دنیای اقتصاد/متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

واشنگتن فری‌بیکن نزدیک به نومحافظه‌کاران آمریکا در گزارشی نوشت که شخصیت‌های بانفوذ آمریکایی در تلاش برای حمایت از ائتلافی از فعالان برای لابی‌گری و تلاش برای احیای برجام هستند. ائتلافی متشکل از فعالان ترقی‌خواه با حمایت مالی «جورج سوروس» سرمایه‌گذار و میلیاردر یهودی، «چارلز کوک» میلیاردر و کارآفرین آمریکایی و صندوق برادران راکفلر در حال لابی‌گری‌های پنهانی برای احیای توافق هسته‌‌ای هستند و این لابی‌گری را با نمایندگان کنگره آمریکا انجام می‌دهند.
 
بن بست مذاکرات احیای برجام و ابهام بر سر توافق هسته‌ای و بروز تنش در روابط ایران و پایتخت‌های غربی، مجددا پای لابی‌ها را در ساختار سیاسی آمریکا به میان کشیده است. لابی‌گری‌هایی که همواره نقش مهمی در شکل‌دهی به ترجیحات و ملاحظات سیاستمداران و‌ تصمیم‌گیران ایفا کرده است، آنجا که پای پول و اعتبار در میان است.

در همین چارچوب، پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن نزدیک به نومحافظه‌کاران آمریکا در گزارشی نوشت که شخصیت‌‌‌های با نفوذ آمریکایی در تلاش برای حمایت از ائتلافی از فعالان به منظور لابی‌گری و تلاش برای احیای برجام هستند. این گزارش که توسط دو نشریه نشنال اینترست و نشنال ریویو نیز منتشر شده، اشاره می‌کند که ائتلافی متشکل از فعالان ترقی‌‌‌‌خواه با حمایت مالی «جورج سوروس» سرمایه‌گذار و میلیاردر یهودی، «چارلز کوک» میلیاردر و کارآفرین آمریکایی و صندوق برادران راکفلر در حال لابی‌‌‌گری‌‌‌های پنهانی برای احیای توافق هسته‌‌‌‌ای هستند. بر اساس این گزارش، فعالان نهادهایی مانند جی استریت، نایاک اکشن، بنیاد جامعه باز، دیده‌‌‌‌بان حقوق بشر و صندوق برادران راکفلر به منظور لابی‌‌‌گری با نمایندگان کنگره آمریکا گردهم آمده‌‌‌اند. پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن این ادعاها را با استناد به ایمیلی که می‌گوید یک لابی جی‌‌‌ استریت برای دیگر فعالان ارسال کرده، مطرح کرده است.

بر اساس گزارش این رسانه آمریکایی، فردی به نام ویلیامز از اعضای جی‌‌‌ استریت، این ایمیل را برای گروهی از فعالان همچون رایان کاستلو از گروه نایاک اکشن، مایک آمیتای از بنیاد جامعه باز و مت داس از اندیشکده کارنگی ارسال کرده که همگی از سوی جورج سوروس یا چارلز کوک حمایت مالی شده‌‌‌اند. این پایگاه خبری آمریکایی مدعی شده است این گروه از فعالان، استفاده از مسائل حقوق بشری را به عنوان پوششی برای پیشبرد طرح خود درباره برجام بیان کرده‌‌‌‌اند. به ادعای فری بیکن در این ایمیل آمده است: این نامه را برای طرح این پیشنهاد می‌‌‌نویسم که اعضای گروه هفته آینده نشستی مجازی تشکیل داده و درباره مفاد طرحی که می‌توانیم به قانون‌گذاران طرفدار دیپلماسی برای حمایت از مردم ایران پیشنهاد دهیم به اجماع برسیم.

واشنگتن فری بیکن مدعی شده است که طرح فعالان مورد نظر دو مسیر دارد. آنها قرار است از سویی طرحی حقوق بشری برای حمایت خود از مردم ایران ارائه کنند و از طرف دیگر اعضای مجلس نمایندگان و سنا را قانع کنند با ارسال نامه‌‌‌ای به جو بایدن رئیس‌‌‌جمهور آمریکا، خواستار بازگشت او به برجام شوند. بر اساس این گزارش، فعالان برای حضور در جلسه‌ای در سوم دسامبر (۱۲ آذرماه) گرد هم آمده بودند. یک فرد آگاه به فری‌بیکن گفت: این جلسه در مرکز پوکانتیکو در کیکویت در وستچستر نیویورک که املاک خانواده جان راکفلر در آن قرار دارد، برگزار شد. این لابی‌گری در شرایطی انجام می‌گیرد که مذاکرات احیای برجام از اواسط مرداد عملا در بن بست قرار دارد و متاثر از بروز متغیرهای تنش‌زا در روابط ایران و طرف‌های غربی فعلا چشم‌اندازی برای احیای آن وجود ندارد. با این حال سفر اخیر وزیرخارجه قطر به تهران و اینکه حامل پیام‌‌‌های آمریکا برای ایران است، امیدها را در فضای تعلیق کنونی، دوباره زنده نگه داشته است. اشاره راب مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به اینکه دیپلماسی هرگز به پایان نمی‌‌‌رسد، سیگنال دیگری به این فعل و انفعالات است.

در همین خصوص نشریه نشنال اینترست نیز با پرداختن به این رویداد نوشت: توافق هسته‌‌‌ای با ایران در سطح ظاهری، متوقف شده است. اما دولت بایدن همچنان گزینه‌‌‌هایش را باز گذاشته است و یک شبکه سیاسی قدرتمند که تامین مالی خوبی هم دارد وزنه خود را در پشت این تلاش قرار داده است تا آمریکا را به توافق بازگرداند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar