دنیای اقتصاد/ولادیمیر پوتین، رئیس‌‌جمهوری روسیه و رجب طیب‌اردوغان، همتای ترکیه‌‌ای وی، روز جمعه در شهر تفریحی سوچی در جنوب دریای سیاه روسیه برای دومین گفت‌وگوی رودررو در کمتر از سه هفته با یکدیگر دیدار کردند. گفت‌وگوی این دو در شرایطی صورت گرفت که هر دو طرف دارای منافع مشترک و در عین حال متضاد هستند. به نوشته روزنامه نیویورک‌‌تایمز، دستیاران رهبران هر دو کشور، گفت‌وگوهای سوچی را ادامه گفت‌وگوهای خود در ایران در ۱۹ژوئیه می‌‌دانند که شامل پهپادها تا حمل‌ونقل غلات و انرژی به سوریه را پوشش می‌‌دهد.


اردوغان به‌عنوان یک میانجی مهم بین اوکراین و روسیه ظاهر شده است، در عین حال که مسکو در حال جست‌وجو برای یافتن راه‌هایی برای خروج از انزوای اقتصادی و سیاسی تحمیل‌‌شده توسط غرب به‌دلیل حمله به اوکراین است. ترکیه، یکی از اعضای ناتو و اتحادیه اروپاست که مدت‌هاست از غرب ناامید شده است. با این حال این کشور در انعقاد توافق‌نامه بین دو کشور متخاصم برای از سرگیری مجدد صادرات محموله‌های غلات اوکراین از طریق دریای سیاه نقش بسزایی داشت. با یک کشتی اولیه که روز دوشنبه بندر اودسای اوکراین را به مقصد لبنان ترک کرد، این قرارداد مورد آزمون قرار گرفته است. سه کشتی دیگر نیز قرار است برای خروج از بنادر اوکراین حرکت کنند؛ اینها محموله‌های غلاتی هستند که به‌شدت مورد نیاز جهان قرار دارند تا بتوانند کمبودهای گسترده در سطح جهان را تا حدی جبران کنند.

برخی ناظران می‌‌گویند که اردوغان برای حفظ توانایی گفت‌وگو با روسیه، دشمن ناتو و اعضای غربی این ائتلاف، خط خوبی را طی می‌‌کند. ترکیه به امتناع خود از پیوستن به تحریم‌‌های غرب علیه روسیه پایبند بوده و باعث عصبانیت متحدانش در ناتو شده است، اما اردوغان نیز در اقدامی حیاتی، اعتراضات اولیه خود را نسبت به پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو را کاهش داد. روسیه یک تامین‌کننده مهم انرژی برای ترکیه است و یک‌چهارم واردات نفت‌خام و تقریبا نیمی از خرید گاز طبیعی این کشور را در سال گذشته تامین می‌‌کند. شرکت رو‌‌س‌‌اتم، شرکت هسته‌‌ای دولتی روسیه، در حال ساخت یک نیروگاه هسته‌‌ای در دریای مدیترانه است که پیش‌‌بینی می شود ۱۰درصد انرژی مورد نیاز ترکیه را پس از اتمام برنامه‌‌ریزی‌شده آن در سال۲۰۲۶ تامین کند. روزنامه ترکیه‌‌ای «دنیا» روز پنج‌شنبه گزارش داد که ترکیه به‌‌نوبه خود در حال تبدیل شدن به یک نقطه مهم حمل‌ونقل برای کالاهایی است که به روسیه می‌‌روند و بسیاری از شرکت‌های باربری غربی دیگر از ترس سرپیچی از تحریم‌‌ها، محموله‌های حمل و نقل روسیه را انجام نمی‌‌دهند.

به گزارش اینترفاکس، این کشور همچنان یک مقصد محبوب برای گردشگران روسی است و امسال ۴/ ۱میلیون نفر از آن بازدید کردند. با این حال، اختلافات فاحش بین این دو رهبر همچنان باقی مانده است. کشورهای آنها از طرف‌‌های مخالف در جنگ داخلی در همسایه ترکیه، سوریه حمایت کرده‌‌اند. کرملین اساسا از بشار اسد حمایت سرسختانه‌‌ای کرده است؛ درحالی‌که ترکیه که بیش از ۷/ ۳میلیون آواره جنگی سوری را جذب کرده است، از جناح مخالف اسد حمایت و تهدید به حمله نظامی جدید در شمال سوریه می‌‌کند. آنها همچنین در طرف‌‌های مخالف در مناقشه شدید مرزی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار دارند. روابط آنها درباره تسلیحات نیز پیچیده است. در سال‌های اخیر، ترکیه از شرکای ناتو خود برای خرید موشک‌‌های ضدهوایی روسی سرپیچی کرد.

اکنون، روسیه که از تحریم‌‌های غرب مرتبط با جنگ برای فناوری‌‌هایی مانند سیستم‌‌های هدایت موشک‌‌ها و پهپادها رنج می‌‌برد، به‌‌شکل فوری به‌‌دنبال تامین‌ سازوبرگ‌‌های جنگی است و بخشی از مذاکرات روز گذشته این دو، مربوط به تسلیحات جنگی بوده است. به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، دیمیتری اس.پسکوف، دبیر مطبوعاتی ریاست‌جمهوری روسیه روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «همکاری‌‌های نظامی-فنی بین دو کشور به‌طور دائم در دستور کار قرار دارد و همین واقعیت که تعامل ما در این حوزه حساس در حال توسعه است، نشان می دهد که در مجموع، کل روابط متقابل ما در سطح بسیار بالایی قرار دارد.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar