همشهری/متن پیش رو در همشهری منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

اغتشاشات خیابانی روزهای گذشته که با ورود اغتشاشگران و عناصر بیگانه به آشوب و درگیری کشیده شد خسارات زیادی به بار آورده و جان افراد زیادی را گرفته است. این حوادث در شرایطی در حال رخ دادن است که نیروهای امنیتی با دقت در حال رصد اوضاع هستند و تلاش می‌کنند که با لیدرهای اغتشاشات و افرادی که با سرویس‌های اطلاعاتی و گروهک‌های تروریستی خارجی در ارتباط هستند برخورد کنند. این گزارش آمار خسارات جانی و مالی است که در روزهای گذشته بر کشور تحمیل شد و اقدامات ماموران اطلاعات برای دستگیری مسببان اصلی این حوادث.

آتش زدن بیش از 20بانک
یکی از مراکز مهمی که در این روزها آسیب زیادی دیده بانک‌ها هستند. طبق آمار منتشر شده تا پیش از حوادث زاهدان دست‌کم 17شعبه بانک در سراسر کشور دچار آتش‌سوزی شده است. که 7شعبه در ایلام، 5شعبه در خراسان شمالی، 3شعبه در آذربایجان شرقی و 2شعبه در همدان هستند. علاوه بر آتش زدن این17شعبه بانک خسارت‌های دیگری نیز به سایر بانک‌ها وارد شده که میزان این خسارت 450میلیارد تومان برآورد می‌شود. این آسیب‌ها شامل وارد آمدن خسارت جدی به 284دستگاه خودپرداز، از بین رفتن کامل 188دستگاه دوربین مداربسته، خسارت جدی به 18تابلوی بانک، 323مورد شکستگی شیشه و 11فقره سرقت از بانک‌ها می‌شود. در جمعه گذشته نیز تروریست‌ها دست‌کم3 بانک در زاهدان را به آتش کشیدند که به این ترتیب آمار بانک‌هایی که به آتش کشیده شدند دست‌کم 20بانک خواهد بود.

آسیب به 85 آمبولانس 
هرچند کل حوادث اخیر غم‌انگیز است اما زمانی اندوه این ماجرا بیشتر می‌شود که عده‌ای حتی به آمبولانس‌ها نیز رحم نمی‌کنند. بهرام‌عین‌اللهی، وزیر بهداشت می‌گوید: در شرایطی که کشور با کمبود آمبولانس روبه‌روست، متأسفانه در اغتشاشات اخیر 85آمبولانس صدمه دید و با توجه به اینکه برخی از دستگاه‌های آمبولانس در ناوگان اورژانس کشور فرسوده است، شرایط دشواری ایجاد شده چرا که ما باید به وظیفه ذاتی خود عمل کنیم و امیدواریم که دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم. در اغتشاشات اخیر شاهد مصدوم شدن شماری از کارشناسان اورژانس در تهران، مشهد، بجنورد و دیگر مناطق نیز بودیم. پرسنل اورژانس با وجود همه خطرات در صحنه حاضرند و به وظیفه ذاتی خود عمل می‌کنند.

16شهید امنیت
وقتی روز جمعه اشرار به کلانتری 16زاهدان یورش بردند و قصد تصرف آنجا را داشتند همه نیروها دست به‌دست یکدیگر دادند تا مانع‌شان شوند. 3نفر از این نیروها از جمله شهید سردار هاشمی، معاون اطلاعات سپاه‌پاسداران سیستان‌وبلوچستان در روز جمعه به شهادت رسیدند و شماری نیز مجروح شدند که با شهادت یکی از آنها به نام سعید برهانزهی ریگی، بسیجی اهل سنت در روز گذشته شمار شهدای این حادثه تلخ به 4نفر افزایش پیدا کرد. این در حالی بود که پیش از حادثه زاهدان، دست‌کم 12نفر از نیروهای پلیس و بسیج که برای حفظ امنیت به خیابان‌ها آمده بودند در جریان حمله ناجوانمردانه آشوبگران به شهادت رسیدند که شامل 9نیروی بسیجی و 3نفر ارتشی، پلیس و همیار پلیس بودند. با وجود این با شهادت 4نفر دیگر در درگیری روز جمعه در زاهدان تعداد شهدا به 16نفر افزایش پیدا کرد.

تخریب 30خودروی آتش‌نشانی
عاملان درگیری‌های روزهای اخیر حتی به‌خودروهای آتش‌نشانی نیز رحم نکردند و در این حوادث تاکنون دست‌کم 30خودروی آتش‌نشانی آسیب دیده که بیشتر آنها در تهران بوده است. به‌گفته شهردار تهران، ۲۵دستگاه خودرو آتش‌نشانی شهر تهران دچار آسیب شد که یک دستگاه از این خودروها به‌طور کامل در آتش سوخت. همچنین در زاهدان نیز دست‌کم یک خودروی آتش‌نشانی در آتش سوخت.

تخریب 100دستگاه اتوبوس
درحالی‌که بسیاری از شهرها مخصوصا تهران به‌دلیل افزایش روزافزون جمعیت و کم بودن اعتبارات با کمبود اتوبوس در ناوگان حمل‌ونقل شهری مواجه است. با وجود این کمبود اما در درگیری‌های خیابانی روزهای اخیر، 100دستگاه اتوبوس در نقاط مختلف کشور توسط آشوبگران دچار آسیب شده که تنها 43دستگاه از آنها در پایتخت خسارت دیده است.

خسارت به ۷۰ ایستگاه اتوبوس
علاوه بر اتوبوس‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس نیز در این روزها از حمله اغتشاشگران در امان نماندند و براساس گزارش‌ها ‌ دست‌کم 70ایستگاه اتوبوس در نقاط مختلف دچار خسارت شده‌‌اند.

تخریب ۱۵ خودروی پلیس
براساس گزارش شبکه اطلاع‌رسانی دانا، در روزهای اخیر، خودروهای پلیس نیز از گزند آشوبگران در امان نماندند و آنها دست‌کم به 15خودروی پلیس در شهرهای مختلف آسیب رسانده و برخی از آنها را به آتش کشیدند.

مجروح شدن 185بسیجی
در درگیری‌های اخیر علاوه بر نیروهای انتظامی، نیروهای بسیج نیز در خط مقدم حضور دارند. به همین دلیل است که تاکنون شمار زیادی از بسیجیان جان بر کف هدف حمله قرار گرفته و مجروح شده‌اند. سردار حسن حسن‌زاده، فرمانده سپاه حضرت محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ در این‌باره می‌گوید: در اغتشاشات اخیر، 185نفر از بسیجیان را با قمه و چاقو مورد حمله قرار دادند و حتی جمجمه یکی از بسیجیان را شکستند به‌نحوی که 5نفر از آنها هم‌اکنون در آی.سی.یو بستری هستند.

جان‌باختن 60نفر در سراسر کشور 
چند روز قبل از حادثه جمعه گذشته در زاهدان صداوسیما در گزارشی و با استناد به آمار غیررسمی، اعلام کرد که تاکنون ۴۱ نفر در آشوب‌های اخیر در کشور جان باخته‌اند. به این آمار باید 19جانباخته حادثه روز جمعه در زاهدان را افزود که با این حساب شمار قربانیان حوادث روزهای اخیر به 60نفر می‌رسد. طبق آمارهای رسمی در حادثه زاهدان 19نفر کشته و 21نفر مجروح شدند و حسین مدرس خیابانی، استاندار سیستان و بلوچستان در این‌باره می‌گوید: تروریست‎های تجزیه طلب به‌جز حمله به کلانتری به چند بانک نیز حمله و چند فروشگاه زنجیره‌ای را هم غارت کردند.

خسارت 800میلیاردی با فراخوان‌های اینستاگرامی
بسیاری از تجمعات غیرقانونی اخیر در شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام برنامه‌ریزی می‌شود. به همین دلیل است که این روزها این شبکه با محدودیت‌هایی روبه‌رو شده است. با وجود این برآوردها نشان می‌دهد که فراخوان‌های آشوب اینستاگرامی دست‌کم خسارت ۸۰۰ میلیاردی به همراه داشته است. پایش‌ها نشان می‌دهد در این مدت ۱۴ هزار فراخوان اغتشاش، ۲۴ هزار فریم عکس‌نوشت و فیلم آموزش خشونت خیابانی، ۳۴۰ فیک نیوز و خبر جعلی و بیش از ۱۵ میلیون نشر و بازنشر توسط ۱۷ هزار اکانت جعلی خارجی در اینستاگرام طی ۱۰ روز گذشته برای مخاطبان ایرانی منتشر شده است.

دستگیری 9تبعه بیگانه
سربازان گمنام امام زمان (عج) در وزارت اطلاعات از مدت‌ها پیش در حال رصد شرایط بودند و با برافروخته شدن آتش تجمعات، با حساسیت بیشتری به بررسی شرایط و تحولات پرداختند. آنچنان که در صحنه اغتشاشات یا در پشت صحنه‌های توطئه 9نفر از اتباع بیگانه از اتباع آلمان، لهستان، ایتالیا، فرانسه، هلند و سوئد بازداشت شدند.

92 سلطنت طلب در دام
ماموران وزارت اطلاعات تاکنون موفق به دستگیری92نفر از وابستگان رژیم منحوس پهلوی و از سلطنت‌طلبان نشان‌دار در صحنه‌های اغتشاش و پشت‌صحنه‌ها شده‌اند و بررسی برای دستگیری سایر سلطنت‌طلبان ادامه دارد.

دستگیری 28نفر از اوباش
در درگیری‌های خیابانی اخیر اراذل و اوباش نقش مؤثری داشتند. آنچنان که تاکنون دست‌کم 28نفر از آنان که سابقه‌ زندان، خرید و فروش و مصرف مواد‌مخدر، اوباش‌گری، تجاوز به عنف و... را دارا هستند در صحنه‌ اغتشاشات دستگیر شده‌اند. این گروه از اوباش به نیروهای حافظ امنیت کشور حمله و شماری از آنان را مجروح کرده‌اند. همچنین 2کارگاه تولید کوکتل مولوتف از آنها کشف شده است.

خنثی‌سازی‌ 2مورد خرابکاری در هواپیما
دشمنان در این مدت با انجام خرابکاری در 2هواپیمای مسافربری قصد داشتند 2فاجعه هوایی رقم بزنند. آنها بی‌توجه به جان سرنشینان بی‌گناه هواپیماهای مسافربری با دستکاری در هواپیما قصد داشتند باعث سقوط آنها شوند که با عنایات الهی خنثی شد. آنها همچنین قصد داشتند در یک مرکز حساس صنعتی نیز خرابکاری کنند که این مورد نیز پیش از اجرا خنثی شد.

دستگیری 77نفر از عوامل گروهکی
بازداشت 77نفر از عوامل گروهکی، اعم از مزدوران رسمی گروهک‌های صهیونیستی موسوم به کومله، دمکرات، پاک، پژاک تا تعدادی از کادرهای رده بالای این گروهک‌ها که در دو سوی مرزهای غربی کشور مشغول توطئه علیه مردم مظلوم کردستان بودند، یکی دیگر از اقدامات مهم سربازان گمنان امام زمان(عج) در وزارت اطلاعات است. در میان بازداشت‌شدگان، یک کادر برجسته و عضو مرکزیت یکی از گروهک‌هایی که مقیم اقلیم کردستان عراق است نیز حضور دارد. او آموزش‌های نظامی را در پایگاه‌های آمریکایی ـ صهیونیستی اقلیم مذکور فراگرفته و به‌عنوان فرمانده نظامی شناخته می‌شود. او در حال طراحی، سازماندهی و هدایت هسته‌های آشوبگر برای منطقه غرب کشور بود که طی یک عملیات غافلگیرانه، دستگیر و به محل‌های از پیش تعیین شده منتقل و هم‌اکنون در زندان است.

بازداشت 5 تکفیری
در هفته‌های اخیر 5عضو گروهک‌های تکفیری ـ تروریستی همراه با 36کیلوگرم مواد منفجره که با استفاده از فرصت اغتشاشات، درصدد بمب‌گذاری در محافل مردمی و نیز در جمع آشوبگران و انتساب انفجارها به طرف‌های مقابلِ هریک، برای تشدید نزاع و درگیری طرفین بودند نیز دستگیر شدند. تروریست‌های یادشده علاوه بر طرح ترور یکی از مسئولین ارشد کشور، طرح‌های بمب‌گذاری در یکی از هیأت‌های عزاداری شیراز و در میدان شهدای مشهد را داشتند که با عنایت اهل‌‌بیت(ع) خنثی شدند.

ضرب شست به 49منافق
در روزهای گذشته، 49نفر از عوامل و مرتبطین گروهک منافقین بازداشت شده‌اند. نامبردگان بنا به دستور تروریست‌های آلبانی‌نشین، از تولید اخبار جعلی تحریک‌کننده اغتشاشگران تا سازماندهی ترور و تخریب، جهت‌دهی به شعارها، حضور مستقیم در صحنه‌های اغتشاشات خیابانی و تخریب اموال عمومی، تأمین تجهیزات مختلف برای مقابله با پلیس و مواد محترقه برای به آتش کشیدن اماکن و خودروهای عمومی و شخصی، فعالیت داشته‌اند.

دستگیری 3 بهایی
سازمان جاسوسی بهاییت بنا به دستور مرکزیت مستقر در حیفای اشغالی، ورود پرحجمی به صحنه آشوب و اغتشاش و تشویق به خرابکاری و تخریب اماکن عمومی داشت. بر این مبنا در روزهای اخیر هسته اصلی و سرّی بهاییت شامل 3نفر از سران بهاییت و 2نفر از تیم رسانه‌ای آنها بازداشت شدند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar