صبح نو/متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

پس از آنکه دور هفتم مذاکرات ایران با گروه1+4 چندی پیش با ارائه دو سند پیش‌نویس از سوی ایران به‌طرف‌های غربی به پایان رسید، فشار طرف‌های مقابل با محوریت و جلوداری رژیم‌صهیونیستی شکل تازه‌ای به خود گرفت. این رژیم با فعال‌کردن لابی‌ها و کارزار فشار بر غرب ،خاصه بر آمریکا، در تلاش است با ارعاب و تطمیع ایران را در موضع ضعف قرار بدهد.


دور هفتم مذاکرات ایران با گروه1+4 بدون نتیجه روشن به پایان رسید؛ این گزاره‌ای بود که رسانه‌های غرب و برخی جریان‌ها در داخل تلاش کردند آن را در اذهان عمومی جا بیندازند. این گزاره‌ دور از واقعیت در شرایطی مطرح می‌شد که در دور هفتم مذاکرات برخلاف رسم معمول، ایران ابتکارعمل را دست گرفت و با ارائه دو سند پیش‌نویس، طرف‌های مقابل را غافلگیر کرد. پس از پنج روز مذاکرات فشرده، نشست اختتامیه دور هفتم روز جمعه سپری‌شده برگزار شد و علی باقری، سرتیم مذاکره‌کننده کشورمان درباره این سند، تصریح کرد: «دیدگاه‌های تیم مذاکراتی ایران را به‌صورت مستدل و مستند در قالب دو سند به‌طرف مقابل ارائه کردیم. طبیعی است وقتی‌که این به‌طرف مقابل ارائه می‌شود مبنایی است برای مذاکره و قاعدتا طرف مقابل باید پاسخ مستدل، مستند و منطقی به این پیشنهادها ارائه کند». اظهارات باقری نشان می‌داد که تیم مذاکره‌کننده ایران که برای اولین بار در همه سطوح اقتصادی، بانکی، مالی و سیاسی کارشناسانی را در خود جای داده، با ارائه این دو سند بستر و جهت اصلی مذاکرات آتی را که قرار است فردا از سر گرفته شود پیشاپیش تعیین کرده است. 

رفع تحریم‌ها، سویه اصلی دو سند پیش‌نویس ایران 
جزئیات چندانی از این دو سند بیرون نیامد اما اظهارات چندی پیش سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست خبری، محور کلی حاکم بر این دو سند یعنی «لغو تحریم‌ها» را به مخاطب عرضه کرد. خطیب‌زاده دراین‌باره با اشاره به اینکه تمرکز اصلی ایران بر رفع تحریم‌هاست، تاکید کرد: «براساس سیاست دولت، تمرکز اصلی و قطعی ما رفع تحریم‌هاست و بندهای رفع تحریم را در پیش‌نویس جدید که مبتنی بر پیش‌نویس قبلی است ارائه کردیم، تا موقعی که منافع لغو تحریمی حاصل نشود، نمی‌شود درباره بندهای دیگر اظهارنظر کرد». خطیب‌زاده درباره دور هشتم مذاکرات، این را هم گفت که «بهتر است طرف مقابل با پیشنهادات مشخص درباره متونی که ایران ارائه کرده به‌خصوص در مورد بخش‌های رفع تحریمی به وین برگردد». 
همزمان حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان در توییتی آمادگی ایران برای حصول یک «توافق خوب» را اعلام و تاکید کرد: «توافق باید جامع باشد که مردم به‌طور ملموس نتایج آن را احساس کنند». وزیر امورخارجه کشورمان این را هم گفت که دو سند پیش‌نویس ایران کاملا در چارچوب برجام بوده است. امیرعبداللهیان دراین‌باره تصریح کرد: «آنچه هیات ایرانی به‌عنوان متن مکتوب ارائه داده کاملا در چهارچوب برجام است و هیچ‌چیزی فراتر از برجام در آن نیست و مطالبات فرابرجامی در متن نیست». با وجود رویکرد عملگرایانه ایران نسبت‌به مذاکرات (مذاکره برای رفع تحریم‌ها نه مذاکره برای مذاکره) و اهتمام بالای تهران برای به نتیجه رسیدن گفت‌وگوها در وین، غربی‌ها سعی کردند دو پیش‌نویس مزبور را زیاده‌خواهی و نامعقول جلوه بدهند. در همین باره و طی دو روز گذشته، آلمان و فرانسه اظهارات بی‌پایه‌ای را درباره اسناد ارائه شده ایران، ابراز کردند. 
 
ارائه تصویر زیاده‌خواهانه از پیش‌نویس ایران با پشتوانه فشار رژیم اسرائیل 
در همین باره و بنابر آنچه روز گذشته شبکه الجزیره مخابره کرد، وزارت خارجه فرانسه مدعی شده که «پیشنهادات ارائه‌شده ایران در خصوص پرونده هسته‌ای پایه معقولی برای هیچ توافقی نیست». پیشتر امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه نیز بلافاصله پس از پایان دور هفتم مذاکرات، با طرح این ادعا که «این دور از مذاکرات با پیشرفت چندانی همراه نبوده است» اضافه کرد: «این دور از مذاکرات چندان موفقیت‌آمیز نبوده و به احتمال زیاد این مذاکرات در آینده نزدیک از سر گرفته نخواهد شد». یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز روز دوشنبه سپری‌شده، پیشنهادات ایران درخصوص برنامه هسته‌ای‌اش را غیرقابل‌قبول دانست. نکته‌ای که نباید از آن غفلت شود این است که ادعاهای بی‌پایه طرف‌های اروپایی درباره پیشنهادات ایران، با فشار فزاینده لابی‌های رژیم اسرائیل بر آمریکا همراه بوده است. یکی از جلوه‌های این فشارها و سنگ‌اندازی‌ها، سفر دیوید بارنیا، رییس سازمان جاسوسی موساد به واشنگتن در روز یکشنبه 14آذرماه بود. بنابر آنچه رسانه‌ها اعلام کردند، گفته می‌شود که هدف سفر بارنیا به آمریکا این بوده که ایالات‌متحده را متقاعد کند تا به‌دنبال توافق موقتی که ایران را به پایبندی کامل به تعهداتش نمی‌کند، نباشد و در عوض در پی جلب حمایت بین‌المللی برای اعمال تحریم‌های شدید علیه تهران باشد. در همین باره، بارنیا در سخنانی که از شبکه12 تلویزیون رژیم‌صهیونیستی پخش شد، ادعا کرد: «به نمایندگی از موساد متعهد می‌شوم که ایران هرگز به سلاح اتمی دست نخواهد یافت. دستیابی به یک توافق هسته‌ای بد با ایران امکان‌پذیر نخواهد بود». پیشتر و دراثنای مذاکرات دور هفتم در وین، نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل در گفت‌وگوی تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا خواستار توقف هر چه سریع‌تر مذاکرات گروه 1+4 با ایران شد. بنابر آنچه خبرگزاری رویترز اعلام کرد، بنت در این گفت‌وگو مدعی شد: «ایران باج‌خواهی هسته‌‎ای را به‌عنوان روش مذاکره به کار برده و این موضوع باید بلادرنگ با توقف مذاکرات و اجرای گام‌ها و اقدامات سخت، ازسوی قدرت‌های جهانی پاسخ داده شود».

هدف از فشارها علیه ایران چیست؟ 
به نظر می‌رسد که هدف غرب (با پشتوانه لابی رژیم اسرائیل) از تشدید فشار سیاسی و تبلیغاتی، بحران‌آفرینی و ایجاد بی‌ثباتی در اقتصاد ایران برای متاثرساختن روند مذاکراتی دیپلمات‌های کشورمان و درنتیجه عدول از مطالبه بحق رفع بالمره تحریم‌ها در دوره‏های بعدی مذاکرات باشد؛ چه آنکه دقیقا پس از اظهارات مکرون بعد از پایان دور هفتم مذاکرات، نرخ ارز در ایران سیر صعودی به خود گرفت. به‌بیان‌دیگر غرب درصدد است با التهاب‌آفرینی و هجمه رسانه‌ای، در اذهان عمومی مردم میان وضعیت مولفه‌های اقتصادی ازجمله نرخ ارز و وضعیت مذاکرات، علت تامه ایجاد کند و از این طریق تیم مذاکره‌کننده ایران را خلع سلاح کرده و نسبت به همه شرایط ازجمله رفع موقت تحریم‌ها انعطاف‌پذیر سازد؛ این در حالی است که قید اصلی و محوری تهران، رفع کامل تحریم‌ها و گرفتن تضمین از آمریکا برای عدم بازگشت تحریم‌هاست. اظهارات روز گذشته رییس‌جمهوری کشورمان درباره فعال شدن «عده‌ای» در داخل برای بغرنج ساختن نرخ ارز شاید در همین راستا قابل تفسیر باشد. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar