شرق/متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
 
 صحرا رضایی دانشجوی افغانستانی دانشگاه علامه طباطبایی است که از ۲۶ آبان،دیگر از او خبری نیست. این دانشجو برای گرفتن ویزای تمدیدشده خود در دانشگاه حاضر بوده و از ساعت ۱۲ ظهر آن روز دیگر تلفن خود را جواب نداده و حالا طبق پیگیری وکیل این خانواده همچنان اطلاعی از این دختر در دست نیست و امید است با همکاری دستگاه قضا خبری حاصل شود.

رضا شفاخواه وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای مرکز و وکیل خانواده صحرا رضایی دانشجوی اتباع دانشگاه علامه طباطبایی، از ماجرای مفقودی این دختر ۲۲ساله به «شرق» می‌گوید: مسئله الان این است که نمی‌دانیم صحرا رضایی بازداشت شده یا نه، طبق گفته خانواده صحرا رضایی ۲۶ مهر ماه در ساعت ۱۲ ظهر آخرین تماس تلفنی را با خواهرش داشته. این دختر دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی است و آن روز رفته بوده تا ویزای تمدیدشده خود را از دانشگاه بگیرد. چون الان چند سالی است که دانشگاه‌ خودش برای دانشجوهای مهاجر ویزا را تمدید می‌کند. در واقع پیگیری این موضوع را خود دانشگاه انجام می‌دهد، حال صحرا رضایی هم ۲۶ مهر دقیقا همان روزی که بهادری‌جهرمی سخنگوی دولت برای گفت‌وگو با دانشجویان به دانشگاه رفته بوده، برای گرفتن پاسپورت خود در دانشگاه حاضر بوده که دیگر از ساعت ۱۲ ظهر گوشی خود را جواب نمی‌دهد و گوشی‌اش خاموش می‌شود، تا الان هم در دسترس نیست.

شفاخواه اضافه می‌کند: ما هر کجا که شما فکر کنید مراجعه کردیم، اصلی‌ترین جایی که باید مراجعه می‌کردیم، دایره نظارت بر متهمان امنیتی است که هر کسی در استان تهران توسط هر نهادی بازداشت شود اسم و پرونده‌اش در این دایره وجود دارد. در این دایره نظارت، با بند ۲۰۹ تماس گرفتند، با وجود اینکه این بند اطلاعات بازداشتی‌های خود را به هیچ‌کس نمی‌دهد، اما به دایره نظارت جواب می‌دهند، که در این رابطه گفتند اصلا چنین شخصی اینجا نداریم، حتی با شماره پاسپورت هم پیگیری کردند و گفتند این مشخصات را اینجا نداریم.

این وکیل اشاره می‌کند: با پیگیری ما تا الان این دختر ۲۲ساله در هیچ‌کدام از زندان‌های تهران نبوده است. ما در دادسرای جنایی هم شکایت کردیم، آنجا پرونده تشکیل شده، در آگاهی شهر قدس قلعه‌حسن‌خان، نامه برای پیگیری از پزشکی قانونی، سردخانه، بیمارستان و بهشت زهرا دادند که خانواده همه اینها را رفته و پیگیری کرده، اما هیچ اثری از صحرا رضایی نبوده است. حالا ما باید دوباره پیگیری از این اماکن را تکرار کنیم، چون شاید لیست‌ها به‌روز شده باشد.

شفاخواه درباره پیگیری از دانشگاه می‌گوید: یکی از مسئولان دانشگاه اطلاع داده بود که ما خبر داریم صحرا رضایی بازداشت شده ولی پیگیری‌های ما از این شخص بی‌نتیجه ماند و احتمالا خبر آن مسئول موثق نبوده است.

ایشان ادامه می‌دهد: همچنین خود دادیار نظارت بر زندان اوین که برای جرائم امنیتی فعال است، با وجود آنکه مستقیم از بند ۲۰۹ پرسید و آنها سرچ کردند و گفتند چنین شخصی را اینجا نداریم، به من گفتند به دادسرای جنایی بروم و از آنجا برای بند ۲۰۹ نامه بگیرم تا به صورت مکتوب جواب استعلام را بگویند.

این وکیل در مورد وضعیت جسمی صحرا اضافه می‌کند: باید این نکته را هم یادآوری کنم که صحرا رضایی بیماری قلبی شدید دارد، یعنی قلبش سوراخ بوده و خیرین به واسطه کمک درمان، با این خانواده آشنا شدند و بعد هم کمک‌هزینه تحصیل او را بر عهده گرفتند؛ بنابراین نگرانی برای سلامت جسمانی صحرا رضایی هم وجود دارد. هدف ما این است که با توجه به بیماری قلبی‌ای که دارد خبری  از این دختر برسد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar