دنیای اقتصاد/متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

دادگاه مسکو یکی از قدیمی‌ترین گروه‌های حقوق بشری روسیه را لغو امتیاز کرد. دادستان‌های روسیه کار گروهی از روزنامه‌نگاران در تبعید را ممنوع کردند و آن را «سازمان نامطلوب» خواندند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، در روز جمعه، ولادیمیر وی.پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از مناسبت روز یادبود هولوکاست برای تکرار ادعاهایش در توجیه حمله به اوکراین استفاده کرد و گفت که به جنگ نازی‌ها رفته است. در این شرایط دولت وی از اهرم‌های در دستش برای خفه کردن صداهای مستقل و کنترل چگونگی دید روس‌ها به جنگ استفاده می‌کند.
تلاش مجدد کرملین در این هفته برای سرکوب مخالفان در حالی صورت می‌گیرد که جنگ به پایان سال اول خود نزدیک می‌شود و مقامات غربی از تخمین بیش از ۱۰۰هزار تلفات برای هر دو طرف خبر می‌دهند. روسیه و اوکراین در نبرد فرسایشی در شرق اوکراین گرفتار شده‌اند و تلاش می‌کنند تا نیروهای خود را پیش از بهار بازسازی کنند. این احتمالا زمانی است که هر یک از طرفین قصد داشته باشند که یک حمله مهم علیه یکدیگر ترتیب دهند. مقامات اوکراینی روز جمعه گفتند که گلوله‌باران روسیه حداقل هشت تن را طی ۲۴ساعت در شرق اوکراین که محل شدیدترین درگیری‌ها در ماه‌های اخیر بوده، کشته است. پاولو کریلنکو، فرماندار نظامی منطقه در تلگرام گفت: «روسیه به عمد شهرها و روستاهای ما را ویران می‌کند.» او نوشت: «غیرنظامیانی که در حفاظت و بهره‌برداری از زیرساخت‌های حیاتی منطقه نقش ندارند، باید تخلیه شوند.» با توجه به ممنوعیت اعمال‌شده از سوی کرملین، عموم مردم روسیه از خسارات، ویرانی‌های ناشی از حملات موشکی روسیه یا تعداد نفراتی که فرماندهان روسی به جبهه‌ها در اوکراین فرستاده‌اند، اطلاع چندانی ندارند. از زمان شروع جنگ، کرملین به‌طور پیوسته رسانه‌های مستقل روسیه را منحل کرده است، سازمان‌هایی را که دهه‌ها در زمان پوتین حضور فعالی داشتند، مجبور به خروج از کشور کرده و دسترسی به فیس‌بوک، بی‌بی‌سی و دیگر منابع خبری را قطع کرده است.

روز پنج‌شنبه، دفتر دادستانی کل روسیه، مدوزا، یک سایت خبری مستقل مشهور را به‌عنوان یک «سازمان نامطلوب» معرفی کرد، به این معنی است، کسانی که با کارمندان آن صحبت، محتوای آن را «لایک» کنند یا حتی مقالات آن را به اشتراک بگذارند، ممکن است در معرض پیگرد کیفری قرار گیرند. دفتر دادستانی کل در بیانیه‌ای اعلام کرد که فعالیت‌های این سایت «تهدیدی برای پایه‌های نظم قانون اساسی و امنیت فدراسیون روسیه است.» این تصمیم ممکن است توانایی خبرنگاران مدوزا، مستقر در لتونی را برای صحبت با افرادی در داخل روسیه که اکنون دلیلی برای ترس از مجازات دارند، محدود کند. اما روزنامه‌نگاران اصرار داشتند که دلسرد نشده‌اند و در بیانیه‌ای گفتند: «ما راه‌هایی برای فعالیت در این شرایط جدید پیدا خواهیم کرد. ما همچنان به گزارش رویدادها به خوانندگان‌مان که میلیون‌ها نفر از آنها هنوز در روسیه هستند، ادامه خواهیم داد.» اتحادیه اروپا این تصمیم را محکوم کرد و آن را «یک حمله جدی دیگر با انگیزه سیاسی به آزادی رسانه» خواند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar