وطن امروز/ « سودانی آمریکا را از عراق اخراج می‌کند؟ » عنوان یادداشت روزنامه وطن امروز به قلم دکتر سیدهادی افقهی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
 
شخصیت نخست‌وزیر جدید عراق هم از نظر فردی و هم از نظر اجتماعی و سیاسی مقبول مردم این کشور است و عراقی‌ها وی را شخصی مومن، پاکدست و عملگرا دانسته و او را تأیید می‌کنند.
از نظر شخصیتی «محمدشیاع السودانی» از خانواده‌های پولدار و متمول عراق نیست و زندگی ساده‌ای داشته و اکنون نیز همان زندگی ساده گذشته را دارد. از بعد اجتماعی و سیاسی نیز پیش از نخست‌وزیری چندین مسؤولیت مهم داشته و عملکرد موفقی از خود نشان داده و به همین دلیل مورد احترام مردم عراق است و مردم به وی اعتماد دارند که می‌تواند به عراق خدمت کند.
یکی از خصوصیات برجسته نخست‌وزیر جدید عراق استقلال‌طلبی وی است که اصرار دارد عراق باید به یک کشور مستقل، قوی و نیرومند تبدیل شود اما باید توجه داشت آمریکایی‌ها به هیچ عنوان چنین چیزی را برنمی‌تابند و به همین دلیل نیز تاکنون 6 مرتبه سفیر آمریکا در عراق با سودانی ملاقات کرده است، در حالی که این میزان دیدار یک سفیر با مسؤول عالی‌رتبه یک کشور در مدتی کوتاه عادی نیست.
اخباری نیز درباره خواسته‌های سفیر آمریکا از نخست‌وزیر عراق و مخالفت جدی و قاطع سودانی با این خواسته‌ها منتشر شده است. هرچند نمی‌توان درباره میزان دقت این مطالب اظهار نظر کرد اما در مجموع عملکرد سودانی نشان می‌دهد ترسی از آمریکا ندارد و کار خود را دنبال می‌کند.
از طرف دیگر سودانی از زمانی که بر سر کار آمده، افرادی را که به طرفداری از آمریکا شناخته می‌شوند، بویژه از جایگاه‌های نظامی و امنیتی عزل کرده و افراد پاک‌ و مستقل‌ را بر مسند امور گذاشته است تا استقلال عراق را بازگردانده و این کشور بتواند جایگاه حقیقی خود را در منطقه و نظم جهانی پیدا کند.
هرچند پارلمان عراق پس از شهادت سردار سپهبد شهید «حاج‌قاسم سلیمانی» و فرمانده شهید «ابومهدی‌ المهندس» در خاک این کشور، توافقنامه امنیتی میان عراق و آمریکا را لغو و خروج نیروهای نظامی ایالات متحده از این کشور را تصویب کرد اما متأسفانه با گذشت ۳ سال هنوز ایالات متحده در عراق حضور نظامی دارد و برخی پایگاه‌های داخل عراق همچنان تحت تصرف آمریکایی‌هاست. از جمله این پایگاه‌ها می‌توان به عین‌الاسد، ویکتوریا در کنار فرودگاه بغداد، حریر در استان اربیل و بخشی از فرودگاه اربیل اشاره کرد.
با تأیید اخراج آمریکایی‌ها از سوی پارلمان، دست نخست‌وزیر بر اساس قانون برای رسیدگی به این امر باز است و مواضع سودانی نشان می‌دهد موضوع خروج آمریکایی‌ها از عراق در دولت جدید جدی‌تر پیگیری خواهد شد.
با این حال باید توجه داشت این امر به معنای اخراج فوری آمریکایی‌ها نیست و نمی‌توان انتظار داشت یک‌روزه این اتفاق بیفتد، بلکه سودانی باید با فشار آوردن به ایالات متحده از طریق مذاکره، نیروهای نظامی آمریکایی را مجبور به ترک خاک عراق کند.
هر چند این مذاکرات در دولت «مصطفی الکاظمی» نیز جریان داشت اما تشریفاتی بود و هیچ تعهدی از آمریکایی‌ها برای خروج از این کشور گرفته نشد، در حالی که تأکید جمهوری اسلامی ایران بر خروج کامل این نیروها از عراق و کل منطقه است و به نظر می‌رسد دولت جدید عراق این مساله را به طور جدی پیگیری خواهد کرد.
اخیرا سودانی در راس یک هیات عالی‌رتبه اقتصادی، تجاری و امنیتی به ایران آمد. حضور هیات امنیتی در کنار نخست‌وزیر برای پیگیری مسائل منطقه از جمله مسائل مربوط به اقلیم کردستان که به پناهگاه سازمان‌های تروریستی تبدیل شده است، بود.
در آشوب‌های اخیر ایران گروهک‌های تروریستی از جمله کومله و دموکرات در این منطقه به فعالیت علیه ایران پرداختند و از طریق مرز ایران با کردستان عراق اقدام به فرستادن نیرو به داخل خاک ایران کردند تا با شرکت در آشوب‌ها و وارد کردن اسلحه و کشتار مردم کردستان، اهداف خود بر مبنای خیال واهی و خواب تعبیرناشدنی جدایی کردستان از ایران را اجرایی کنند.
این گروهک‌های تروریست مزدور به زعم خود قصد دارند کردستان ایران را همچون کردستان عراق، ابتدا تبدیل به اقلیم کرده و پس از آن حکومت خودمختار تشکیل داده و در نهایت آن را از ایران جدا کنند(!) البته هیچ‌گاه این اتفاق نخواهد افتاد و جمهوری اسلامی ایران به اندازه‌ای قدرت دارد که اجازه نخواهد داد این مزدورها و تروریست‌ها این خواب آشفته را تعبیر کنند.
نخست‌وزیر عراق در دیدارهایی که با رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی و رئیس‌جمهور داشت، بر موضوع اقلیم شمال عراق و پاکسازی این منطقه حساس از حضور تروریست‌ها تأکید و اعلام کرد دولت عراق اجازه نخواهد داد هیچ فرد یا گروهی از خاک این کشور علیه ایران فعالیتی انجام دهد.
باید توجه داشت محقق شدن این امر زمانبر است و تهران باید از توانایی دولت جدید بغداد برای اخراج یا خلع سلاح این گروهک‌ها اطمینان حاصل کند. خواسته ایران برای رسیدگی به این مساله به طور جدی مطرح شد و سودانی تعهد داد نیروهای مسلح عراق در مناطق صفر مرزی که تروریست‌ها به ایران نفوذ می‌کنند، نیرو مستقر کنند و پس از آن با اعمال فشار بر اقلیم کردستان، نسبت به خلع سلاح و اخراج تروریست‌ها اقدام کند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر حکیم انقلاب اسلامی نیز در بیانات‌شان اشاره کردند مساله اقلیم کردستان حتما باید حل شود و این نشان می‌دهد با توجه به حضور این گروهک‌ها در اغتشاشات ۲ ماه اخیر و حتی تلاش‌شان برای گرفتن برخی شهر‌ها این موضوع برای ایران بسیار مهم است و تهران نیز برای تقویت مرزها به این مناطق نیرو اعزام کرده است.
در سایر موضوعات مانند مساله انرژی، آب، راه‌ها، افزایش تجارت و مبادلات بازرگانی، انتقال فناوری، گردشگری دینی و مساله اربعین نیز موارد بسیار مهمی مطرح شد که به نظر می‌رسد نخست‌وزیر جدید عراق در پیشبرد توافقات جدی است.
رهبر معظم انقلاب به سودانی اعلام کردند دولت‌های سابق عراق با ایران توافقات خوبی امضا کردند اما متأسفانه به مرحله عمل نرسید و از وی خواستند هم توافقات قبلی و هم توافقاتی که با دولت جدید عراق امضا می‌شود، هر چه سریع‌تر اجرایی شود.
در مجموع می‌توان سفر اخیر هیات عراق را خوب توصیف کرد و امیدوار بود دستاوردهای خوبی برای ۲ کشور به ارمغان آید و همچنین خواسته‌های ایران برای تأمین امنیت مرزهای خود از سوی عراق اجرا شود.

 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar