logo
  1. برگزیده
تحلیل ها

کاهش قیمت ارز، طلا و سکه

منبع
اعتماد
بروزرسانی
کاهش قیمت ارز، طلا و سکه

اعتماد/متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
کارشناسان می‌گویند تا نتایج مذاکرات وین مشخص نشود نرخ دلار به سمت کاهشی شدن حرکت نمی‌کند
  روز گذشته قیمت دلار  تا آستانه 25 هزار تومان و سکه تا مرز  11 میلیون 700 هزار تومان کاهش پیدا کرد

انتشار خبر رویترز مبنی بر دست یافتن به متن پیش‌نویس احیای توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، بازارهای دارایی در ایران به ویژه بازار آزاد ارز را به‌هم ریخت. رویترز در گزارش خود مدعی آزادسازی تمام پول‌های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی و البته تبادل زندانیان امریکایی در ایران پس از توافق هسته‌ای شده بود. موضوعی که بلافاصله با واکنش منفی دستگاه دیپلماسی ایران مواجه شد و مقامات وزارت خارجه وجود این پیش‌نویس را تکذیب کردند. همزمان با این گزارش رویترز، روزنامه «هاآرتص» نیز از احتمال امضای قریب‌الوقوع توافق هسته‌ای خبر داده و نوشته بود که این توافق جدید تفاوت چندانی با نسخه قبلی برجام ندارد. 

از طرف دیگر، گزارش‌هایی نیز از تمایل کشورهای آسیایی برای خرید نفت ایران منتشر شده است. سفر یک هیات دیپلماتیک و اقتصادی از ایران به کره‌جنوبی که توسط وزارت خارجه کره‌جنوبی نیز تایید شد؛ این امیدواری را به وجود آورده که به محض برداشته شدن تحریم‌ها، ایران بتواند به بازار ازدست رفته نفت بازگردد. رایزنی‌ها بین ایران و کره‌جنوبی برای آزادسازی این منابع آغاز شده و احتمالا به زودی بخش مهمی از این منابع آزاد می‌شود. آزادسازی منابع بلوکه ‌شده ایران در کشورهای دیگر یکی از پیش‌شرط‌های ایران برای مذاکرات و رسیدن به توافق بود. بعد از کره‌جنوبی، ‌بزرگ‌ترین پالایشگاه ژاپن هم اعلام کرده پس از لغو تحریم‌ها، اقدام به خرید نفت ایران می‌کند. گفته می‌شود زمزمه‌های حصول توافق و لغو تحریم‌های نفتی ایران باعث شده شرکت انئوس هولدینگز، بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت ژاپن، خواهان خرید نفت از ایران شود.
اما بدون درنظر گرفتن درستی یا نادرستی این گزارش، اخبار منتشر شده، تکانه‌های شدیدی در بازارهای دارایی مانند ارز، طلا و سکه ایجاد کرد که البته قابل پیش‌بینی هم بود. اگر این اخبار واقعیت داشته باشد؛ چند پیام مهم برای بازار ارز در پی خواهد داشت؛ اول اینکه بانک مرکزی می‌تواند ذخایر خود را بالا ببرد. یا اینکه با تزریق بخشی از این ذخایر ارز به بازارها، نقدینگی سرگردان را جمع‌آوری کند. دوم، افزایش امیدواری به فروش نفت و بالا رفتن درآمدهای دلاری است. تاثیر فوری این اتفاق، بالا رفتن قدرت مانور بانک مرکزی در بازار برای حفظ ارزش ریال است که به خودی خود، چشم‌انداز بازار ارز را کاهشی خواهد کرد. در آخر هم باید به چشم‌انداز تورم توجه کرد. اگر بانک مرکزی به دنبال یک عدد خاص برای نرخ دلار باشد و بازار ارز را در این عدد خاص، تنظیم کند؛ بازیگران تجاری و به‌ویژه صادرکنندگان که بخش عمده‌ای از جریان تامین ارز را به دست دارند، علاقه بیشتری برای عرضه دلارهای خود خواهند داشت که درنهایت این موضوع به کاهش نوسان قیمت در بازار می‌انجامد. 
قیمت دلار به عنوان ارز پیشرو بازار که در معاملات روز پنجشنبه با کاهش محسوسی به 26.5 هزار تومان رسیده بود، در آغاز معاملات دیروز تا 26 هزار تومان نیز سقوط کرد. هر چند در معاملات پشت خطی شامگاه جمعه گذشته، قیمت‌ها به کانال 25هزار تومانی نیز وارد شده بود، اما فعالان بازار می‌گویند بیشتر به دنبال اخبار قطعی از وین هستند. جایی که دیپلمات‌های ایرانی مشغول مذاکره با طرف‌های غربی هستند. آنها می‌گویند نرخ دلار تا کاملا از مذاکرات مطمئن نشود به سمت کانال 
25 هزار تومان حرکت نمی‌کند.
از ساعات ابتدایی معاملات دیروز، پیش‌بینی می‌شد که قیمت دلار مرز حساس 26 هزار تومان را شکسته و به کانال 25 هزار تومان وارد شود، اما این اتفاق نیفتاد، بنابراین حالا پیش‌بینی می‌شود که فروشندگان کمتری وارد بازار شوند. این پیش‌بینی بدین معناست که ریزش نرخ دلار حداقل تا زمان اعلام اخبار قطعی‌تر از روند مذاکرات به تعویق افتاده است. 
باید به یاد داشته باشیم که دلار در دی ماه سال جاری تقریبا بالای 30 هزار تومان به فروش می‌رفت و در آخرین روز بهمن ماه به مرز کانال 25 هزار تومانی رسیده است. این کاهش قیمت می‌تواند با انتشار اخبار قطعی از مذاکرات تداوم پیدا کند. هرچند که درنهایت، بانک مرکزی به عنوان بازیگر اصلی بازار ارز روند حرکتی آینده را رقم می‌زند. اگر خبر قطعی از مذاکرات بیرون نیاید، آنگاه پیش‌بینی‌ها بر این است که نرخ دلار بار دیگر به سمت 27 هزار تومان حرکت کند، به ویژه اینکه، در پایان سال معمولا تقاضا برای اسکناس ارز در بازار بیشتر می‌شود. سفرهای خارجی به عنوان تحریک‌کننده اصلی بخش تقاضا، در روزهای پایانی سال می‌تواند اثر افزایشی بر بازار داشته باشد. 
اما در کانال‌ها و وبسایت‌های خرید و فروش ارز، روز گذشته بیشتر تحلیل‌ها درباره کاهشی شدن نرخ ارز بوده است. البته باید توجه داشت که نرخ‌های فعلی بازار دلار فاصله زیادی با قیمت‌هایی ندارد که سال گذشته و در همین ماه وجود داشت. به‌طور مثال، شنبه دوم اسفند 99 نرخ دلار 25هزار تومان بود. یعنی همین الان قیمت دلار 4درصد بیشتر از سال گذشته است، بنابراین اگر بانک مرکزی بتواند قیمت‌ها را تا کانال 25 هزار تومانی کاهش دهد، تازه به رکوردی می‌رسد که سال گذشته در همین روزها وجود داشت. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره