آرمان ملی/متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
 
 زمان زیادی از اظهارات میرتاج‌الدینی، نماینده مجلس مبنی بر اینکه «یکبار دیگر یک پاکسازی انقلابی در این مملکت انجام شود» نگذشته بود که روز گذشته حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی نوشت : «دانشگاه را حجامت کنید، وقت پاکسازی دانشگاه‌های نظام اسلامی از استادان و دانشجویان فتنه‌گر فرارسیده است.» آنچه ترقی بیان کرد اذهان رابه سمت انقلاب فرهنگی هدایت کرد که در سال‌های 59 تا 62 اجرا شد. انقلاب فرهنگی ایران به مجموعه‌ای از رویدادهای مرتبط با فرهنگ ایران، آموزش عالی در ایران و آموزش در ایران گفته می‌شود که با هدف پاکسازی استادان و دانشجویانی که «غرب‌زده» به‌شمار می‌رفتند، صورت پذیرفت. نکته قابل توجه آنجاست که برخی اساتید اخراج شده به صداوسیما دعوت می‌شوند. محمد فاضلی و بیژن عبدالکریمی از آن جمله هستند. 
  اساتیدی که اخراج شدند
در سال‌های اخیر هم جریانی در مسیر اخراج اساتید گام برداشته است. به عنوان نمونه ماه‌های پایانی سال 1400 اخباری مبنی بر اخراج دکتر محمد فاضلی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی و دکتر آرش اباذری استاد فلسفه دانشگاه صنعتی شریف در رسانه‌ها منتشر شد که عکس‌‌العمل‌های گوناگونی را در پی داشت. ایسنا نوشت:«انتشار خبر اخراج این افراد با توجه به سوابق و فعالیت‌های برجسته آنان موجی از واکنش کاربران در شبکه‌های اجتماعی را به‌همراه داشته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله توئیتر اسامی آنها به هشتگ‌های ترند تبدیل شده است. کاربری در توئیتر نوشت:  اگر اخراج محمد فاضلی و آرش اباذری با ملاحظات غیر علمی باشد، باید نگران بود.  کاربری دیگر نوشت : آرش اباذری از دانشگاه «جانز هاپکینز» فارغ‌التحصیل شده و به ایران بازگشته است و بی‌شک از برترین اساتید فلسفه است.» پیش از این هم در سال 96 اعتمادآنلاین نوشت: « صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه اعلام کرد: از اینکه حقوق بهمن‌ماه من را پرداخت نکردند متوجه شدم که اخراجم کرده‌اند. این استاد دانشگاه اظهار کرد: من فکر می‌کنم که اگر در این 25 سال در دامداری و مرغداری کار می‌کردم الآن‌شأن بیشتری برایم قائل می‌شدند. رئیس دانشگاه آزاد در آن مقطع با تاکید بر اینکه زیباکلام را اخراج نکرده‌ایم، گفت: «به او اعلام کردیم فعالیتش غیرقانونی است؛ چرا که از دو جا حقوق می‌گیرد.» رهبر البته در 9 اسفند 96 گفت: «هر استادی که بخواهد خدشه‌ای به دین، قرآن و پیغمبر وارد کند را لحظه‌ای تحمل نمی‌کنیم.» در آذر 97 هم حوری دهقان شاد استاد دانشگاه آزاد اسلامی گفته بود: « استاد رسمی با 21 سال سابقه کار است اما بدون ارائه هیچ پاسخی او اخراج شده است. دانشگاه با وجود اینکه حکمی مبنی بر اخراج و قطع همکاری به اینجانب نداده، اما حقوقم را قطع کرده است.» 15 شهریور سال گذشته هم بیژن عبدالکریمی، دانشیار گروه فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال حکم اخراج خود را از این دانشگاه دریافت کرد. در بخشی از این حکم آمده است: «نامبرده فاقد صلاحیت جهت عضویت در هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی است. بنا به این حکم، کد استادی بیژن عبدالکریمی از روز گذشته (شنبه ۱۳ شهریورماه) باطل گردیده و رأی صادره قطعی و لازم الاجراست.» پیش از این افراد، فائزه و فاطمه هاشمی که فرزندان موسس دانشگاه آزاد بودند هم کنار گذاشته شده بودند و همچنین سید محمود علیزاده طباطبایی، محمدعلی بهمنی، همایون یوسفی، گودرز افتخار جهرمی و محمد دادگران و دیگر اساتید  دانشگاهی از هیات‌های علمی و تدریس در دانشگاه آزاد اخراج شدند. 
  اشتباه محاسباتی است 
تقی آزاد ارمکی جامعه‌شناس و استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در واکنش به اخراج اساتید دانشگاهی و پیامدهای آن در جامعه بیان کرد: اخراج استاد از دانشگاه یک اشتباه محاسباتی است که هر گروه سیاسی مرتکب می‌شود.. وی در ادامه افزود: در دوره اصولگرایی امروز و پیشین این اشتباه محاسبانی بیشتر دیده می‌شود، آنها تلاش دارند یک نوع همرنگی و هم صدایی شکل بگیرد. این یک اشتباه محاسباتی بوده، هست و ادامه پیدا خواهد کرد.» سال 1400 احمدی‌نژاد هم گفته بود: «شنیده‌اید که استاد دانشگاه چند ده ساله را اخراج می‌کنند! آقای فاضلی، آقای اباذری، آقای امیدی را اخراج می‌کنید!؟ آیا اگر همه استادان دانشگاه و همه معلمان اخراج شوندمشکل حل می‌شود؟ قبل از انقلاب، امام در پاریس صحبت کردند و گفتند در جمهوری اسلامی که ما می‌خواهیم درست کنیم، حتی کمونیست‌ها هم آزادند که نظراتشان را بیان کنند، در دانشگاه به آنها کرسی می‌دهیم که بیایند و حرف‌هایشان را بزنند. حالا اینها که کمونیست نیستند، اخراجشان می‌کنید، کمونیست هم باشند نباید اخراجشان کنید.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar