خراسان/ « آرامش قبل از توفان «امیکرون»؟ » عنوان یادداشت روز در روزنامه خراسان به قلم سیدصادق غفوریان است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

نگارش یادداشت هشداری درباره کرونا در روزی که پس از ۵۶۶ روز، تعداد فوتی‌های روزانه کرونا در کشور به کمتر از ۵۰ نفر رسیده، شاید به نظر بی مناسبت باشد، اما دقیقا در همین روزها، آن سوتر سویه «امیکرون» خواب از چشم اغلب کشورهای اروپا ربوده، بیمارستان ها را مملو از بیمار کرده و وضعیت شان را در آستانه کریسمس در التهاب و نگرانی فرو برده است.  اگرچه دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا  دیروز اعلام کرد: «در باره واریانت اُمیکرون هنوز اطلاعات کافی نداریم و در چند هفته آینده اطلاعات بر اساس مطالعات کشورهایی که این سویه در آن ها وجود دارد، به دست ما می‌رسد» اما رسانه های جهان هر روز گزارش ها و اخبار متعددی را مبتنی بر پیمایش ها و تجربیات متخصصان و دانشمندان جهان درباره اُمیکرون منتشر می کنند که می تواند ما را با ابعاد سویه جدید آشنا کند.روز گذشته سه رسانه مطرح از سه نقطه جهان در گزارش هایشان درباره امیکرون نوشتند:
فوربس: در سرتاسر اروپا، اکنون مسابقه‌ای برای به دست آوردن هرچه بیشتر دوزهای تقویت‌کننده(واکسن برای دوز سوم) قبل از این‌که اُمیکرون یا نوع دیگری کنترل را به دست بگیرد، در جریان است. بر اساس نقشه نرخ عفونت مرکز اروپایی برای کنترل بیماری و پیشگیری، بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا هم‌اکنون (از نظر میزان موارد و تست‌های مثبت به ازای هر 100هزار نفر) قرمز یا قرمزتیره هستند.
اسپوتنیک: «مادز آلبرتسن»، پروفسور دانشگاه آلبورگ دانمارک، گسترش اُمیکرون را «نگران‌کننده» توصیف کرد؛ چراکه سویه‌های غالب قبلی، آلفا و دلتا، هفته‌ها طول کشید تا گسترش پیدا کنند، در حالی که این گونه فقط چند روز طول می‌کشد. سویه جدید اُمیکرون به سرعت در دانمارک در حال گسترش است. از چهارشنبه گذشته، تعداد مبتلایان سه برابر شده است و کارشناسان به‌شدت نگران شیوع سریع آن هستند.
گاردین: شیوع موج اُمیکرون نشان‌دهنده یک نقطه عطف کلیدی در همه‌گیری کروناست. اگر مشخص شود که همچون امواج همه‌گیر قبلی شدت دارد، قطعا دورنمای بازگشت به حالت عادی را بسیار دور از ذهن نشان خواهد داد. این شرایط تا حد زیادی شبیه یک وضعیت باخت - باخت است. 
خودمان را دوراز هجوم مجدد ندانیم به طور مشخص آن چه خبرگزاری اسپوتنیک از وضعیت این روزهای دانمارک روایت می‌کند، در شرایطی است که این کشور طبق آمار هفت روز قبل رویترز 78درصد مردم خود را واکسینه کرده است. در واقع این آمار و نیز شرایط ملتهب کنونی کرونا درفرانسه با 76 درصد واکسینه شده، فرضیه های پیشین درباره ایجاد ایمنی جمعی با واکسیناسیون 70درصد جمعیت را عملا به باد فنا سپرده است و از این روست که کشورها تلاش می کنند رویکرد 100 درصد واکسیناسیون را دنبال کنند.
با توجه به آن چه اکنون « اُمیکرون » و «دلتا» با جهان ما می کنند، ما نیز نباید خودمان را دوراز هجوم مجدد این ویروس وحشی بدانیم و تصور کنیم با آمارواکسیناسیون حدود 75درصدی، مصون و محفوظ شده ایم.
هفته های سرنوشت ساز پیش رو طبق آمار وزارت بهداشت، واکسیناسیون دو دوز اکنون به حدود 75درصد و دوز اول نیزبه نرخ 87 درصد رسیده است که البته و به حق جای قدردانی از مردم را دارد. اما باید پذیرفت که ماه ها وهفته های پیش رو که ما را به تعطیلات و شرایط خاص سفرها، دیدوبازدیدهای نوروز و دوره ضعیف شدن پادتن های دو دوز واکسن متصل می کند، چنان چه به نرخ واکسیناسیون ایمن نرسیم، مشخص نیست که چه شرایطی پس از آن در انتظارمان خواهد بود. بنابراین توجه به چند نکته اکنون دارای اهمیت است:
1-اهتمام بر اجرای بدون اغماض طرح راهگشای سامانه امید (طرح مدیریت هوشمند کرونا) که توسط ستاد ملی کرونا به تصویب رسیده و اجرای مراحل اولیه آن همچون برخورد با کارمندان واکسن نزن که از روز یک شنبه آغاز شده است.
2- بنابر آن چه از تجربه اروپا و آفریقا تاکنون گزارش شده است، تفاوت سویه اُمیکرون با سویه های پیشین در سرعت انتشار و انتقال آن است، پس می طلبد  که سیستم های درمانی کشور برای مواجهه احتمالی با آن تدابیر لازم را پیش بینی کنند تا همچون موج پنجم (مرداد و شهریور1400) ضربه فنی نشوند.
3- به طور قطع ستاد ملی کرونا، نگاه دوراندیشانه را در جهت تامین دوزهای تقویتی (دوز سوم) به کار بسته و مسیر آن را هموار کرده است که واقعا امیدواریم این اتفاق افتاده باشد و این گونه نباشد که بی جهت به «اما و اگرها» دل بسته باشیم.
4- تبیین، ترویج و اقناع سازی بیشتر برای دوز یادآور(دوز سوم) که به نظر می رسد، آن طور که باید در این زمینه اقدامات رسانه ای لازم صورت نگرفته است.
5- طراحی تدابیر ویژه برای مسافرت های نوروزی که به نظر می رسد چنان چه «جیب»ها اجازه دهد، اشتیاق برای این سفرها فراوان است.و در نهایت یادآوری و تذکر بیشتر توسط رسانه های فراگیر و شخصیت های صاحب تریبون و نفوذ به «واکسن نزن ها» که واکسن نزدن به عنوان «حق الناس» نه تنها به شما کمکی نمی‌کند بلکه حقی از مردم و جامعه ضایع می شود...

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar