همشهری/متن پیش رو در همشهری منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

فرایند آسانِ دریافت اقامت و زد و بند در ساختار اداری و پلیس باعث شده تا برخی از گروه‌های مافیایی، استانبول را برای فعالیت خود انتخاب کنند
 
شهر استانبول ترکیه، اگرچه به‌عنوان پایتخت گردشگری این کشور شناخته می‌شود، اما مدت‌هاست که به شهر ایده‌آل، برای بسیاری از گروه‌های تبهکار و حتی روسای باندهای مافیایی و قاچاق تبدیل شده است. وب‌سایت خبری- تحلیلی المانیتور در این ارتباط گزارش می‌دهد که ناامنی‌ها در ترکیه و به‌ویژه در استانبول، ناشی از فعالیت این گروه‌ها به سطح هشداردهنده‌ای رسیده است. این در حالی است که سلیمان سویلو، وزیر داخلی ترکیه عملکرد پلیس این کشور را در برابر گروه‌های قاچاقچی و مافیا قابل‌قبول می‌داند و در گزارشی اعلام کرده است که از سال 2016تا 2022، پلیس ترکیه حداقل550 گروه مافیایی ازجمله؛ 16گروه بین‌المللی را متلاشی کرده است.

اما فقط تعقیب و گریز پلیس نیست که حضور گروه‌های خلافکار را در استانبول برجسته می‌کند، بلکه در مواقعی فعالیت این گروه‌ها در نتیجه درگیری‌های داخلی میان خودشان یا با رقبای‌شان لو می‌رود. ازجمله حدود 4‌ماه گذشته در‌ ماه سپتامبر، جووان ووکوتیچ، رهبر باند مواد‌مخدر اسکالجاری که اهل مونته نگرو بود، در خودروی خود در مرکز استانبول، توسط 2موتورسوار به ضرب گلوله کشته شد. وقوع این قتل در استانبول، یکی از نشانه‌هایی بود که ثابت کرد بسیاری از سران گروه‌های قاچاق و مافیایی بین‌المللی، شهر استانبول را برای فعالیت خود انتخاب می‌کنند. گفته شده که ووکوتیچ قبلا در سال 2017 از ترکیه اخراج شده بود و بار دیگر در اکتبر 2021 با استفاده از گذرنامه جعلی، توانسته بود اجازه اقامت در استانبول را دریافت کند. با این حال ووکوتیچ، تنها رهبر مافیایی نیست که با گذرنامه و مدارک جعلی در استانبول ساکن شده، بلکه بسیاری از اعضای گروه او و دیگر گروه‌های مشابه، از طریق جعل مدارک در ترکیه به ‌سرمی‌برند. چنگیز اردینچ، روزنامه‌نگار ترکیه‌ای به المانیتور می‌گوید که رستوران‌های مجلل استانبول و آنتالیا به محل ملاقات باندهای روسی، گرجی، آذربایجانی و دیگر گروه‌های مافیایی تبدیل شده‌ است. بهادر اوزگور، نویسنده ترکیه‌ای درباره دلیل انتخاب شهر استانبول از سوی باندهای مافیایی، معتقد است که ورود به ترکیه و دریافت مجوز اقامت، نسبتاً آسان است و از طریق روابط با افراد در ساختار اداری و پلیس و با هزینه کم و راه‌اندازی شرکت‌هایی صوری می‌توان به راحتی پولشویی انجام داد و اقامت گرفت. این نویسنده ترکیه‌ای، کشورش را مکانی ایده‌آل برای متخلفانی می‌داند که به دنبال فرار از اجرای احکام جزایی خود در دیگر کشورها هستند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar