شرق/متن پیش رو در شرق منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

تیم ملی فوتبال ایران در دومین بازی از رقابت‌های جام جهانی 2022 قطر  جمعه، باید به مصاف ولز برود تا شاید بازی مرگ و زندگی‌اش در جام جهانی را تجربه کند. مثل انگلیس، ایران و ولز هم در هیچ مسابقه رسمی تا به حال به مصاف هم نرفته‌اند و این بازی اولین دیدار رسمی آنها خواهد بود که قرار است در جام جهانی رقم بخورد. البته دو تیم پیش‌تر در یک دیدار تدارکاتی که مربوط به سال‌های بسیار دور است با هم مصاف کرده‌اند. این موارد ولی چندان تأثیری در حال و روز کنونی دو تیم نخواهد داشت، به ویژه ایران که بازی نخست را بدجور مقابل انگلیس واگذار کرده و حالا قعرنشین گروه دوم رقابت‌های جام جهانی است. برخلاف شاگردان کی‌روش، تیم ولز از بازی نخست با امتیاز بیرون آمده و مقابل آمریکا یک – یک کرده است. همین دو نتیجه خیلی زود کار ایران در این گروه را به مرگ و زندگی کشانده است. در واقع ایران اگر در این بازی ببازد، یکی از اولین حذف‌شده‌های جام جهانی لقب خواهد گرفت. این تیم که در جام جهانی قبلی با چهار امتیاز فرصت صعود نداشته، طبیعی است که حتی اگر در دیدار آخرش برابر آمریکا را برنده شود ولی به ولز ببازد، با سه امتیاز راه به جایی نخواهد برد. البته که این یک روی سکه است و ایران هنوز دو معادله بدردبخور پیش‌رو دارد. اول اینکه بازی را برنده شود؛ اگر چنین شود بازیکنان تیم ملی از لحاظ روحی و موقعیت در جدول بهبود و رشد پیدا خواهند کرد و بدیهی است که انگیزه‌شان برای بازی آخر هم چند برابر می‌شود. حتی کسب تساوی در این بازی هم باز شانس را به ایران می‌دهد. اگر ایران با ولز مساوی کند و آمریکا در دیدار برابر انگلیس بازنده باشد، آن وقت ایران هم‌امتیاز با آمریکا می‌شود. سرنوشت صعود به این ترتیب به روز آخر کشیده خواهد شد که ایران و آمریکا با یکدیگر و ولز و انگلیس هم با هم مسابقه خواهند داد. با فرض شکست احتمالی ولز برابر انگلیس در روز پایانی، ایران فرصت خواهد داشت تا با شکست‌دادن آمریکا در روز سوم، با چهار امتیاز به عنوان تیم دوم راهی دور دوم شود.

بدیهی است که اینها همه گمانه‌زنی است و باید بازی به بازی پیش رفت. وقتی هم صحبت از بازی می‌شود مسئله و دغدغه همین تیم ولز با ستاره‌ای همچون گرت بیل است. با توجه به ترکیب نامناسبی که کارلوس کی‌روش در دیدار نخست برابر انگلیس داشت، انتظار می‌رود که در بازی دوم تغییرات مهمی در ترکیب صورت بگیرد. جدی‌ترین تغییر حضور دروازه‌بانی جدید در تیم ملی است. علیرضا بیرانوند دروازه‌بان اصلی ایران در دیدار برابر انگلیس در همان دقایق نخست مصدوم شد و از بازی بیرون رفت. بینی علیرضا بیرانوند شکسته و او تمرین روز گذشته را هم از دست داده است. اگر او می‌خواهد بازی کند باید حتما با نقاب باشد ولی مسئله اینجاست که نقاب سایز صورت بیرانوند باید سفارش داده شود و بعید است به‌موقع آماده شود. جانشین او یعنی سیدحسین حسینی هم روز خوبی را سپری نکرد و روی کاغذ شانسی برای قرارگرفتن در ترکیب نخواهد داشت. به این ترتیب به نظر می‌رسد فرصت به امیر عابدزاده می‌رسد تا از همان ابتدا به عنوان دروازه‌بان اصلی برابر ولز به میدان برود. در خط دفاعی هم انتظار می‌رود تغییراتی صورت بگیرد. روزبه چشمی و مجید حسینی در بازی برابر انگلیس روز کابوس‌واری داشتند و بدیهی است اگر کی‌روش در پی ترمیم این نقطه باشد باید تغییراتی اعمال کند. این موضوع شامل خط میانی هم می‌شود جایی که هافبک دفاعی تیم، علی کریمی، در بازی مقابل انگلیس فروغی نداشت. شاید حضور مجدد سعید عزت‌اللهی در ترکیب در این نقطه از زمین کارگشا باشد. نهایتا علامت سؤال بزرگ هم مربوط به تغییرات در خط حمله ایران است. کی‌روش در بازی نخست تیم ملی را با سیستم 1-4-5 راهی زمین کرده بود ولی اگر می‌خواهد شانسی برای بقا در این جام داشته باشد، نیاز است تیم را هجومی‌تر کند. وقتی صحبت از هجوم می‌شود، اسم سردار به میان می‌آید. او از کمند مصدومیت رها شده و حالا فقط منتظر حضور در ترکیب اصلی است. اگر او برسد، مهدی طارمی و علیرضا جهانبخش به عنوان وینگر، عناصر خطرناک ایران در خط حمله خواهند بود.

واژه جدید در ادبیات کی‌روش؟
تیم ملی فوتبال ایران در شرایطی باید فردا دومین دیدارش در جام جهانی را مقابل ولز برگزار کند که شرایط تقریبا پیچیده‌ای بر اردو حاکم است. شکست سنگین تیم ملی در دیدار نخست مقابل انگلیس، از لحاظ روحی بازیکنان و اعضای کادر فنی را تحت فشار قرار داده و به نظر می‌رسد برای هضم آن شکست عجیب، نیاز به کسب یک برد شیرین برابر ولز است تا قطار تیم ملی در جام جهانی 2022 روی ریل برگردد. البته هم بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران و هم کارلوس کی‌روش به خوبی می‌دانند این برگشت کار دشواری است. همان‌طور که انتظار می‌رفت اتفاقات رخ‌داده در ایران روی کار تیم ملی تأثیر مستقیم گذاشته و بازیکنان تمرکز و آمادگی لازم برای حضور در جام جهانی را نداشتند. شاید به همین دلیل است که کارلوس کی‌روش، مرد اول نیمکت ایران در قطر، این روزها بیش از هر زمان دیگری از واژه «دشمن» استفاده می‌کند؛ واژه‌ای که معمولا در ادبیات او به ندرت آن هم با چنین حجم بالایی مورد استفاده قرار می‌گرفت. کی‌روش روز گذشته در تمرین شبیه‌سازی برای دما و زمان بازی برای تقابل با ولز، قریب به چهار دقیقه روبه‌روی خبرنگاران حاضر در کمپ الریان قطر قرار گرفت و در دو بخش صحبت‌هایش را مطرح کرد. بخش نخست حرف‌های او درباره اتفاقات بازی انگلیس بود و بخش دوم، انتقاد از یکی از رسانه‌ها که ترکیب تیم ملی مقابل انگلیس را صبح روز بازی با این تیم فاش کرده بود. کی‌روش صراحتا از اینکه کسی در مجموعه‌اش اخبار داخلی را فاش کرده ناراحت بود. با این حال، در همان دو دقیقه نخست اتفاق عجیبی رخ داد و سرمربی پرتغالی تیم ملی در عرض قریب به 60 ثانیه، پنج بار از کلمه «دشمن» استفاده کرد. او ابتدا درباره بازی با انگلیس حرف زد و گفت: «از حمایت‌های شما تشکر می‌کنم. هیچ‌وقت علاقه نداریم داخل زمین باشیم، اما نتوانیم افتخاری برای هواداران خودمان کسب کنیم. نتیجه‌ای که به دست آمد باعث می‌شود از این نتیجه بیاموزیم. انگلیس احتمالا اکنون یکی از نامزدهای قهرمانی جام جهانی است. باید با رفتار و رویکرد مناسب روحی و ذهنی درون زمین باشیم و خودمان باشیم».

از این بخش به بعد صحبت‌های کی‌روش مربوط به تأکید فراوان روی کلمه «دشمن» است: «همان‌طورکه دیروز هم گفتم، بازیکنان تیم ملی دشمنان ما نیستند، [تأکید می‌کند] دشمن ما نیستند. به کسانی که می‌خواهند بازیکنان را تبدیل به دشمنان کشور کنند، تبریک می‌گویم چون کارشان را درست انجام دادند. اطمینان دارم اکثر مردم ایران می‌دانند که این بازیکنان در طول سال‌های طولانی، باعث شادی و افتخار آنها شدند. می‌خواهم این نظریه را که بازیکنان تیم ملی دشمنان ما هستند، تخریب کنم و با آن بجنگم، دشمنان ما کسانی هستند که تلاش کردند تمرکز ما را بر هم بزنند. کسانی که فکر می‌کنند دیدار مقابل تیم‌هایی چون انگلیس و پرتغال در جام جهانی مانند پلی‌استیشن است. به افرادی که این کار را انجام دادند؛ تبریک می‌گویم و به‌نظرم آنها باید از خودشان راضی باشند».

به نظر می‌رسد اشارات متعدد کی‌روش به دشمن مربوط به اتفاقات یکی دو ماه گذشته در ایران است. او یک روز قبل از گفت‌وگوی اخیرش، فیلمی در اینستاگرام منتشر کرد و با نشان‌دادن بخشی از الفاظ نادرست خطاب به بازیکنان تیم ملی، خیلی کوتاه نوشت که «بازیکنان تیم ملی دشمن ما نیستند». تأکید کی‌روش روی این کلمه مشخص می‌کند که اتفاقات اخیر و نگاهی که در فضای مجازی به بازیکنان تیم ملی شده، تمرکز آنها را به هم زده است. کی‌روش این موضوع را دلیل اصلی ناکامی بازیکنانش در دیدار نخست می‌داند و به همین دلیل است که مدام روی کلمه «دشمن» تأکید دارد. اینکه چقدر ایده کارلوس برای استفاده از این واژه صحیح باشد یا اینکه تحلیل‌هایش در این زمینه درست باشد، چندان مشخص نیست ولی به نظر می‌رسد سرمربی تیم ملی ایران در تلاش است تا بخشی از فشارهای موجود روی بازیکنانش را در آستانه بازی حساس با ولز بردارد. احتمالا از این به بعد بازیکنان تیم ملی دیگر چندان خودشان را درگیر چنین مواردی نکنند تا اگر حساسیتی به وجود بیاید، همین سرمربی بتواند آنها را مدیریت کند. با این حال، این موارد و ادبیات جدید، بخشی از اتفاقات این روزهای تیم ملی است چون فعالیت بیشتر کارلوس کی‌روش که در فضای مجازی صورت گرفته و انتشار چند پست خبرساز، حالا انتقادها را متوجه این مربی کرده و او هم چندان از همان فضایی که بازیکنان تیم ملی قبل از شروع جام جهانی در آن قرار گرفته بودند، در امان نمانده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar