اعتماد/متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

تورم اجاره مسکن در یک ماه نزدیک به 4 درصد و بهداشت و درمان بیش از 4 درصد رشد کرده است

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد: در آبان امسال، هزینه‌های مربوط به درمان و مسکن بیشترین افزایش را نسبت به ماه قبل ثبت کرده‌اند و در این میان خانوارهای روستایی بیش از خانوارهای شهری در معرض افزایش هزینه‌ها بوده‌اند. در میانه پاییز 1401، تورم ماهانه تقریبا با یک واحد درصد کاهش به 2.1 درصد رسید. در کنار این افت، تورم نقطه‌ای نیز کاهشی 0.5 واحد درصدی داشته و به 48.1 درصد تنزل پیدا کرده است. همسویی دو شاخص به نوعی نشان می‌دهند وضعیت کلی تورم در کشور روندی کاهشی را در نیمه خزان داشته، اما تفکیک اجزای شاخص قیمت مصرف‌کننده به دو بخش مهم نشان‌دهنده رکوردهای بی‌سابقه بوده است؛ اجاره و بهداشت و درمان. در میان اقلام غیرخوراکی، هزینه‌های بهداشت و درمان در کل کشور در آبان 4 درصد نسبت به مهر افزایش داشته که این افزایش باز هم در میان خانوارهای روستایی بیشتر بوده و به 4.3 درصد رسیده است. هزینه‌های مسکن و اجاره نیز وضعیت مشابهی دارد. به گونه‌ای که افزایش هزینه‌های اجاره در کل کشور و در میان خانوارهای شهری 3.7 درصد بوده اما در میان خانوارهای روستایی 4 درصد است. همچنانکه هزینه‌های آموزش، پوشاک و تفریح و فرهنگ نیز در میان خانوارهای روستایی افزایش بیشتری داشته است. تورم 3.7 درصدی اجاره در آبان ماه، دومین رکورد را در میان گروه‌های اصلی تورم این ماه به جای گذاشته است. ضمن اینکه تورم نقطه‌ای 39.1 درصدی اعلام شده از سوی مرکز آمار در بخش اجاره مسکن، از ابتدای سال 1391 تاکنون سابقه نداشته و همچنان شیب صعودی به خود گرفته است. رشد بالای قیمت اجاره در عین حال تورم بخش مسکن را نیز به بالاترین سطح یک دهه ارتقا داده که نشان از بیشترین رشد قیمت‌ها در این حوزه داشته است. در کنار رکوردزنی بخش اجاره، تورم بهداشت و درمان نیز به سطح بالایی رسیده است. برخی کارشناسان مسکن می‌گویند رشد قیمت‌ها در مسکن با فاصله‌ای مشخص، حالا به شاخه اجاره رسیده و نشانه بیشترین فشار قیمتی سالانه بر مستاجران است.

روندی که تداوم دارد
این روندی است که از ابتدای امسال، برای تورم اجاره‌بها شکل گرفته است. سال 1401 با تورم ماهانه بیش از 2 درصد برای بخش مسکن شروع شد. مقایسه این تورم با فروردین سال‌های گذشته نشان می‌دهد هیچ‌گاه تورم این ماه در یک دهه اخیر به این اندازه بالا نبوده است. خرداد ماه امسال نخستین نشانه‌های تورم عجیب و غریب در بخش اجاره دیده شد. تورم اجاره در این ماه به بالاترین سطح در چهار ماه گذشته خود رسید و 3 درصد ثبت شد.   تورم بخش مسکن در تیرماه سال جاری بر اثر رشد بی‌سابقه اجاره به بالاترین سطح یک دهه رسیده و بیشترین سهم را در بالا بردن تورم نقطه‌ای در آن ماه داشته است. در تیرماه امسال، تورم نقطه به نقطه اجاره‌بها، به 31.4 درصد رسیده و در کنار بخش مسکن رکورددار یک دهه بوده است. بانک مرکزی نیمه شهریور ماه امسال گزارش داد که تورم ماهانه اجاره نقاط شهری در مرداد امسال برابر با 4.7 درصد ثبت شده و به بالاترین سطح 6 ماه رسیده است. تورم اجاره در پایان تابستان 1401 بالانشینی خود را تمدید کرد. این شاخص در تهران و نقاط شهری شهریور ماه تقریبا در سطح 4.6 درصد بوده که هم‌ارز با مرداد بالاترین سطح تورم ماهانه اجاره در سال جاری بوده است. سرایت رکورد تورم اجاره به این ماه را برخی در ادامه رونق فصلی این بازار در پایان تابستان می‌دانستند. اما همزمان با تورم عمومی و تورم بخش مسکن رخ داده، در میانه‌های پاییز، روند رو به رشد تورم اجاره ادامه یافته است.  بانک مرکزی به تازگی در گزارشی که از وضعیت شاخص‌های کلان اقتصادی منتشر کرده عنوان می‌کند که رشد نقدینگی در مهر ماه معادل 1.5 درصد بوده و سطح نقدینگی به 5 هزار و 677 هزار میلیارد تومان رسیده و به گفته بانک مرکزی این کمترین رشد ماهانه در یک‌سال و نیم گذشته است. این خبر خوبی است. اما باید بدانیم که در همین آمارها آمده که رشد پایه پولی دیگر شاخص پولی مهم، روندی عکس را طی کرده و با ثبت رشد ماهانه ۳.۲۱ درصدی، بیشترین رشد در ۷ ماه ابتدایی سال را رقم زده است. در واقع «هسته تورم‌ساز» در اقتصاد ایران همچنان به کار خود ادامه می‌دهد و اتفاقا با رشد ماهانه نزدیک به 4 درصدی فضای خلق پول پرقدرت را افزایش می‌دهد. در چنین شرایطی، امیدوار بودن به ایست و کاهش تورم اجاره‌بها که دنباله‌روی تورم عمومی است؛ چندان چشم‌انداز درستی به نظر نمی‌آید. 

رکوردزنی در تورم بهداشت و درمان
در عین حال باید توجه شود تورم بهداشت و درمان با 4 درصد رکورد‌دار بیشترین افزایش در تورم آبان ماه بوده است. بررسی سالانه این گروه نیز نشان می‌دهد تورم نقطه‌ای بهداشت و درمان در آبان 1401 برابر با 41.5 درصد بوده که در یک‌سال گذشته بی‌سابقه بوده و در 10 سال اخیر در زمره بالاترین رکوردها قرار داشته است. پیش از این با شیوع کرونا این شاخص سیری صعودی به خود گرفته بود و اکنون که به نوعی این ویروس در کشور کنترل شده، هنوز هم در حال افزایش است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar