دنیای اقتصاد/در بحبوحه دور جدید از گفت‌وگوهای احیای برجام و لغو تحریم‌ها در وین، اخبار ضدونقیضی درباره دستورکار این مذاکرات و همچنین چشم‌‌‌انداز احتمالی آن از سوی رسانه‌‌‌های غربی در حال انتشار است.  در این بین استفانی لیختن اشتاین، خبرنگار پولیتیکو به نقل از یک دیپلمات ارشد اروپایی نوشت: «هدف از مذاکرات فعلی در وین نهایی کردن متنی است که جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در ۲۱ جولای برای احیای برجام، ارائه داده و فرصت برای مذاکرات به پایان رسیده است.»به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، این دیپلمات ارشد اروپایی تصریح کرد که مذاکرات حول چهار تا پنج موضوع فنی انجام می‌شود. این دیپلمات در ادامه درباره چشم‌انداز موفقیت این مذاکرات گفت: «من فکر می‌کنم امکان توافق وجود دارد، اما آسان نخواهد بود.»

این دیپلمات در عین حال ادعا کرد که موضوع اخذ تضمین حل شده و ایران دیگر خواهان تضمین سیاسی نیست. وی افزود: «ما به این نگرانی [ضمانت‌‌‌ها] در متن به شیوه‌‌‌ای کاملا اساسی رسیدگی می‌‌‌کنیم. ایران از آنچه در متن ضمانت‌‌‌ها گنجانده شده خرسند است.»استفانی لیختن‌اشتاین درباره مساله بازرسی‌‌‌های پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز نوشت: «از اظهارات این مقام ارشد اتحادیه اروپا مشخص بود که این موضوع حل نشده است.» این دیپلمات ارشد اروپایی گفت که این موضوع «در چارچوب برجام مورد بحث قرار نمی‌گیرد.» اما برخلاف پولیتیکو، بلومبرگ روایت دیگری از مذاکرات را مطرح می‌کند. این رسانه غربی به نقل از دیپلمات‌‌‌های اتحادیه اروپا خبر داد که فاصله بین ایران و آمریکا از زمان آخرین دور مذاکرات هسته‌‌‌ای در وین بیشتر شده و اگر قرار باشد توافقی به‌‌‌دست بیاید، یا ظرف ۷۲ ساعت آینده حاصل می‌شود، یا دیگر توافق امکان‌‌‌پذیر نخواهد بود. همزمان ایسنا نوشت مطلبی که در برخی رسانه‌های فارسی‌‌زبان تحت عنوان «ضرب‌‌الاجل ۷۲ ساعته» منتشر شده است، برداشت نادرستی از مطلب پایگاه بلومبرگ است. در این مطلب آمده است: «‌این عبارت، به معنای تعیین ضرب‌‌الاجل نبوده و اتفاقا جمهوری اسلامی ایران نیز بارها تاکید کرده است که اگر تصمیمات سیاسی لازم اتخاذ شود، می‌توان ظرف مدت کوتاهی به توافق رسید.»

همچنین به ادعای این دو مقام اتحادیه اروپا، در مذاکراتی که روز پنج‌شنبه در پایتخت اتریش از سر گرفته شد، حداقل دو موضوع جدید مرتبط با مسائل هسته‌‌‌ای در ماه‌‌‌های اخیر مطرح شده که فهرست موانع احیای برجام را به شش یا هفت مورد افزایش داده است. این دیپلمات‌‌‌ها که نخواستند نامشان فاش شود، به بلومبرگ گفتند، اگرچه موانع باقی مانده از نظر فنی می‌توانند در مدت ۷۲ ساعت برطرف شوند، اما این امر مستلزم تصمیم‌گیری‌‌‌های سیاسی سطح بالا در تهران و واشنگتن است. دیپلمات‌‌‌های اروپایی در ادامه اضافه کردند که زمزمه‌‌‌هایی برای توجیه برگزاری دور دیگری از این مذاکرات وجود دارد. با این حال بلومبرگ به نقل از این دیپلمات‌‌‌ها نوشته است که در این دور از مذاکرات طرف‌‌‌ها در زمینه ارائه تضمین‌‌‌هایی برای بهره‌‌‌مندی اقتصادی ایران حتی در صورت خروج مجدد آمریکا پیشرفت داشته‌‌‌اند.

خروج سپاه از فهرست تروریستی روی میز است
همچنین پولیتیکو به نقل از این دیپلمات ارشد اروپایی مدعی شد که مشکل خروج سپاه از لیست سازمان‌های تروریستی حل و توافق شده است که به صورت مستقیم میان آمریکا و ایران در آینده، مورد بحث قرار گیرد.

همزمان به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام ارشد اتحادیه اروپا مدعی شد: «درخواست تهران مبنی بر حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا، از مذاکرات خارج شده است. در عوض در آینده - پس از توافق- به آن رسیدگی خواهد شد.»

اواخر چهارشنبه شب و در آستانه آغاز گفت‌وگوها وال‌‌‌استریت ژورنال نیز همین ادعا را مطرح کرد؛ وال‌استریت ژورنال مدعی شده بود که ایران درخواست حذف سپاه از لیست تروریسم را کنار گذاشته، اما همچنان خواستار تضمین‌های قوی‌‌‌تر از آمریکاست. ‌‌‌ ادعایی که با واکنش جمهوری اسلامی ایران مواجه شد و روز پنج‌شنبه و ساعاتی پس از انتشار این ادعا، خبرگزاری رسمی دولت ایران (ایرنا) از قول یک منبع آگاه در تیم مذاکره‌کننده نوشت: «جمهوری اسلامی ایران، درخواست حذف سپاه از لیست تروریسم را کنار نگذاشته و ادعاهای رسانه‌‌‌ای در این رابطه فاقد اعتبار است.»

در عین حال خبرگزاری دولت از قول این منبع آگاه تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران حسن‌‌‌نیت خود را در مذاکرات نشان داده و اراده جدی خود را برای رسیدن به توافق دارد.» وی ادامه داد: «اکنون توپ در زمین آمریکاست و اگر آنها خواهان به نتیجه رسیدن توافق با ایران هستند، باید از فرصتی که اعضای برجام در اختیارشان گذاشته استفاده کرده و مسوولانه عمل کنند.» همچنین اسماعیل کوثری، نماینده تهران در مجلس در رابطه با همین موضوع یادآوری کرد که «چند ماه قبل یک بار به توافق نزدیک شده بودیم، در آن زمان امیرعبداللهیان گفت سردار سلامی گفته است اگر نتوانستید تحریم ما را حل کنید مشکلی نیست. اما بعد این صحبت‌‌‌ها در داخل واکنش‌‌‌هایی به دنبال داشت»، وی اظهار کرد: «ببینید اینکه بگویند سپاه جزو گروه‌‌‌های تروریستی است یک چیز غلط و بی‌‌‌معنایی است، به این علت که هم سازمان سپاه و هم کار‌‌‌های سپاه همه چیزش آشکار و مشخص است این تفاوت دارد.»به گزارش «ایلنا»، نماینده تهران در مجلس گفت: «اصل و اساس این است که باید توافقاتی که در برجام اولیه که در سال ۲۰۱۵ داشتیم، عملی شود، هم تعهدات آنها هم تعهدات ما که ما دقیقا عمل کردیم ولی آنها عمل نکردند.»

آمریکا تضمین می‌دهد؟
خبرگزاری فرانسه در ادامه به نقل از این مقام ارشد اتحادیه اروپا مدعی شد در دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین پیشرفت‌‌‌هایی حاصل شده که شامل تضمین‌‌‌هایی است که ایالات متحده با عقب‌‌‌نشینی از قول خود در آینده، باعث مختل کردن توافق نمی‌شود.  به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، مشخص نیست که چگونه این امر امکان‌‌‌پذیر است و تعدادی از نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قبلا متعهد شده‌‌‌اند که در صورت پیروزی در سال ۲۰۲۴، بار دیگر ایالات متحده را از توافق خارج کنند. طبق این گزارش، این مقام اروپایی مدعی شد: «ما در حال حاضر تضمین‌‌‌های کاملا قابل‌توجه داریم. درک من این است که ایران خوشحال است و از آنچه در متن است احساس رضایت می‌کند.» به ادعای این مقام اروپایی، تهران و واشنگتن هنوز باید در مورد «مسائل مربوط به برداشته شدن تحریم‌ها و چند سوال هسته‌‌‌ای که در ماه مارس و همزمان با پیشبرد برنامه (هسته‌‌‌ای) ایرانی‌‌‌ها وجود نداشت» به توافق برسند.  این منبع اتحادیه اروپا گفت: «ما کمی خسته شده‌‌‌ایم، نمی‌توانم خودم را برای چهار هفته دیگر اینجا تصور کنم. این دور دیگری نیست، ما اینجا هستیم تا متن را نهایی کنیم. فکر می‌‌‌کنم احتمال واقعی وجود دارد، اما آسان نخواهد بود.»

بازی مقصرنمایی ایران
جان کربی، هماهنگ‌‌‌کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز بامداد جمعه با این ادعا که «مذاکرات هسته‌‌‌ای با ایران تقریبا کامل شده»، بار دیگر با انداختن توپ در زمین ایران گفت: «اما زمان برای تهران جهت پذیرش توافق در حال سپری شدن است.»

او ادامه داد: «من قصد ندارم برچسبی روی مذاکرات جاری بزنم و بگویم آخرین فرصت است، اما به وضوح، به نظر می‌رسد زمان برای رسیدن به یک توافق بسیار کوتاه می‌شود.» همزمان یک مقام ارشد کاخ سفید با تلاش برای انداختن توپ در زمین ایران و ادامه پروژه مقصرنمایی تهران، با بیان اینکه مذاکرات هسته‌‌‌ای با ایران تقریبا کامل شده، ادعا کرد که زمان برای تهران جهت پذیرش توافق در حال سپری شدن است! به گزارش «ایسنا»، به‌رغم حضور تیم‌‌‌های ایرانی و کشورهای ۱+۴ به همراه تیم آمریکایی در وین جهت از سر گرفتن مذاکرات رفع تحریم‌های ایران، واشنگتن هنوز به بیانیه‌‌‌های دوپهلو ادامه می‌دهد. این در حالی است که راب مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در آستانه سفر به وین در توییتی مدعی شد که واشنگتن با حسن نیت جهت احیای برجام تلاش خواهد کرد.

شرط موفقیت مذاکرات
با توجه به شرایط فعلی به نظر می‌رسد که لازمه موفقیت در مذاکرات وین دو اصل است؛ نخست، موثر و پایدار بودن رفع تحریم‌ها به نحوی تضمین شده که ایران نسبت به آن اطمینان حاصل کند. دوم اینکه موضوعی نباید به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی بماند.  همچنین با توجه به خروج یکجانبه آمریکا از برجام اکنون، موفقیت یا عدم‌موفقیت مذاکرات به تصمیم آمریکا بستگی دارد و آمریکا باید به جای تمرکز بر پروژه مقصرنمایی تهران، مسائل و مشکلات موجود در پیش‌نویس را حل و فصل کند.

 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar