ایران/ « تشکیل دولتی فاشیستی‌تر از همیشه » عنوان یادداشت روزنامه ایران به قلم ریچارد سیلور اشتاین و ترجمه وصال روحانی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

همه مخالفت‌های امریکا با اقدامات افراطی «نتانیاهو» صوری است

بنیامین نتانیاهو پس از پیروزی اخیرش در انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی مشغول تشکیل کابینه‌ای است که فاشیستی‌تر از تمامی دولت‌هایی است که او در دوران‌های زمامداری 15 ساله قبلی‌اش تشکیل داده بود.
دو وزیر پیشنهادی نتانیاهو پیشینه زندانی شدن یا ارتکاب به قتل‌های گسترده علیه فلسطینی‌ها را دارند. همه انتخاب‌های سال‌های دور نتانیاهو هم آدم‌هایی افراطی و راستگرا بوده‌اند ولی او این بار رادیکال‌ترین گزینش‌ها را داشته است این را بخصوص می‌توان در انتخاب بزال اسموتریچ، رهبر حزب تندرو موسوم به زیونیسم (صهیونیسم) و همچنین ایتامار بن گویر سرکرده حزب موسوم به «قدرت یهود» مشاهده کرد. قرار است بن گویر که سابقه‌ای طولانی در نسل‌کشی و ترور فلسطینی‌ها دارد، به عنوان وزیر اطلاعات و امنیت به کابینه جدید نتانیاهو بپیوندد و اسموتریچ هم در حالی گزینه اداره وزارت دفاع است که اخیراً به سبب جابه‌جا کردن بدون اجازه چند خودرو بزرگ حامل مواد منفجره توسط دولت تل‌آویو بازداشت و از مقابل چشم‌ها دور شد. اسموتریچ قصد داشت با آن ادوات عظیم جنگی روبه‌روی گروه‌های مقاومت فلسطینی‌ بایستد که با روند تصرف مواضعی تازه در کرانه غربی و شهرک‌سازی‌های غیرقانونی در آنجا به مخالفت برخاسته و اشغالگران صهیونیستی را به عقب رانده بودند.
جنایت‌های بدون پیگرد
شکی نیست که همین شهرک‌نشینان قانون‌شکن بیشترین شادمانی را بابت روی کار آمدن عناصری بسیار تندرو در کابینه تازه نتانیاهو دارند. زیرا خانه‌های آنها در سرزمین فلسطین را برایشان حفظ می‌کنند و از آنان در قبال اقدامات جبرانی گروه‌های مقاومت به محافظت می‌پردازند. دولت نتانیاهو لایحه‌ای را به مجلس رژیم صهیونیستی برده که هر اقدام تهاجمی بعدی دولت را در راه تسخیر اراضی تازه‌ای  در نوار غزه بدون رجوع به آرای نمایندگان مجلس میسر و قانونی می‌کند و «کنست» قادر به رأی‌گیری مؤثر از نمایندگان در خصوص آن نیست. این امر سفاکان رژیم صهیونیستی را قادر می‌سازد به بهانه شتاب الزامی برای عقب راندن گروه‌های مقاومت هر جنایتی را مرتکب شوند بدون اینکه پیگردی قضایی بر آن متصور و قابل اجرا باشد.
امریکا؛ از ظاهر تا باطن
در چنین فضایی فقط امریکا شریک اول اسرائیل و بواقع دولت خط‌ دهنده به رژیم نامشروع تل‌آویو است که می‌تواند کمی تا قسمتی از حجم عملیات افراطی جدید توسط دولت در دست تشکیل نتانیاهو را بکاهد اما از یک سو حواس جو بایدن این روزها مشغول مسأله جنگ روسیه – اوکراین است و از جانب دیگر همچنان روی هماوردی بزرگ اقتصادی‌اش با چین متمرکز است. کاخ سفید البته مدعی شده، به نتانیاهو هشدار داده از هرگونه افراط‌گرایی در تشکیل کابینه جدیدش پرهیز و منطقه خاورمیانه را از آنچه هست، ملتهب‌تر نکند اما این یک ادعای غیرواقعی است و دولت جو بایدن در دل از هر گونه عقب‌نشینی گروه‌های مبارز فلسطینی از مواضع بر حق خویش استقبال می‌کند زیرا اقدامات جبرانی و حملات همین گروه‌ها است که برخی سربازان جنایتکار صهیونیستی را به سزای اعمالشان رسانده و امکان خواب خوش را هم از سربازان پرتعداد امریکایی که در زمین و دریا مستقر و مشغول تشکیل حفاظ‌های امنیتی برای متجاوزان صهیونیستی هستند، گرفته است.
وقتی «اف بی‌ ای» هم ساکت شد
یک سند روشن از بی‌تفاوتی امریکا در قبال جان‌های با ارزش ستانده شده توسط گروه‌های تروریستی اسرائیلی، به شهادت رسیدن چندی پیش شیرین ابوعاقله روزنامه‌نگار متعهد زن فلسطینی به دست این گروه‌ها و عکس‌العمل‌های صوری دولت جو بایدن در خصوص آن بوده است. وقتی اعتراضات جامعه جهانی به این قتل آشکار و بی‌شرمانه اوج گرفت، بایدن مجبور شد دستور یک بررسی دقیق و تهیه گزارش را در این خصوص به وزارت دفاع امریکا بدهد اما از یک سو آنتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا در اظهاراتی درگذشت ابوعاقله را یک رویداد تصادفی و غیرسازماندهی شده نامید و از سوی دیگر مسئولان دفتر بایدن به بهانه مشغول بودن وی به تبعات حساس بحران اوکراین به درخواست‌های خانواده ابوعاقله برای ملاقات با بایدن و بیان واقعیات برای او به‌طور حضوری پاسخ منفی دادند. این در حالی است که تحقیق‌های پرتعداد صورت گرفته توسط نهادهای متفاوت و مستقل این نکته را به اثبات رسانده که ابوعاقله در اقدامی طراحی شده توسط تک‌تیراندازان رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده و نه براثر عبور تصادفی از یک خیابان تحت معارضه و اصابت گلوله‌ای بر حسب اتفاق به وی.
بایدن وقتی متوجه شد بی‌تفاوتی‌هایش نسبت به این واقعه جامعه جهانی را بیش از پیش علیه وی به حرکت درآورده است، به ناچار و در اقدام صوری دیگری از اف بی ‌ای خواست به این مسأله ورود و در این زمینه اقدام کند ولی دولت تل‌آویو این اقدام او را نیز بی‌اثر ساخت و از طریق بنی گانتس، وزیر دفاع این رژیم هر گونه دخالت در امور داخلی اسرائیل را غیرقانونی خواند و مدعی شد نه امریکا و نه هیچ کشور دیگری حق اظهار نظر رسمی در این خصوص را ندارند و پس از آن حرکتی از سوی اف بی ‌ای هم مشاهده نشد.
آنها گوش شنوایی ندارند
با این اوصاف خوش‌خیالی صرف است اگر تصور نشود امریکا مخالفتی واقعی و مؤثر با تشکیل دولتی رادیکال‌تر از همیشه توسط نتانیاهو خواهد داشت. حتی اگر این مخالفت واقعی می‌بود، نتانیاهو و جمع جنایتکاران وابسته به وی گوش شنوایی برای این امور ندارند و راه خود را می‌روند. از این طریق البته ظلم رژیم کودک‌کش تل‌آویو در قبال ملت آواره شده فلسطین شدت خواهد گرفت اما به گمان، دست‌های آلوده سران این رژیم غاصب و حامیان خاموش آنها به سرکردگی امریکا هم بیش از پیش رو خواهد شد.


منبع:  Middle East Eye

 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar