نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
تحلیل ها

رئیسی بر سر مزار هاشمی رفسنجانی

منبع
آرمان ملي
بروزرسانی
رئیسی بر سر مزار هاشمی رفسنجانی

آرمان ملی/متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
 
رئیس‌جمهور و اعضای هیات دولت صبح دیروز (اول شهریور) به مناسبت آغاز هفته دولت، با حضور در حرم مطهر امام خمینی(ره)، با آرمان‌های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و شهدای انقلاب، تجدید پیمان کردند. رئیس‌جمهور و اعضای هیات دولت سپس با حضور بر مزار شهیدان رجایی، باهنر، بهشتی، شهدای دولت و هفتم تیر و نیز گلزار شهدای بهشت زهرا (س) به مقام والای شهیدان نیز ادای احترام کردند. همچنین اعضای دولت بر سر مزار هاشمی رفسنجانی و سید احمد خمینی نیز حضور یافتند.

نظر آیت‌ا... هاشمی درباره رئیسی
روابط رئیسی با آیت‌ا... هاشمی در زمان حیاتشان مثبت بود. پس از آن هم از اظهارات محسن هاشمی فرزند ارشد آیت‌ا... چنین بر می‌آید که روابط حسنه ادامه دارد. در کتاب خاطرات آیت‌ا... هاشمی درباره ابراهیم رئیسی چنین آمده است: « آقای محسن رضایی آمد. عازم کره شمالی است. مشورت کرد و خواست محسن هم همراه او باشد. آقای [ابراهیم] رئیسی دادستان انقلاب آمد. درباره تعزیرات حکومتی و مبارزه با منکرات و اموال توقیفی بلاتکلیف نظراتی داشت و مشورت کرد و به نتیجه رسیدیم. به‌ نظرم آمد عاقل و معتدل است.» 20 دی 95 هم آیت‌ا... رئیسی که در آن زمان تولیت آستان قدس رضوی بود، با بیان این مطلب که پس از رحلت امام عظیم‌الشان(ره) خناسان بسیار تلاش کردند که میان افراد موثر در انقلاب اختلاف ایجاد کنند، تصریح کرد: آیت‌ا... هاشمی یکی از اهداف خناسان برای ایجاد تفرقه در نظام بود، اما آنچه توانست به‌رغم تمام اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت، همواره ایشان را در کنار مقام معظم رهبری قرار دهد، ابتدا تدابیر توأم با بصیرت رهبری معظم انقلاب و سپس محبت، عشق و علاقه وافر آیت‌ا... هاشمی نسبت به معظم له بود.» وی با اشاره به جلسات دوره‌ای آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی با رهبری معظم انقلاب، عنوان کرد: «ایشان به صورت هفتگی یا 15 روز یکبار در جلسات صمیمی که با آیت‌ا... خامنه‌ای داشتند، بسیاری از موارد، مسائل و موضوعات را با رهبری معظم انقلاب در میان می‌گذاشتند و معظم له نیز با سعه صدر گوش می‌دادند و بسیاری از مسائل در همین جلسات حل می‌شد.» رئیسی با تاکید بر این مطلب که دشمنان همواره به دنبال توطئه و ایجاد فتنه در کشور هستند، عنوان کرد: «از همان لحظات ابتدایی که خبر فوت آیت‌ا... هاشمی مخابره شد، رسانه‌های بیگانه شیطنت‌های خود را آغاز کردند و این موضوع برای مسئولان کشور یک درس عبرت است تا بدانند دشمن از هر شرایطی برای توطئه و ایجاد فتنه در کشور استفاده می‌کند؛ اینجاست که دلیل تاکیدات رهبری معظم درباره داشتن بصیرت مشخص می‌شود؛ بصیرت یعنی انسان شرایط کشور را بشناسد و به حیله‌ها و توطئه‌های دشمن آگاه باشد.» از سوی دیگر مشاور رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال 95 درباره نظر آیت‌ا... هاشمی درباره کاندیداتوری حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی یادآور شد: آقای هاشمی گفتند چه بهتر! ایشان هم روحانی و سید هستند از قضا بحث انتخابات هم باز داغ می‌شود و حضور و مشارکت مردم را بیشتر می‌کند. حجت‌الاسلام علی عسگری در پاسخ به این سوال که از صحبت‌های شما اینطور برداشت می‌شود که نظر آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی درباره کاندیداتوری آقای رئیسی مثبت بود آیا همین طور است؟ توضیح داد: بله، تحلیل آقای هاشمی این بود که آقای رئیسی با نامزدی در انتخابات رقیب نسبتا جانداری می‌شوند. اینکه بالاخره انتخابات در هر مقطع و شرایطی باید از نوعی باشد که هم رضایت رهبری را به‌همراه داشته باشد و هم حضور مردم را. عسگری با بیان اینکه حضور مردم و رضایت رهبری از نظر آقای هاشمی دو پایه اصلی برای انتخابات محسوب می‌شدند، تأکید کرد: آقای هاشمی معتقد بود در انتخابات ریاست‌جمهوری که رئیس‌جمهور مستقر یکی از نامزدهاست، نامزدهای جانداری نمی‌آیند و فضای انتخابات از حالت رقابتی خارج و حالت کاهنده پیدا می‌کند بنابراین چه خوب است که آقای رئیسی و دیگران هم بیایند تا فضای انتخابات پر رونق شود.


روابط فرزندان آیت‌ا... با رئیس‌جمهور
پس از ریاست‌جمهوری رئیسی این روابط دچار تغییراتی شد از جمله ممیزی بخش‌هایی از کتاب خاطرات آیت‌ا... هاشمی توسط وزارت ارشاد دولت رئیسی که محسن هاشمی این میزان ممیزی و حذف از «مقدمه و متن و پاورقی» خاطرات اکبر هاشمی رفسنجانی را موجب «آسیب دیدن بخش مهمی از تاریخ انقلاب» دانست. البته پسر ارشد آیت‌ا... هاشمی در مراسم افطار این اقدام را به اطلاع رئیسی رساند و چنین روایت کرد: « در گفت‌وگویی سرپایی و کوتاه به ایشان خبر دادم که برای نخستین بار و پس از 23 سال، خاطرات روزنوشت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی، توسط وزارت ارشاد دولت ایشان دچار ممیزی شده است و لیستی بلند بالا و در حدود صد مورد از مقدمه و متن و پاورقی را برای حذف و اصلاح به دفتر نشر معارف انقلاب به عنوان ناشر این کتاب ابلاغ کرده‌اند که منجر به آسیب دیدن بخش مهمی از تاریخ انقلاب خواهد شد و همانجا نامه‌ای تنظیم و به رئیس دفتر ایشان دادم. اما شاید مهم‌ترین نکته این مراسم، نه سخنان رسمی مطرح شده در نشست و نه گفت‌وگوهای حاشیه آن، بلکه شرایط عجیب و سختی بود که آقای رئیسی در آن قرار گرفته است و این شرایط را به‌خوبی می‌توان در چهره، سخنان و زبان بدن ایشان حس کرد. نام آقای رئیسی از حدود سی سال قبل در خاطرات آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی، ذکر شده است و ایشان به‌عنوان رئیس بازرسی کل کشور دیدارهای زیادی با آیت‌ا... داشته است و همواره آیت‌ا... هاشمی از آقای رئیسی به‌عنوان چهره‌ای معتدل و مثبت یاد کرده است.» بار دیگر محسن هاشمی درباره ممیزی‌ها توضیح داده بود: « در نهایت من جلسه‌ای با آقای رئیسی درباره کتاب‌ها داشتم و گفتم حالا که در قدرت حضور دارید لازم است در ارتباط با سانسورها تدبیرهای خاصی انجام شود.» فاطمه هاشمی دختر ارشد آیت‌ا... هاشمی هم به اعتبار توصیفاتی که رئیسی از پدرش داشت، فرصت را برای طرح نیاز بیماران از رئیس‌جمهور مناسب می‌دید چنانکه رئیس بنیاد امور بیماری‌های خاص از سیدابراهیم رئیسی و وزیر بهداشت دولت سیزدهم خواست حمایت‌های خودشان را از بیماران خاص نه تنها کم نکنند بلکه مشکلات فعلی را هم حل کنند تا این افراد بتوانند زندگی راحت‌تری داشته باشند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره