اعتماد/متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان در اقدامی جدید ژنرال عاصم منیر را به عنوان رییس جدید ارتش پاکستان معرفی کرد. به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری رویترز، این انتصاب می‌تواند تاثیری حیاتی بر آینده دموکراسی شکننده پاکستان داشته باشد و اینکه آیا روابط با هند بهبود می‌یابد یا خیر.


نقش ارتش در پاکستان
در جریان این ۷۵ سال از زمان استقلال و تشکیل پاکستان، ارتش سه بار در این کشور به قدرت رسیده و برای بیش از سه دهه بر پاکستان حکومت کرده و در این بین سه بار با هند وارد جنگ است. حتی زمانی که یک دولت غیرنظامی در پاکستان به قدرت می‌رسد، ژنرال‌های ارتش نفوذ چشمگیر خود بر مسائل امنیتی و امور خارجه را حفظ می‌کنند.


عاصم منیر کیست؟
ژنرال عاصم منیر جایگزین ژنرال قمر جاوید باجوا خواهد شد که اواخر این ماه پس از یک دوره شش ساله بازنشسته می‌شود. منیر در منطقه‌ای که مورد مناقشه با هند است و هم‌‌مرز با چین و عربستان سعودی است، خدمت کرد. وی سپس در سال ۲۰۱۷ میلادی ریاست سازمان اطلاعات ارتش (ام‌آی) و پس از آن در سال ۲۰۱۸ میلادی ریاست سرویس‌های اطلاعاتی (آی‌اس‌آی) را که دو تا از بانفوذترین آژانس‌های اطلاعاتی این کشور هستند، برعهده داشت. وی تنها پس از هشت ماه به درخواست عمران خان، نخست وزیر وقت پاکستان از ریاست سرویس‌های اطلاعاتی برکنار شد. هیچ دلیلی برای این برکناری اعلام نشد. دو منبع در حکومت پاکستان در گفت‌وگو با تلویزیون آمو ادعا کردند که عاصم منیر در همان زمان به علت آنکه پرونده‌های «فساد مالی» «بشرا بی‌بی»، همسر عمران خان را با او در میان گذاشته بود، برکنار شد. ژنرال منیر سابقه نمایندگی از ارتش پاکستان در عربستان سعودی و رابطه نزدیک با این کشور را نیز دارد.ژنرال منیر در حال حاضر به عنوان فرمانده کل ارتش در امور تامین تسلیحات و تدارکات خدمت می‌کند.


چرا رییس ارتش پاکستان در جهان مهم است؟
فرمانده ارتش پاکستان در مدیریت خطرات درگیری با هند در مرز شرقی کشور نقش کلیدی ایفا کرده در حالی که به بی‌ثباتی و اختلافات با افغانستان نیز در مرز غربی کشور رسیدگی می‌کند.
بسیاری از کشورهای جهان از جمله امریکا و چین به خاطر موقعیت استراتژیک پاکستان در یک منطقه ناآرام و خط ساحلی نزدیک به خطوط کشتیرانی که در خلیج فارس خدمت می‌کنند، روابط مستقیمی با ارتش این کشور دارند.دولت‌های خارجی هر از گاهی امنیت زرادخانه اتمی در پاکستان را که شامل موشک‌های دوربرد است، زیر سوال برده‌اند؛ در کشوری که مرتبا به وام‌های صندوق بین‌المللی پول نیاز دارد و جایی که گروه‌های ضد غربی و ضد هندی به ‌شدت افزایش یافته‌اند.امنیت داخلی نیز به خاطر شورش‌ها در مناطق قومی پشتون و بلوچ، به یک مشکل تقریبا دایمی تبدیل شده است.به‌‌رغم تمامی این خطرات، پاکستان و ارتشش نگرانی‌های خارجی درباره فرماندهی و کنترل و امنیت تسلیحات اتمی را رد کرده‌اند.


چرا این انتصاب از نظر داخلی مهم است؟
ارتش پاکستان مدت‌هاست که به خرابکاری در روند داخلی به منظور حفظ سلطه خود متهم شده است. ۱۹ تن از ۳۰ نخست وزیر پاکستان منتخب شده بودند، اما حتی یکی از آنها دوره پنج ساله خود را به اتمام نرساند.
ارتش پاکستان که اخیرا به مداخله‌های گذشته‌اش در سیاست اذعان کرده، تاکید داشت که دیگر در امور داخلی مداخله نخواهد کرد.اینکه آیا این فرمانده جدید به این وعده عمل کند یا خیر، می‌تواند کلیدی برای سیر تکاملی داخلی پاکستان باشد.
از آنجایی که عمران خان اعتراضات سراسری را با هدف مجبور کردن شهباز شریف، نخست وزیر کنونی پاکستان به برگزاری انتخابات زودهنگام رهبری کرده، این کشور در بحبوحه یک بی‌ثباتی سیاسی دیگر قرار دارد.همچنین، همزمان با تلاش اسلام‌آباد برای نجات از یک بحران اقتصادی و جبران خسارت‌های ناشی از سیل‌های تاریخی، این فرمانده جدید می‌تواند به‌طور بالقوه نقش کلیدی در کاهش فشار سیاسی ایفا کند.نکته دیگر این است که عاصم منیر مناسبات خوبی با عمران خان، نخست وزیر پیشین پاکستان نداشته است و به نظر می‌رسد که حکومت تلاش کرد با گماشتن او در این کرسی نیرومندتر شده و موقعیت خود را مستحکم سازد.  سمیع یوسف‌زی، خبرنگاری که موضوعات پاکستان را از نزدیک دنبال می‌کند، درباره انتخاب منیر و احتمال تغییر در سیاست پاکستان نسبت به افغانستان می‌گوید: سیاست پاکستان در برابر هند و افغانستان به افراد وابسته نیست. سیاست پاکستان درباره افغانستان همچون گذشته ادامه خواهد داشت و روشن است که از نظر آنها ارتقای افغانستان به ضرر پاکستان است. تعیین او بیشتر به اوضاع داخلی پاکستان ارتباط دارد. 
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar