومت ایجاد شده، جهان اسلام را امیدوار کرده است که با مقاومت می‌توان ابر قدرت‌های متجاوز را به خاک ذلت نشاند.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل یادآور شد: آنچه رئیس‌جمهور سوریه در طی سال‌های سخت اخیر در برابر تهاجم ناجوانمردانه ازحدود ۸۰ کشور در سوریه با محوریت آمریکا، صهیونیست و برخی کشورهای مرتجع منطقه انجام داده‌اند با حمایت ایران، روسیه، حزب‌الله لبنان و از همه مهم‌تر مقاومت ملت شجاع سوریه در نوع خود بی‌نظیر است و بی‌تردید جبهه مقاومت ان شاءلله به پیروزی نهایی خواهد رسید.
ولایتی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مقاومت یمن اشغالگران را شکست داده و به زودی آنان را وادار به عقب‌نشینی خواهند نمود و شاهد کشوری مستقل، مقتدر و حامی قدرتمند ارزش‌های اسلامی و منافع ملت رنج دیده این کشور خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه برخی کشورهایی که در گذشته جزء موثرین و مقصرین تحمیل یک تهاجم ناجوانمردانه از سوی سلطه گران بین‌المللی بودند اکنون خواهان برقراری ارتباطات هستند افزود: این مهم نشان می‌دهد حتی وابستگان اجانب در منطقه و جهان اسلام نیز دریافتند دوره وادادگی و دلبستگی به بیگانگان گذشته است و صحت و درستی راهی که شما انتخاب کرده‌اید را مورد تاکید قرار می‌دهد.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل خاطرنشان کرد: بی‌تردید مردم لبنان هم بر مشکلاتی که آمریکا و عوامل مزدور آن در منطقه به وجود آورده‌اند پیروز خواهند شد و کماکان به عنوان پرچمدار استقلال و تمامیت ارضی لبنان، به مقاومت خود ادامه خواهند داد و این نوع مبارزه که حاصل اتحاد کلمه بین کشورهای جبهه مقاومت است، با آثار مثبت خود در سال‌های اخیر می‌تواند الگویی برای همه جهان به خصوص ملت‌های مسلمان باشد که در تاریخ معاصر کم نظیر است.
ولایتی افزود: رفت و آمد بعضی‌ها به سوریه، نشانه بن‌بست دشمن است.
در ادامه این دیدار دکتر فیصل مقداد وزیر خارجه سوریه نیز ضمن تشکر از حمایت‌های تهران از مردم و دولت سوریه و با اشاره به اهمیت کلیدی روابط دمشق و تهران، ملاقات رؤسای جمهور دو کشور را نقطه عطفی در روابط دانست و اظهار داشت: رابطه راهبردی دو کشور بسیار اهمیت دارد و با اتمام مقدمات لازم این ملاقات انجام خواهد شد.
شمخانی: آمریکا از فروپاشی داعش عصبانی است
فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه همچنین صبح سه‌شنبه با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دیدار و درباره آخرین تحولات منطقه و مناسبات دوجانبه گفت‌‌وگو کرد.
 شمخانی در این دیدار با تبیین شرایط حاکم بر منطقه گفت: آمریکا از فروپاشی داعش در سوریه و عراق و پیروزی جبهه مقاومت که موجب افزایش قدرت راهبردی این جبهه شده به شدت عصبانی است و به دنبال بحران آفرینی‌های جدید است.
وی، توطئه ایجاد بحران امنیتی در سوریه را یک طرح آمریکایی- صهیونیستی ذکر کرد و نسبت به پیامدهای خطرناک آن‌که می‌تواند امنیت کل منطقه را دچار آسیب کند، هشدار داد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به روابط راهبردی ایران و سوریه در حوزه‌های سیاسی و امنیتی، تسری آن به سایر بخش‌ها به ویژه حوزه اقتصادی را مورد تاکید قرار‌داد و آمادگی کامل کشورمان را در این زمینه اعلام کرد.
فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه نیز در این ملاقات با تشکر از حمایت‌های همه‌جانبه ایران از مردم و دولت سوریه اظهار داشت: با شکست جبهه متحد تروریسم و ایجاد ثبات نسبی در سوریه فصل جدیدی در همکاری‌های دو کشور با اولویت مناسبات اقتصادی آغاز شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar