ایسنا/طی یک جلسه غیرعلنی با رهبران آژانس ضدتروریسم، دیوید کوهن، مقام شماره ۲ سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) تصریح کرد مبارزه علیه القاعده و دیگر گروه‌های افراطی یک اولویت باقی خواهد ماند اما بودجه و منابع این آژانس به طور فزاینده‌ای بر روی چین متمرکز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک سال پس از خاتمه جنگ در افغانستان، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و مقامات ارشد امنیت ملی این کشور کمتر به بحث درباره ضدتروریسم می‌پردازند و بیشتر درخصوص "تهدیدات سیاسی، اقتصادی و نظامی چین و روسیه" گفت‌وگو می‌کنند.

یک تغییری در آژانس‌های اطلاعی دیده شده است. صدها افسری که پیشتر بر روی مسئله تروریسم فعالیت می‌کردند، اکنون توجه خود را به سمت چین معطوف می‌کنند.

چند روز پس از حمله پهپادی سازمان سیا در کابل علیه ایمن الظواهری، رهبر سابق القاعده، چین به دلیل سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، رزمایشات نظامی بزرگی را در اطراف این جزیره برگزار و تهدید کرد که روابط خود را با آمریکا قطع می‌کند. این اتفاقات پیام دیوید کوهن، معاون سازمان سیا و فرد شماره ۲ این سازمان را که چند هفته پیش اعلام کرده بود، برجسته کرد؛ وی گفته بود: «اولویت اصلی این آژانس این است تا تلاش کند که پکن را درک و با آن مقابله کند.»

با این حال، مقامات اطلاعاتی تاکید دارند که به هیچ وجه از مبارزه با تروریسم غافل نشده‌اند. هفته گذشته جو بایدن از کشته‌شدن ایمن الظواهری، رهبر وقت القاعده در حمله پهپادی سازمان سیا در کابل خبر داد. اما چند روز بعد، در پی سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، چین تمرینات نظامی گسترده‌ای در اطراف این جزیره برگزار کرده و تهدید کرد که روابطش با واشنگتن را قطع می‌کند. این اتفاق پیام دیوید کوهن، معاون سازمان سیا در جلسه مذکور را تقویت کرد: اولویت اول این آژانس اطلاعاتی، فهم چین و مقابله با آن است.

مدت‌هاست که بلندپروازی‌های سیاسی و اقتصادی چین، زنگ خطر را در واشنگتن به صدا در آورده است. چین به تلاش برای مداخله در انتخابات دیگر کشورها، راه‌اندازی کازارهای جاسوسی سایبری و شرکتی و بازداشت میلیون‌ها اقلیت اویغور در اردوگاه‌های کار اجباری متهم شده است. برخی کارشناسان هم بر این باورند که پکن در سال‌های پیش رو تلاش خواهد کرد تا جزیره خودگردان تایوان را با اعمال زور پس بگیرد. چین این جزیره را بخشی از خاک خود می‌داند.

جنگ اوکراین هم اهمیت روسیه به عنوان یکی از اهداف آمریکا را برجسته‌تر کرده است. آمریکا پیش از آغاز حمله روسیه به اوکراین اطلاعات محرمانه خود را منتشر کرد تا از قصد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای آغاز جنگ خبر داده و برای اوکراین حمایت دیپلماتیک جمع کند.

مقامات اطلاعاتی آمریکا می‌گویند که به اطلاعات بیشتری درباره چین نیاز دارند، از جمله پس از آنکه در مشخص کردن منشا دقیق ویروس کرونا شکست خوردند. پکن به مخفی کردن اطلاعات درباره منشا این ویروس متهم شده است.

حامیان دولت بایدن تاکید می‌کنند که کشته شدن الظواهری به دست آمریکا نشان از توانایی این کشور برای هدف قرار دادن تهدیدات خارجی در افغانستان است اما در حالیکه منتقدان دولت او می‌گویند که اقامت الظواهری در کابل آن هم تحت محافظت آشکار طالبان، حاکی از احیای گروه‌های افراطی‌گرا است؛ گروه‌هایی که آمریکا همچنان درخصوص مقابله علیه آن‌ها به خوبی مجهز نیست.

این تغییر اولویت‌های آمریکا مورد حمایت بسیاری از مقامات اطلاعاتی سابق و قانون‌گذاران هر دو حزب (جمهوری‌خواه و دموکرات) قرار گرفته که می‌گویند این کار باید زودتر از این‌ها انجام می‌شد. افرادی که در افغانستان و دیگر عملیات‌ها علیه القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی شرکت داشتند نیز از این سیاست جدید واشنگتن حمایت می‌کنند.

جیسون کرو، نظامی سابق که زمانی در افغانستان و عراق خدمت کرد و اکنون یکی از اعضای کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا است، گفت: «ایالات متحده طی سالهای اخیر بسیار بر روی موضوع ضدتروریسم متمرکز بوده است. تهدید بزرگ کنونی روسیه و چین است. گروه‌های تروریستی، مسیر زندگی آمریکایی را تخریب نخواهند کرد اما چین می‌تواند چنین کاری را انجام دهد.»

تامی تورپ، سخنگوی سیا خاطرنشان کرد: «تروریسم همچنان به عنوان یک چالش بسیار جدی باقی می‌ماند. این موضوع به اندازه حمله روسیه به اوکراین، و چالش‌های استراتژیکی که توسط جمهوری خلق چین ایجاد شده، توجه ما را به خود جلب می‌کند. سیا همچنان با تمام قوا تهدیدهای جهانی تروریسم را بررسی و با شرکایش برای مقابله با آن‌ها همکاری خواهد کرد.»

کریس استوارت، نماینده جمهوری‌خواه در یوتا و یکی از اعضای اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «دیر است. اما همین که ما در نهایت تمرکز خود را به سمت مردم، منابع، دارایی نظامی و دیپلماسی چین تغییر دادیم، خوب است.»

به گفته هفت تن از افرادی که به این موضوع آگاه هستند اما نخواستند نامشان فاش شود، کنگره آمریکا به آژانس‌های اطلاعاتی این کشور فشار آورده تا چین را در اولویت خود قرار دهند. تخصیص منابع به چین، موجب قطع یا کاهش بودجه دیگر پروژه‌های این سازمان‌های اطلاعاتی شده است، از جمله بودجه مقابله با تروریسم.

این منابع افزودند اگرچه بسیاری از کارهای مربوطه به یادگیری زبان نیاز ندارند اما داخل سازمان سیا، بیشتر افسرها در حال یادگیری زبان چینی هستند و توجه و نقش جدید خود را به سمت این کشور متمرکز می‌کنند.

مقامات آمریکایی تاکید کردند که افسران اطلاعاتی نسبت به چالش‌های جدید آموزش می‌بینند. به گفته افسران سابق، پیشرفت‌هایی که درخصوص مبارزه با تروریسم پس از حادثه ۱۱ سپتامبر صورت گرفت شامل استفاده بهتر از داده‌ها و منابع مختلف اطلاعاتی جهت ساختن شبکه‌ها و شناسایی اهداف نیز برای مقابله با روسیه و چین "سودمند" هستند.

قانون‌گذاران آمریکا اطلاعات بیشتری درباره توسعه فناوری‌های پیشرفته در چین می‌خواهند. در دولت شی جینپینگ، پکن چندین تریلیون بودجه صرف علوم کوانتوم، هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌هایی کرده که احتمالا در جنگ‌ها و ساختارهای اقتصادی نقشی تعیین‌کننده خواهند داشت.

با بروز این تغییر در اولویت‌های آمریکا، کمیته‌های کنگره این کشور تلاش می‌کنند تا نظارت بهتری بر نحوه مصرف بودجه آژانس‌های اطلاعاتی برای مطالعه چین داشته باشند و به دنبال جزئیات دقیقی هستند که نشان دهد هر برنامه اطلاعاتی، دقیقا به چه نحوی به یک ماموریت بخصوص کمک می‌کند.

سازمان سیا سال گذشته میلادی اعلام کرد که دو مرکز ماموریت جدید ایجاد می‌کند، یکی برای چین و دیگری برای فناوری‌های نوظهور. هدف سیا از این کار متمرکز کردن و بهبود جمع‌آوری اطلاعات درباره این مسائل است. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا همچنین تلاش می‌کند تا کارکنان چینی زبان بیشتری استخدام کرده و زمان تایید صلاحیت امنیتی افراد جدید را کوتاه‌تر کند تا فرایند استخدام نیروهای جدید تسریع شود.

در این سازمان، بسیاری از کارکنان در حال یادگیری زبان چینی بوده و به سمت‌های متمرکز بر چین منصوب می‌شوند.

مقامات بیان کردند که کارکنان امنیتی تعلیم داده شده‌اند تا خود را با چالش‌های تازه تطبیق دهند و در پی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، بسیاری از آن‌ها به سرعت به بخش مقابله با تروریسم منتقل شدند. پیشرفت‌های حاصله از فعالیت‌های اطلاعاتی آمریکا در حوزه مقابله با تروریسم - از جمله استفاده بهتر از داده‌ها و منابع مختلف اطلاعاتی برای ایجاد شبکه و شناسایی اهداف - می‌توانند در مقابله با چین و روسیه هم به کمک سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا بیایند.

داگلاس وایز، از مقامات ارشد سابق سیا که معاون عملیات‌های مرکز مقابله با تروریسم این سازمان بود، گفت: ماشین تجزیه‌وتحلیل و هدف‌گیری، فوق‌العاده شده است.

مرکز مقابله با تروریسم سازمان سیا همچنان مایه افتخار بسیاری از افرادی است که معتقدند این سازمان از حملات ۱۱ سپتامبر تا کنون، به تامین امنیت آمریکا کمک کرده است. ماموران سازمان سیا در ۲۶ سپتامبر ۲۰۰۱ وارد افغانستان شدند تا با طالبان مقابله کرده و رهبران القاعده، از جمله اسامه بن‌لادن را بکشند.

۱۳ سال پس از آنکه یک جاسوس دوجانبه ماموران آمریکایی که دنبال الظواهری بودند را فریب داده و در حمله‌ای انتحاری، ۷ تن از آنان را کشت، سازمان سیا او را در حمله‌ای بدون تلفات غیرنظامی کشت.

سازمان سیا همچنین در برخی از تاریک‌ترین نبردها علیه تروریسم حضور داشته است. سیا چندین زندان پنهانی برپا کرد تا مظنونین تروریسم را در آن‌ها نگهداری کند، در حالی که بعضی از آن‌ها به اشتباه بازداشت شده بودند. یک کمیته تحقیقات مجلس سنای آمریکا هم دریافت که سازمان سیا در بازجویی‌های خود از روش‌هایی استفاده کرده که معادل شکنجه هستند. نیروهای ویژه افغان که توسط سازمان سیا تعلیم دیده بودند هم به کشتار غیرنظامیان و نقض قوانین بین‌المللی متهم شدند.

برخی می‌گویند که مقابله با تروریسم باعث شده تا سازمان‌های اطلاعاتی بیش از حد از روش‌های جاسوسی سنتی فاصله بگیرند و شاید بهتر باشد که بعضی از فعالیت‌های سازمان سیا به نیروهای ویژه تحت نظر ارتش آمریکا محول شود.

مارک پولیمروپولوس، یکی از افسرهای عملیاتی سابق سیا و رئیس سابق پایگاه آمریکا در افغانستان گفت که از تمرکز بر مسئله چین و روسیه حمایت می‌کند، اما «نیازی نیست که آنچه باید انجام می‌شد، ناچیز انگاشته شود».

او گفت: برخی می‌گویند که کار ما در مقابله با تروریسم به طریقی اشتباه بود و ما از هدف خود غافل شدیم، اما به یاد بیاورید که در ۱۲ سپتامبر (یک روز پس از حمله به برج‌های دوقلو) مردم چه احساسی داشتند.

وایز گفت، تغییر اولویت سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا از مقابله با تروریسم به مسئله چین و روسیه چندین سال زمان خواهد برد و به صبر و درک این مسئله نیاز دارد که تغییر فرهنگ این آژانس‌ها زمان‌بر است.

او گفت: ما چندین دهه مشغول مبارزه با تروریسم بوده‌ایم. باید برای این تطبیق (با مسائل روز) برنامه‌ای منطقی داشته و اجازه ندهیم که دشمنانمان از فرایند تطبیق آهسته ما سوءاستفاده کنند."

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar