جام جم/ « یادبود فخر هسته‌‌ای » عنوان سرمقاله روزنامه جام جم نوشته حجت‌الاسلام سید ضیاءالدین آقاجانپور(رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
 
دومین سالگرد شهادت دانشمند برجسته هسته‌ای و دفاعی در حالی گرامی داشته می‌شود که از او و کار سترگی که برای ایران کرده کمتر‌ سخنی به میان آمده است. تاریخ درخشان ایران هماره مشحون از زنان و مردان بی‌ادعا و گمنامی بوده که در راه میهن خویش تمام هستی خود را ایثار نموده‌اند که یکی از خیل این هزاران هزار نام‌آور، دانشمند برجسته هسته‌ای، شهید محسن فخری زاده است.
شهید فخری زاده مرد فکرها و آرزوهای بلند و بزرگ برای ایران اسلامی بود. پروژه ایران قوی، قدرتمند و مستقل همواره وجهه همتش بود. وی تنها مسیر نفی سلطه مستکبران را پیشرفت علمی کشور می‌دانست. ایشان به‌واقع الگویی است از دانشمند متعهد و متخصص ایرانی که پیشرفت کشور را از مسیرهای خودباوری بومی جست‌وجو می‌کرد. شهید فخری زاده حکمت، فلسفه و شیوه فکر کردن صحیح را رمز و راه رهایی از شیوه استعماری و دیکته شده غربی و جبران سال‌های عقب‌ماندگی توسط حاکمان نالایق بر این کشور می‌دانست و راه رهایی از بند قدرت‌های استکباری را توجه همه‌جانبه به علم و حکیم بودن به‌جای دانشمند تک‌بعدی بودن می‌دانست.
او تدبر و تعمق در آیات نورانی وحی و رجوع به سیره ائمه اطهار(س) را به‌عنوان مخازن و معادن علم، مسیر اصلی شکافتن و راه میانبر شکوفایی و جبران عقب‌ماندگی‌های علمی می‌دانست و پیوسته دانشمندان و شاگردان خود را به انس و تفکر در آیات نورانی قرآن توصیه می‌کرد و بر اساس این مطالعات همیشه می‌گفت علوم بسیاری هنوز کشف نشده‌اند و وظیفه ما شناخت این علوم و به‌خدمت گرفتن آن است.
او با تعمق در دوران شکوه و پیشرفت ایران در ادوار مختلف به‌ویژه دوره شکوهمند ایران پس از اسلام همیشه آرزوی بازگشت به آن روزگار را در ذهن می‌پرورانید و راز آن را رجعت به خویشتن ایرانی ــ اسلامی و اتکا بر توان و استعدادهای داخلی می‌دانست، گرچه هیچ‌گاه نسبت به توفیقات علمی در جهان بی‌تفاوت نبود. شهید حاج محسن فخری زاده، خاری در چشم دشمنان پیشرفت ایران بود، چراکه به شاگردان خود راه و شیوه مستقل اندیشیدن، بزرگ فکر کردن برای ایران و نهراسیدن از مصائب و موانع را می‌آموخت. وی معتقد بود در دنیای امروز باید قدرتمند بود و اقتدار ایران بزرگ اسلامی فقط از طریق علم میسر است. ایشان جزو معدود شخصیت‌های تاریخ معاصر است که موفق شد نرم‌افزار فکری پیشرفت ایران قدرتمند را با موفقیت طراحی و پیاده‌سازی کند. ایده‌ها و طرح‌های این شهید والا مقام، ایران را در باشگاه قدرت‌های بزرگ جای داد؛ موضوعی که این کشور‌ها تاب تحمل آن را نداشتند و سرانجام وی را ناجوانمردانه به شهادت رساندند. وی به‌راستی شهید راه پیشرفت ایران و شهید راه احیای شکوه و عظمت ایران اسلامی است.   فخری‌زاده این تفکر را مدیون حضرت امام خمینی(رضوان‌ا... تعالی علیه) می‌دانست و بارها خاطرنشان کرده بود امام خمینی(ره) همان کسی بود که روح بزرگ بودن را در ملت ما دمید و خلف صالح، حکیم و فرزانه ایشان، امام خامنه‌ای نیز کسی بود که این تفکر را در ملت ایران رشد و پرورش داد. چه درست گفت که ایران همچنان کشور قصه‌ها و داستان پر رمز و راز زنان و مردان ایرانی است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar