آفتاب یزد/متن پیش رو در آفتاب یزد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

به تازگی کیانوش عیاری کارگردان کشورمان در مصاحبه‌ای گفته است که «تلویزیون به او گفته است که برای سریال «۸۷ متر» گربه‌های حیاط و کوچه را سانسور کند و هیچ اثری از گربه در این سریال نباشد. » حال این ممیزی عجیب تلویزیون با واکنش‌هایی روبرو شده است. مثلا عصرایران طی یادداشتی به قلم مصطفی داننده در این رابطه نوشته است: «مدیران صداوسیما فکر می‌کنند با این طرح می‌توانند با سانسور گربه، به طرحی که نمایندگان مجلس به عنوان «طرح صیانت از حقوق عامه در برابر حیوانات» ارائه داده‌اند، کمک کنند و با این حرکت شاذ خود، مردم به کلی فراموش کنند در کره خاکی حیوانی به نام گربه وجود دارد! توجه کنید نگفته‌اند گربه در خانه، بلکه نگران گربه در کوچه و حیاط هستند. گربه‌هایی که هر روز ما با آن‌ها سروکار داریم. اصلا جایی که این سریال فیلم‌برداری شده است یعنی میدان دوازدهم نیلوفر در محله خرمشهر یا همان آپادانای تهران، جولانگاه گربه‌ها و کلاغ‌هاست. اصلا آن نقطه پایتخت را به این گربه‌ها می‌شناسند، آن وقت مدیران به فکر سانسور هستند. این رفتارها مثل آن آدمی است که با تخته جلوی آفتاب را می‌گیرد و فکر می‌کند با این حرکتش تابش خورشید را به روی زمین قطع کرده است. هر روز هر کجا که باشیم، گربه‌ها را می‌بینیم. آن‌ها را چه کنیم؟ مدیران محترم برای این بخش هم فکری کرده‌اند؟ آن‌ها را هم سانسور و حذف می‌کنند؟ یا مثلا دستورالعملی صادر می‌شود که هرکسی که چشم‌هایش در خیابان به گربه بیفتد، جریمه می‌شود؟ باید به حال فرهنگ این جامعه تاسف خورد که مدیرانی دارد که هیچ شناختی از فرهنگ، اجتماع و مشکلات آن ندارند. این دسته از تصمیم‌گیران فکر می‌کنند همچنان در دهه شصت و هفتاد زندگی می‌کنیم که می‌توانند با سانسور به اهداف درست یا غلط خود برسند. با وجود شبکه‌های اجتماعی، ماهواره‌ای و گسترش روزافزون اینترنت در کشور، آیا همچنان می‌شود به سانسور و نرسیدن اطلاعات به دیگران فکر کرد؟ حتی در دهه شصت و هفتاد هم سانسور جواب نداد چه برسد به الان که ممیزی به مثابه کوبیدن آب در هاون است. قطعا صداوسیما با این دست فرمانی که در حال راندن در جاده ارتباطات است، از تمام رقبا جا خواهد ماند، همانگونه که الان جا مانده است. با اتوبوس تی‌بی‌تی، نمی‌شود با هواپیما، قطار و اتوبوس‌های مُدرن رقابت کرد. نکته جالب اینجاست که چندی پیش جبلی رئیس صداوسیما گفته بود که «راه‌حل همه مشکلات بازگشت به اقیانوس مردم است.» پس بهتر است که تلویزیون از جناحی بودن دست بردارد و به آغوش مردم برگردد و ببیند آن‌ها چه می‌خواهند. قطعا با سانسور گربه‌های خیابان نمی‌شود به مردم بازگشت. البته نباید فراموش کرد که نقشه ایران به شکل گربه است و گربه ایرانی از مشهورترین و محبوب‌ترین نژادها و نزد ایرانیان همه گربه سانان (شیر و یوز پلنگ و گربه) همواره محبوب بوده و مشکل شرعی سگ را هم ندارد. »
> واکنش کاربران
اما کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز به این موضوع واکنش نشان داده اند.
یکی از کاربران در این رابطه نوشته است: «میشه بفرمایین که دقیقا کی گفته؟ میخوام بدونم اونی که سانسور می‌کنه، کیه؟ چند سالشه؟ از کجا حقوق می‌گیره؟»
دیگری نوشت: «روایات زیادی از برخورد خوب پیامبر گرامی اسلام(ص) با گربه‌ها وجود دارد حال۱۴۰۰ سال بعد از ایشان، صداوسیمای ما حتی گربه در خیابان را هم سانسور می‌کند!»
یکی دیگر از کاربران اینطور می‌نویسد: «گربه‌ها هم باید در مدار باشند؟»
کاربر دیگری گفته است: «گربه نیز به لیست بلند بالای ممنوع‌التصویری‎صداوسیما اضافه شد!»
فرد دیگری می‌گوید: «به کیانوش عیاری گفتند باید همه گربه‌های سریالش رو حذف کند. او معترض است و دیگران متعجب. اما من از این اعتراض و تعحب، تعجب می‌کنم.».

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar