خبرآنلاین/متن پیش رو در فرارو منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

یک کارشناس مسائل ترکیه در گفتگو با خبرآنلاین در خصوص تصمیم ترکیه به حمله به بخش هایی از عراق و سوریه گفت: اردوغان می خواهد با ایجاد بحران و هراس، پیروزی حزب عدالت و توسعه را تضمین کند و در این راستا با همراهی آمریکا به دنبال براندازی حکومت سوریه با تاکتیک های جدید است.


مهسا مژدهی| ترکیه حملات خود را به عراق و سوریه شدت بخشیده است و به نام مبارزه با پ.ک.ک عملیات های خود را پیش می برد. این کشور در حال حاضر سعی در بهبود روابط خود با رژیم صهیونیستی دارد اما همزمان با آمریکایی ها بر سر لج افتاده است. ترکیه در آستانه انتخابات سعی دارد ابتکار عمل در منطقه را به دست بگیرد. اما اوضاع برای این اقدام پیچیده تر از آن است که تنها نیت اردوغان برایش کافی باشد.

در خبرآنلاین با علی قائم مقامی کارشناس مسائل ترکیه در مورد مسائلی که این روزها آنکارا با آن درگیر است به گفتگو نشسته ایم:

علی قائم مقامی در مورد دلایلی که اردوغان دستور به حمله به بخش هایی از سوریه و عراق می دهد، می گوید: ترکیه در آستانه انتخابات قرار دارد. مسائل اقتصادی این کشور بسیار پیچیده شده و وضعیت را بحرانی کرده. اردوغان می خواهد با ایجاد بحران و هراس، پیروزی حزب عدالت و توسعه را تضمین کند. اردوغان یکی از عاملین اصلی ویرانی سوریه است و همکاری گسترده ای با امریکا برای براندازی بشار اسد داشته. الان هم همان مساله با تاکتیک های جدید ادامه دارد. ترکیه و امریکا چند سال قبل کمیته سازماندهی و تجهیز نیروهای سوری را برعهده گرفتند که با حمایت عربستان سعودی و قطر و امریکا و... انجام شد. در حال حاضر ترکیه بیش از سه هزار نیروی شبه نظامی مختلف را که شامل سازمان های تکفیری هستند، تحت عنوان جیش الوطنی سوریه سازماندهی کرده و آنها را در مناطق شمالی که تحت اشغال ترکیه هستند مستقر کرده. جیش الوطنی سوریه تحت کنترل میت ترکیه است. ترکیه سعی داشت که بشار اسد را از سوریه بیرون کند. اما با حضور روسیه و ایران این امکان را از دست داد.

او در ادامه می گوید: بهانه ترکیه این است که در این مناطق یگان های مدافع خلق و حزب دموکراتیک سوریه قرار دارند، در مناطق شمال سوریه تجمعات گسترده ای را که خود مختار هستند تشکیل داده اند. ترکیه می گوید این کریدور تروریستی است و اینها شاخه سوری پ ک ک بوده و تروریست هستند. پس آنها با عملیات هایی نیروهای کرد را از شمال سوریه پاکسازی کرده و جای آنها را به جیش الوطنی دادند. در این مناطق ترکیه سعی می کند ۲۵۰ هزار خانه بسازد و یک میلیون آواره سوری را به آنجا منتقل کند. تاکنون ۵۴۰ هزار نفر منتقل شده اند. از آن طرف در شرق فرات آمریکاییها، کردها یعنی حزب دموکراتیک خلق را سازماندهی و مسلح کرده و هزاران تریلی شامل سلاح را انتقال داده و در شمال شرق رود فرات حدودا ۱۲ پایگاه زیر و درشت امریکایی مستقر است.

قائم مقامی در مورد روابط سرد ترکیه و امریکا تاکید می کند: این ظاهر قضیه است. امریکا سازمان های کرد سوریه را که وابسته به پ.ک.ک هستند مجهز و حمایت کرده است. ترکیه می گوید ما با امریکا کاری نداریم اما می خواهیم با حملات خود تروریست ها را نابود کنیم. ترکیه اما ترجیح می دهد اگر بشار اسد از کار کنار برود، رژیمی ضعیف با حمایت ترکیه و اسراییل و امریکا روی کار بیاید. اگر ترکیه می خواست مساله تروریسم از بین برود، باید به امریکا بگوید از سوریه خارج شود. ترکیه زورش به امریکایی ها نمی رسد و نهایتا لحنش را تند می کند. اما نمی تواند مانع از حمایت انها از پ.ک.ک شود. ترکیه نمی خواهد که امریکا از منطقه خارج شود. اگر می خواست خارج شود باید با بشار اسد حرف میزد و مناطق شمالی را به ارتش سوریه بدهد.

وی اضافه کرد: ترکیه سعی می کند امریکا در شمال شرق سوریه و شمال عراق حضور داشته باشد چون به نفع اردوغان است. البته الان او گفته که ممکن است با بشار اسد سر میز مذاکره بنشیند. دلیلیش هم این است که باید قضیه اوارگان سوری را حل کند وگرنه نمی تواند در انتخابات شانسی داشته باشد. همه این مسائل دست به دست هم قرار داده تا ترکیه ناچار شود دست به حملاتی در سوریه و عراق بزند. او در واقع باید افکار عمومی را از همه مشکلاتی که وجود دارد منحرف کند.

قائم مقامی در پایان با اشاره به اینکه ترکیه نمی تواند جای روسیه را بگیرد، گفت: روسیه از نظر افکار عمومی بین المللی ضعیف و به ترکیه وابسته شده است. علاوه بر این ترکیه و روسیه سر مسائلی چون گاز با هم تبادلاتی دارند. حریم هوایی ترکیه هم دست روس ها است. روسیه این امکان را دارد که مانع از حملات ترکیه به سوریه بشود. اما هر عملیاتی در سوریه با هماهنگی روس ها انجام می شود.

 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar